Czy istnieje dieta przeciwpasożytnicza?

Czego nie lubią pasożyty

Czy dieta przeciwpasożytnicza rzeczywiście działa? Dieta jest jedną z metod, które mogą pomóc w odrobaczaniu organizmu. Nie zawsze jest w stu procentach skuteczna, ale na pewno warto zastosować ją jako uzupełniającą kurację na robaki. Na początek powiemy, co jeść, czego nie lubią pasożyty:

  • Przyprawy – w literaturze przedmiotu mówi się czasem ogólnie o ostrych przyprawach, jednak przeciw pasożytom mogą być przydatne również niektóre przyprawy ziołowe i korzenne. Do najbardziej popularnych należy piołun, goździk, czarnuszka, szałwia, imbir, chrzan. W zależności od sposobu stosowania przyprawy mogą być uznane za część diety lub za naturalny lek. O ziołach przeciw pasożytom opowiemy więcej osobno.
  • Ocet jabłkowy – ocet jabłkowy również można stosować jako lekarstwo lub jako przyprawę. Można go pić w proporcjach: 1 łyżka na szklankę wody. Można też dodawać do sałatek.
  • Sok z żurawiny – ma szerokie dobroczynne działanie dla organizmu, zwiększa jego odporność i pomaga przeciw niektórym bakteriom. Ponieważ zawiera duże ilości witamin (zwłaszcza C), makro i mikroelementów jest też dobrym sposobem na przeciwdziałanie skutkom żerowania pasożytów w jelitach.
  • Czosnek i cebula – Czosnek jest jednym ze skuteczniejszych środków w diecie przeciwpasożytniczej. Zawarta w nim allicyna wpływa drażniąco i paraliżująco na robaki w jelitach. Niestety trzeba go jeść w dużych ilościach, po kilka ząbków dziennie, żeby był skuteczny. Warto więc albo wykorzystać go jako część kuracji, albo jako jeden z wielu elementów diety przeciw pasożytom. Cebula, podobnie jak czosnek zawiera allicynę, która ma działanie przeciwpasożytnicze. Dlatego warto włączyć ją również do diety przeciw robakom.

Czego unikać, żeby odstraszyć robaki

Oprócz tego, co jeść, warto powiedzieć czego nie jeść, żeby ułatwić oczyszczanie organizmu. W diecie przeciwpasożytniczej zdecydowanie odradza się jedzenie cukrów prostych. Przy odrobaczaniu u dzieci szczególnie powinno się zwrócić uwagę na unikanie słodyczy. Dorośli natomiast powinni rozważyć rezygnację ze słodzenia kawy czy herbaty.

Pasożyty zasiedlające nasze jelita potrzebują cukru. Dobrą pożywką jest też dla nich słodkie mleko oraz słodkie produkty mleczne. Dlatego oprócz cukru do kawy, warto zrezygnować i z mleka. Najlepiej też ograniczyć samą kawę i herbatę, zamiast tego przerzucając się na kawę zbożową. Głównie dlatego, że dostarcza ona błonnika, który pomaga w oczyszczaniu jelit. Z tego samego powodu zaleca się spożywanie produktów pełnoziarnistych, ale powinno się unikać białego pieczywa pszennego.

Co pomaga przy odrobaczaniu?

Jeżeli zastanawiacie się, czego nie lubią pasożyty, to przede wszystkim porządnych kuracji. Warto wiedzieć co jeść, żeby utrudnić życie robakom, ale żeby mieć pewność, że się ich pozbędziemy, trzeba zastosować kurację odrobaczającą. Oto pięć wybranych sposobów na pozbycie się pasożytów z organizmu:

