Czerwone plamy na nogach - przyczyny i leczenie krok po kroku
Co oznaczają czerwone plamy na nogach? Stanowią one nie lada problem estetyczny dla kobiet, które chcą latem wyjść w krótkiej sukience. Ale czy czerwone plamy na nogach to tylko mały kłopot związany z wyglądem czy też oznaka poważnego schorzenia? Przyczyny plam na nogach mogą być bardzo różne. Czerwone plamy mogą wystąpić po kąpieli wskutek zbyt gorącej wody. Mogą być one również reakcją alergiczną. Niekiedy czerwone plamy, szczególnie łuszczące się lub swędzące, mogą świadczyć o chorobie, której nie podejrzewamy. Dlatego też zmiany na nogach należy bacznie obserwować.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami zdrowotnymi.
Czy czerwone plamy na nogach powinny budzić niepokój?
Czerwone plamy na nogach - czy można je lekceważyć
Plamki, wykwity czy czerwona skóra na nogach to nie tylko problem estetyczny. Czy można po prostu zaczekać aż same znikną? Niestety plamy na nogach nie tylko szpecą, lecz mogą również być objawem chorób. Ponadto nieleczone plamy na nogach mogą się rozsiewać na całym ciele, zwiększać lub zmienić się w nieprzyjemne łuszczące się lub swędzące czerwone zmiany. Jeśli zaś plamy są objawem ukrytej choroby, zaniedbanie może oznaczać pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.
W większości przypadków czerwone plamy na nogach nie są zwiastunem groźnych problemów zdrowotnych. Mogą się pojawić po kąpieli w zbyt gorącej wodzie. Zdarzają się również wskutek reakcji alergicznej, kiedy to zetknięcie się z alergenem wywołuje swędzące czerwone plamy. Swędzące czerwone plamy powstają także w wyniku poparzenia barszczem Sosnowskiego, który powoduje na skórze poparzenia Ii i III stopnia. Natomiast drobne czerwone plamki często oznaczają zapalenie mieszków włosowych, po depilacji, goleniu lub szorowaniu ostrą myjką.
Czerwone plamy na nogach w wyniku alergii
Czerwona skóra na nogach najczęściej występuje w wyniku alergii. Powstaje wówczas odczyn skórny, czyli tak zwana pokrzywka. Czerwone kropki na nogach najczęściej pojawiają się od razu po kontakcie z alergenem. Wkrótce kropki zlewają się w większe krwiste plamy. Czerwone plamy alergiczne czasem wywołują świąd a nawet ból.
Najprostszym sposobem radzenia sobie z tymi plamami jest usunięcie alergenu. Należy również wziąć leki odczulające lub dawkę wapna. Jeśli mimo tego objawy nie ustępują, a nawet się nasilają należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli reakcja alergiczna wystąpiła u dziecka może być konieczne wezwanie pogotowia. Warto w takim przypadku wziąć ze sobą produkt, który mógł stanowić alergen.
Brązowe i czerwone kropki na nogach - co oznaczają
Brązowe kropki na nogach to najczęściej plamy soczewicowate powstające w wyniku nadmiernego nasłonecznienia. Plamy wątrobowe czy też plamy starcze, wyglądające jak brązowe kropki, pojawiają się najczęściej na dłoniach, lecz także na nogach, w wyniku częstego wystawiania skóry na słońce przez wiele lat życia. Te brązowe kropki ujawniają się dopiero wiele lat po ekspozycji na słońce, dlatego też najbardziej narażone są osoby, które w dzieciństwie lub w młodym wieku często się opalały.
Zmorą wielu kobiet są czerwone kropki na nogach. Skóra przypomina wtedy nieco skórkę truskawki. Najczęściej nie powodują bólu i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak stanowią problem estetyczny szczególnie latem, gdy nogi są widoczne. Kropki najczęściej powstają po depilacji woskiem albo maszynką. Może wówczas dojść do zapalenia mieszków włosowych. Przycięte włoski wrastają w tkankę i mogą powodować ból. Krwiste kropki na nogach mogą być również wynikiem zatkania porów lub rogowacenia mieszkowego. Aby zapobiec pojawianiu się czerwonych kropek na nogach dobrze jest dbać o odpowiednie nawilżenie skóry oraz stosować peelingi złuszczające stary naskórek.
