Czego nie lubią pchły? Ocet i inne preparaty, które zwalczą pchły
Czasami znienacka pojawiają się pchły w domu – a już zwłaszcza, kiedy posiadamy psa czy kota. Zwalczanie pcheł jednak wcale nie należy do bardzo trudnych zadań! Jak się pozbyć pcheł z domu? Poznaj skuteczne sposoby na to, jak zwalczyć pchły domowymi „wynalazkami”!
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pchłach.
Pchły w domu – jak z nimi walczyć?
Jak wytępić pchły ludzkie?
Czasem bywa tak, że należy spróbować wielu różnych opcji, aby trafić na ten „złoty środek”. Są jednak sprawdzone, domowe sposoby na to, by wyeliminować pchły z domu:
- porządki w mieszkaniu – dokładnie odkurz zakurzone miejsca w mieszkaniu, a najbardziej skup się na tych trudno dostępnych. Często mogą się tam ukrywać larwy pasożytów! Odkurzanie zmusi insekty do ucieczki. Myj również często podłogi i meble w domu starając się, aby w mieszkaniu panowała czystość. Koniecznie zbieraj sierść zwierząt z ubrań oraz z ziemi – pchły ludzkie nie są bowiem zbyt przyjemną dolegliwością.
- ocet na pchły – ocet na pchły w domu jest to bardzo dobry sposób na wyzbycie się insektów. Wystarczy dodać ocet na pchły do kąpieli nie tylko zwierzęcia, ale i… siebie samego (np. jabłkowy). Rozprowadź po ciele u kota czy psa szklankę octu uważając, aby przypadkiem nie wylądował on na pyszczku czy w oczach zwierzaka. Zostaw na 5 minut, wypłucz i wyczesz grzebieniem sierść, a następnie wysusz zwierzę. Ocet na pchły w domu to jeden z najlepszych środków, dzięki któremu żadna pchła zwierzęca czy ludzka nie będzie już straszna!
Domowy środek na pchły
Czasem wystarczy jedynie pogłaskać psa i przenieść pchły do domu. Zwalczanie pcheł to żmudne i czasochłonne zajęcie zwłaszcza, kiedy żyjesz z psem czy kotem… pod jednym dachem. Warto skorzystać z wiedzy o tym, czego nie lubią pchły:
- metalowy grzebień – wyczesz nim pchły u psa czy kota! Metalowy, gęsty grzebień można połączyć z… octem. Pamiętaj jedynie o tym, aby wyrzucić grzebień do śmietnika, koniecznie owinięty w worek!
- cytryna – możesz z niej przyrządzić domowy środek na pchły w domu! Zapach cytrusów skutecznie odstrasza insekty. Wystarczy 1 świeża cytryna i 1 litr wody. Zagotuj wodę i dodaj do niej pokrojoną w kawałki cytrynę. Ściągnij całość z ognia, daj ostygnąć na całą noc i kolejnego dnia połóż na skórze, bez płukania. Możesz także przelać mieszankę do butelki ze spryskiwaczem, aby spryskać i jednocześnie zdezynfekować obicia mebli, dywan bądź materac.
- trociny cedrowe – pchły nie przepadają za zapachem tego drzewa iglastego, więc możesz je rozsypać w miejscu, gdzie śpi zwierzę.
- piołun – to lecznicza roślina, idealna na pchły. Możesz np. umieścić piołun w postaci suszonej, w niewielkiej torebeczce.
Domowe sposoby na pchły zwierząt
Pchła zwierzęca – jak wytępić?
Oprócz wyżej wymienionych sposobów, istnieje mnóstwo innych metod walki z pchłami. Możesz wykorzystać w tym celu:
- sól – pchła przyczepi się do soli, a następnie wysuszy na śmierć.
- olejek eteryczny – pchły nie przepadają za zapachami niektórych olejków eterycznych, np. za olejkiem lawendowym, cedrowym, cytrusowym czy herbacianym.
- pranie legowiska – wypierz posłanie psa albo kota w wysokiej temperaturze, aby pozbyć się jaj, które mogły pozostawić po sobie pchły!
Jeśli masz w domu czworonożnego przyjaciela, sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na pchły u psa.
Pchły u psa albo u kota – czego nie lubią pchły?
Całe szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na pchły zarówno u psa, jak i u kota. Dzięki nim, będziesz w stanie uporać się z nieproszonymi insektami. Czy jest wśród nich jakiś najskuteczniejszy środek? Niestety, nie ma preparatu idealnego. Jest jednak kilka dobrych metod, jakie pozwolą wyeliminować kłopot, którym są… pchły właśnie! Wypróbuj najlepiej kilka z nich, aby się przekonać co do skuteczności poszczególnych produktów. Czego nie lubią pchły?
- sprzątanie – warto odkurzyć dom przynajmniej jeden razy w tygodniu, zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywa pies bądź kot. Worek z odkurzaczem wynieś koniecznie z domu – tak, by pchły nie miały możliwości ucieczki. Z kolei rurę urządzenia przeczyścić mydłem i ciepłą wodą. Oczywiście, pamiętaj również o wyczyszczeniu legowiska psa lub kota – o czym wspominaliśmy już wcześniej. Wypierz zabawki, ubranka i koce swoich czworonożnych przyjaciół!
- kąpiel czworonoga – możesz tym prostym zabiegiem zastąpić… drogi preparat na pchły ze sklepu zoologicznego! Zwalczanie pcheł kąpielą pozwoli na pozbycie się ich w całości bądź chociaż częściowe wyeliminowanie pcheł z sierści i skóry pupila. Insekty te nie lubią ani wody, ani szamponu! Możesz przed kąpielą pokryć nim psie uszy i szyję tak, aby pchły nie znalazły miejsca, w którym będą mogły się schronić.
- ocet na pchły w domu – możesz przepłukać nim dodatkowo sierść, którą wcześniej potraktowałeś w kąpieli szamponem albo mydełkiem. Rozprowadź szklankę octu na ciele swojego czworonoga uważając, by nie narazić jego wrażliwych punktów na kontakt z octem – w przeciwnym przypadku, możesz narazić kota lub psa na wymioty. Niechcący możesz również wywołać octem liczne i niezbyt przyjemne dla czworonoga podrażnienia. Mimo więc, że ocet to najlepsza metoda na pchły ludzkie i zwierzęce, należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie!