Czerwone plamy na brzuchu - przyczyny, objawy, leczenie
Plamy na skórze pojawiają się w różnych okolicznościach. Czerwone wypryski i różnego rodzaju plamy na brzuchu najczęściej są jednym z objawów reakcji alergicznej. Mogą jednak oznaczać zaburzenia krążenia, zaburzenia metaboliczne albo poważniejszą infekcję. Trzeba się przyjrzeć jakie objawy im towarzyszą, żeby rozpocząć właściwe leczenie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o plamach na ciele.
Alergie i choroby powodujące plamy na skórze
Przyczyny reakcji alergicznych
Swędzące plamy na ciele są łagodną reakcją alergiczną, ale potrafią towarzyszyć również poważniejszym objawom. Czerwone wypryski i rumienie mogą oznaczać nietolerancję na jakiś pokarm, reakcję na jakiś kosmetyk czy nawet detergent, w którym pierzesz ubrania lub reakcję na promienie słoneczne. Oto najczęstsze przyczyny wyprysków i plam na skórze o podłożu alergicznym:
- Wyprysk kontaktowy – zmiany skórne pojawiające się w wyniku kontaktu nadwrażliwej skóry z materiałem uczulającym. Organizm niektórych osób nie wytworzył tolerancji immunologicznej na tzw. haptogeny. Te nanocząsteczki przenikają przez skórę i wywołują reakcję obronną w organizmie alergika.
- Wyprysk fotoalergiczny – czerwone plamy na brzuchu, a przede wszystkim na twarzy, plecach i dekolcie mogą się pojawić w wyniku działania promieni słonecznych. Skłonność do alergii słonecznej mają szczególnie osoby o jasnej cerze oraz zażywające pewnych leków, nawet jeżeli przed leczeniem nie miały takich objawów.
- Alergia pokarmowa – wszelkie objawy wywołane reakcją organizmu na konkretne pokarmy. Alergia pokarmowa rzadko kiedy objawia się wyłącznie czerwonymi wypryskami. Zwykle towarzyszą jej zaburzenia pokarmowe, obrzęki i inne objawy. Dlatego trudno pomylić ją z innymi schorzeniami.
Obserwując przyczynę wystąpienia objawów, można łatwo się ich pozbyć, usuwając alergen. Szybkim sposobem na złagodzenie reakcji alergicznej jest też zażycie wapna lub łagodnych leków antyhistaminowych.
Choroby wywołujące czerwone plamy na brzuchu
Unikanie niepożądanych pokarmów czy detergentów nie zawsze pomaga zlikwidować przebarwienia na skórze. Istnieje wiele innych przyczyn, które trzeba brać pod uwagę. Przede wszystkim należy wykluczyć lub wyleczyć choroby. Ostateczną ocenę w tym przypadku zawsze przeprowadza lekarz. Warto jednak wiedzieć jakie choroby wywołują czerwone i bordowe plamy na ciele oraz inne rodzaje przebarwień. Najbardziej powszechne schorzenia rozpoznajemy po tym, jak wyglądają czerwone plamy na brzuchu:
- Stany zapalne – są przyczyną różnego rodzaju plam rumieniowych i rumieni. Plamy na skórze wywołane stanem zapalnym zwykle są wynikiem przekrwienia (poszerzenia naczyń krwionośnych), bledną pod naciskiem. Mogą to być duże czerwone plamy lub różowe plamki na niewielkim obszarze. Stan zapalny, który je wywołuje, może mieć podłoże alergiczne lub chorobowe. W przypadku stanów zapalnych możemy się spotkać również ze swędzącymi plamami na ciele. Silne stany zapalne prowadzą też do powstawania wyraźnie widocznych, nieraz bolesnych bordowych plam.
- Niedokrwienie – czerwone plamy na brzuchu i innych częściach ciała mogą wynikać z niewłaściwego przepływu krwi. Przyczyn może być wiele – od niewydolności żylnej po zmiany hematologiczne. Ostateczną diagnozę postawi lekarz. Plamy tego typu mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, więc koniecznie trzeba się z nimi zgłosić do specjalisty. Siny kolor plam spowodowany jest odtlenowaniem krwi.
- Wykwity skórne – często towarzyszą poważniejszym chorobom, takim jak łuszczyca, grzybica czy choroby tkanki łącznej. Do wykwitów skórnych zaliczamy m.in.: łuskę, łupież, owrzodzenia, strupy i pęknięcia. Nie wszystkie pojawiają się na brzuchu. Skóra w tym miejscu raczej jest podatna na zaczerwienienia i krostki. Jeżeli jednak zauważymy poważne wykwity skórne, należy udać się do dermatologa.
Jedną z popularnych przyczyn plam na skórze może być też borelioza. Tzw. rumień wędrujący jest charakterystycznym objawem, który powinien nas zaniepokoić. Rumienie wędrujące występują w różnych postaciach: pomarańczowych lub różowych plamek z otoczką, plam jaśniejszych w środku, czerwonych, a nawet bordowych plam. Typowe jest to, że pojawiają się w różnych nietypowych miejscach. W tym również na brzuchu.
Czerwone plamy na brzuchu u dzieci
Przyczyny alergenne
U małych dzieci różne rodzaje zmian skórnych występują najczęściej w wyniku alergii. Często jest to alergia pokarmowa np. skaza białkowa lub nietolerancja na gluten. Może być też wynikiem zetknięcia z innymi alergenami np. sierścią zwierząt, niektórymi detergentami i materiałami (np. zabawki z elementami z metalu lub polimerów).
Jeżeli u dziecka pojawiły się zmiany skórne w postaci czerwonych wyprysków (krostek), swędzących plam na ciele, suchej i pękającej skóry czy różowych plamek, to najpierw warto wybrać się do dermatologa.
U dzieci oprócz plam na brzuchu alergie najczęściej wywołują różne rodzaje przebarwień na twarzy, na pośladkach, czerwone plamy na nogach i rękach. Powinno się szybko reagować, zwłaszcza jeżeli dziecko ma tendencję do rozdrapywania krostek i plamek. Zaniedbanie może bowiem prowadzić do dalszych stanów zapalnych.
Skórę dzieci i niemowląt trzeba też chronić przed nadmiernym słońcem. Przyczyną zaczerwienień może być nie tylko alergia na promienie słoneczne, ale zwykłe przegrzanie skóry. A może zainteresuje cię także ten artykuł o białych plamach na skórze?
Przyczyny chorobowe
Oprócz alergii czerwone plamy i wypryski mogą być pierwszymi objawami poważniejszych chorób. Do schorzeń najczęściej objawiających się w okresie wczesnego dzieciństwa należąchoroby wywołane obecnością pasożytów lub choroby zakaźne, takie jak różyczka i szkarlatyna.
Do objawów różyczki należą nieduże różowe lub czerwone plamki. Charakterystyczne jest „zlewanie się” plamek. Przy szkarlatynie występuje wysypka w okolicach węzłów chłonnych, która przenosi się na całe ciało. Tę ostatnią chorobę trudno pomylić z uczuleniem, bo pierwszym objawem jest gorączka i ból gardła.
Powyższe schorzenia zakaźne występują obecnie niezwykle rzadko. Jeżeli wykluczymy uczuleniowe źródło zaczerwienień, to prawdopodobnie trzeba winić pasożyty. Obok wysypki objawem pasożytów są nudności, wymioty, brak apetytu, a nawet przewlekły kaszel.
Leczenie czerwonych wyprysków i plam
Sposób leczenia czerwonych plam na brzuchu zależy od ich przyczyny. W pierwszej kolejności należy wykluczyć alergię i odciąć źródło uczulenia. Czy będzie to zmiana diety, proszku do prania czy unikanie słońca. Jeżeli objawy nie ustąpią, to trzeba się udać do lekarza.
Czerwone plamy na brzuchu i ciele niekoniecznie są schorzeniem wyłącznie dermatologicznym. W wielu przypadkach może nam pomóc już lekarz pierwszego kontaktu. Jeżeli nie będzie w stanie zdiagnozować choroby, to wyśle pacjenta na dodatkowe badania.
Jeżeli zaczerwienienia i wysypki pojawiają się często i długo nie ustępują, nie powinno się zaczynać samodzielnego leczenia. Bardzo prawdopodobne, że źródłem jest jakaś choroba wewnętrzna, która nie ustąpi po stosowaniu okładów i kosmetyków bezpośrednio na skórę.
Czerwone plamy na brzuchu mają różne przyczyny i leczy się je w bardzo różny sposób. Dlatego po pojawieniu się takich objawów najlepiej udać się do lekarza.