  1. Domowa mikstura z czosnku – mówiliśmy już, że pewne przyprawy i rośliny używane w kuchni mogą pomagać w pozbywaniu się pasożytów. Jednak skuteczność zależy m.in. od siły, z jaką uderzymy w nieproszonych gości w naszych jelitach. Istnieje wiele odmian mikstury z czosnku. Jednym z tradycyjnych sposobów ludowych jest czosnek połączony z wodą z ogórków: 10 główek czosnku obieramy i miażdżymy lub kroimy ząbki. Zalewamy ok. litrem wody z kiszenia ogórków i zostawiamy w chłodnym miejscu na ok. 2 tygodnie. Po tym czasie przez miesiąc pijemy po 10 ml na noc (starszym dzieciom można podawać połowę tej dawki). Kuracji nie powinno się przeprowadzać częściej niż dwa razy do roku. Sprawdź także ten artykuł z babcinymi sposobami na pasożyty.
  2. Nalewka z piołunu – zawarty w piołunie tujon jest trucizną, dlatego wszelkie preparaty alkoholowe z tym składnikiem trzeba traktować ostrożnie. Tujon połączony z alkoholem jest szczególnie skuteczny przy odrobaczaniu organizmu. Nalewkę można kupić w sklepie lub zrobić samemu. Pijemy nie więcej niż łyżeczkę substancji trzy razy dziennie.
  3. Lewatywa z wrotyczu – podobnie jak piołun wrotycz zawiera tujon i inne związki toksyczne. Dlatego powinno się go stosować ostrożnie i tylko przy braku innych środków. Lewatywa działa przeciw owsikom u dzieci. 10 g kwiatów wrotyczu i 15 g tymianku zalewa się litrem wrzątku. Zaparzać pod przykryciem, następnie przestudzić i letnie stosować jako lewatywę.
  4. Nasiona dyni – to jeden z bezpieczniejszych leków domowych przeciw pasożytom. Doskonale nadają się do oczyszczania organizmu, nie tylko z nicieni, ale niektórych tasiemców. 100-200 g nasion zmielić na papkę z wodą, można dodać soku lub miodu dla smaku. Jeść na czczo. Po kilku godzinach wziąć środek na przeczyszczenie. Kurację warto powtórzyć po kilku dniach, żeby pozbyć się „niedobitków”.
  5. Zioła z apteki – wiele mieszanek i preparatów ziołowych na robaki można dostać w sklepach zielarskich lub w aptekach. W ich składzie często są te same rośliny, które opisaliśmy powyżej. W zależności od pasożyta i rodzaju preparatu przyjmuje się je zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Wiele chorób pasożytniczych może wymagać leczenia farmakologicznego lub nawet szpitalnego. Na szczęście są to rzadkie przypadki. Jednak niektórych leków przeciw pasożytom nie powinno się stosować na własną rękę.

Zapobieganie chorobom pasożytniczym

Pojawieniu się pasożytów można zapobiegać. Głównym sposobem przeciwdziałania powinno być zachowanie czystości w domu. Szczególnie jeżeli mamy pod dachem zwierzęta, warto zastosować odrobaczanie (z pomocą weterynarza) i dbać o ich higienę. Poza tym trzeba myć ręce i uczyć tego samego dzieci.

W przypadku inwazji niektórych pasożytów zakażona może być cała rodzina. Takie zagrożenie istnieje zwłaszcza w przypadku owsików. W takich przypadkach powinno się przeprowadzić kurację odrobaczającą wszystkich domowników.

Niektóre pasożyty mogą być przenoszone przez domowe szkodniki. To jeszcze jeden powód, dla którego warto dbać o czystość w swoim otoczeniu. Dobrze jest też znać sposoby na te szkodniki i wiedzieć np. jak pozbyć się mrówek z ogrodu czy karaluchów z kuchni.

Czy ten artykuł był pomocny? Zobacz też poradnik odpowiadający na pytanie, czy mrówki to owady.

Literatura:

  1. O. Teodor Książkiewicz, Ziołolecznictwo ojców Bonifratrów, Warszawa 2020
  2. Zygmunt Dzięciołowski, R. Kuźmicki, Pasożyty ludzkie i sposoby ich zwalczania, PIW 1963
  3. Ziołolecznictwo – poradnik lekarzy polskich, praca zbiorowa, Warszawa 1982
ikona podziel się Przekaż dalej