Gdzie występują i co najczęściej oznaczają czerwone plamy na nogach
Nie należy lekceważyć problemu, jeśli zauważymy u siebie łuszczące się lub swędzące czerwone plamy. Plamom może również towarzyszyć pęcherze lub miejscowa opuchlizna. Oto jakie są najczęściej występujące przyczyny plam na nogach:
- czerwone plamy na stopach, którym towarzyszą opuchnięte kostki, mogą być objawem grzybicy stóp,
- czerwone plamy na podudziach promieniujące do stopy mogą być objawem stopy cukrzycowej. Jakiekolwiek plamy na stopach powinny zaalarmować cukrzyków.
- na stopach czerwona skóra na palcach u nóg może oznaczać otarcia od obuwia, lecz mogą także wskazywać na zapalenia stawów międzypaliczkowych lub haluksa,
- pajączki, wybroczyny czy też sino czerwone plamy na podudziach i w okolicy kostek mogą stanowić objaw chorób naczyń krwionośnych lub zmian miażdżycowych,
- rozsiane, drobne plamki na podudziach i w dołach kolanowych mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Łuszczące się i błyszczące zmiany pojawiające się najczęściej w zgięciach łokci i kolan są typowe dla AZS. Należy w takim przypadku udać się do dermatologa, który zdiagnozuje schorzenie i zaleci odpowiednie leki, które zapobiegną złuszczaniu się skóry.
- rozlane czerwone plamy na udach i pośladkach często występują po kąpieli w gorącej wodzie, po masażu czy zabiegach fizjoterapii, czy też po wizycie w solarium. Stanowią one niegroźną reakcję organizmu.
- ciemne plamy na udach, którym towarzyszy obrzęk i tkliwość mogą być objawem ostrej niewydolności żylnej i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej,
- duża, czerwona plama wędrująca, która zmienia lokalizację może oznaczać rumień wędrujący, będący wynikiem zakażenia boreliozą. Zaczyna się ona od niewielkiej plamki, która zwiększa się do dużej plamy o zmieniających się brzegach. Plama zwiększa się obwodowo i mogą jej towarzyszyć dodatkowe objawy jak ból mięśni i stawów, osłabienie i męczliwość.
- czerwona skóra na nogach, która się szybko rozprzestrzenia, jest nagrzana i pokryta błyszczącą napiętą skórą, może oznaczać zakażenie paciorkowcem, czyli tak zwaną różę.
Nie zawsze możemy rozpoznać plamę bez konsultacji lekarskiej. Dlatego też należy uważnie obserwować zmiany. Warto obserwować, czy się powiększają, czy towarzyszy im swędzenie, krostki lub łuszczenie się skóry. Jeśli zmiany powstały w wyniku alergii, znikają samoistnie po zakończeniu kontaktu z alergenem.
Co robić, kiedy pojawi się zaczerwienienie skóry na nogach u dziecka
Jeśli zauważymy u dziecka zaczerwienienie skóry, wykwity czy też krwiste zmiany, należy skonsultować się z lekarzem, chyba że zmiany nastąpiły wskutek otarcia przez szwy odzieży. Skóra dzieci jest bardzo delikatna i w kontakcie z ubraniem z włókien syntetycznych może dojść do otarć. Zaczerwienienie może się również pojawić w wyniku reakcji alergicznej na kosmetyki lub środki do prania odzieży.
Częstym problemem u małych dzieci są potówki, będące wynikiem przegrzania i podrażnienia skóry przez pot. Potówki na nogach objawiają się jako czerwone plamy, które zlewają się w większe skupiska, a na ich powierzchni znajdziemy małe krostki.
Zaczerwienienie skóry u dziecka towarzyszy także takim chorobom jak różyczka, odra i płonica. Czerwone plamy na nogach mogą również oznaczać atopowe zapalenie skóry. Zakażenie paciorkowcem, czyli róża, również wywołuje czerwone wykwity.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!