Czerwona skóra po przegrzaniu i oparzeniach

Zaczerwienienie od słońca

Najpowszechniejszą przyczyną zaczerwienienia skóry jest jej wystawienie na słońce lub zbyt długa ekspozycja na promienie lampy opalającej. Jeżeli mamy delikatną skórę, zwłaszcza przy jasnej karnacji, to słońce może powodować czerwone plamy na szyi oraz na karku.

Piekące plamy po wystawieniu jasnej skóry na słońce często po pewnym czasie zaczynają się łuszczyć. Po pierwszym okresie bólu i pieczenia plamy zaczynają być swędzące. Na każdym etapie warto je chłodzić. Można do tego używać specjalnych preparatów, chłodnej wody albo zimnego kefiru czy kwaśnego mleka.

Jeżeli oparzenie wywołane promieniami słońca nie prowadzi do dalszych komplikacji (np. blizn), to najlepiej po prostu poczekać aż samo przejdzie. Jeżeli mamy po wyjściu na słońce czerwone plamy na dekolcie to może po prostu trzeba pomyśleć o zastosowaniu lepszego kremu z filtrem. Czerwona skóra powinna być też chroniona przed słońcem i gorącem (również zbyt ciepłą wodą), dopóki nie zaleczymy oparzenia.

Rumień na szyi od gorąca i podrażnienia

Przyczyną rumienia na szyi może być też podrażnienie przez tkaninę np. środki chemiczne, w których została wyprana albo zbyt ciepły sweter. Osoby o bardzo wrażliwej skórze mają często zmiany skórne wywołane wyłącznie przebywaniem w zbyt ciepłym (a czasem zbyt zimnym) pomieszczeniu.

Chyba najbardziej znaną i powszechną reakcją na gorąco są czerwone plamy na twarzy. Szczególnie osoby o rudych i jasno blond włosach wykazują tendencję do czerwonej skóry w takich przypadkach. Taka reakcja wywołuje czasem podobne uczucie jak po spaleniu skóry na słońcu. Zwykłe przegrzanie może się u nich skończyć piekącymi plamami. Na szczęście dolegliwość nie jest aż tak dotkliwa jak w przypadku prawdziwego zaczerwienienia po wyjściu na słońce.

Czerwoną skórę po przegrzaniu można po prostu ochłodzić czymś zimnym. Przyłożenie do twarzy np. butelki z zimną wodą powinno pomóc. Jeżeli nie ma butelki to można wykorzystać metalową paterę do ciasta szeroką łyżkę lub łopatkę do patelni. Można też po prostu przemyć czerwoną skórę zimną wodą albo zrobić okłady z kostek lodu zawiniętych w gazę. Sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach plam na ciele.

Zaczerwienienie po alkoholu i ostrych potrawach

Rumień naczynioruchowy – co to jest?

Być może słyszeliście już takie określenie jak rumień naczynioruchowy. Jest to wynik zbyt powierzchownie położonych naczyń krwionośnych, które reagują na różne gwałtowne bodźce. Czerwone plamy na szyi, a przede wszystkim na twarzy mogą pojawić się po alkoholu, ostrych potrawach albo w wyniku gwałtownej zmiany temperatur (wyjście z ciepłego pomieszczenia na zimno lub odwrotnie).

Również na dekolcie może wystąpić zaczerwienienie. Niektórzy doświadczają też przebarwień na karku. Wszystkie one mogą być objawem rumienia naczynioruchowego, którego nie traktuje się jak choroby. Likwidowania go nie można więc nazwać leczeniem.

Biorąc pod uwagę szeroki zestaw przyczyn, warto przyjrzeć się własnej reakcji na poszczególne z nich. Nie każdy ma taką samą reakcję po alkoholu jak po wyjściu na mróz czy po bardzo ostrych potrawach. Zaczerwienienie wywołane rumieniem naczynioruchowym może się też pojawić w przypadku intensywnych emocji. Kiedy jesteśmy zawstydzeni, podnieceni lub wściekli. Ta skłonność zdradza nas więc w trudnych sytuacjach, co nie wszystkim się podoba. Niestety nie ma na to skutecznego lekarstwa. Pewnych sytuacji trzeba w takim wypadku zwyczajnie unikać.

Jak zlikwidować zmiany skórne?

Likwidacja zmian skórnych wywołanych rozszerzeniem naczyń jest bardzo trudna. Dlatego dermatolodzy doradzają przede wszystkim unikanie czynników ryzyka. Tylko, że to nie jest łatwe zadanie. Czy na pewno chcemy sobie odmówić lampki wina albo kufla piwa z kolegami czy wypicia porannej kawy? I to tylko po to, żeby uniknąć czerwonych plam na twarzy? Możliwe też, że będziemy musieli uniknąć ulubionej pikantnej potrawy.

Na szczęście czerwone plamy na szyi i twarzy są zmianą kosmetyczną. Nie musimy się przejmować konsekwencjami zdrowotnymi, w odróżnieniu od swędzących czy piekących plam. Po prostu, jeżeli zależy nam na dobrym wyglądzie, to unikajmy czynników wywołujących ten zestaw zmian skórnych.

Niektórzy decydują się na zabieg, podczas którego zostają zamknięte rozszerzone naczyńka krwionośne. Wykonuje się go głównie wtedy, kiedy naczynka popękają. Jeżeli zabieg się uda to raz na zawsze można się pożegnać z rumieniem na szyi i twarzy. Takiemu leczeniu poddamy się w gabinetach medycyny estetycznej. Jest to zabieg niemal kosmetyczny. Tym co może zniechęcać do likwidowania czerwonych plam na twarzy w ten sposób jest cena zabiegu. Opłata może wynosić nawet 1000 zł za zabieg.

Czerwona skóra – leczenie

Nie zawsze czerwone plamy na karku czy na dekolcie są wynikiem rozszerzonych naczynek. Warto udać się najpierw do dermatologa i omówić z nim dolegliwość. Zwłaszcza nie powinno się lekceważyć swędzących plam i odbarwień. Jedną z przyczyn może być uczulenie, które leczy się specjalnymi środkami farmakologicznymi.

Czerwone plamy na twarzy i na dekolcie powstałe w wyniku uczulenia leczy się unikając alergenu i stosując leki antyhistaminowe. Blokują one reakcję organizmu na czynnik uczulający. Żeby zbadać przyczyny danego uczulenia trzeba przeprowadzić odpowiednie badania na najpopularniejsze alergeny.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną jest zaburzenie układu współczulnego, to może przepisać leki hamujące aktywność tego układu. Są to tzw. beta blokery. Jednak są to leki stosowane również w poważnych schorzeniach układu krwionośnego i nie powinno się ich używać bez konsultacji.

Niezależnie od tego czy przebarwienia pojawiają się na twoim ciele po alkoholu, przy silnych emocjach, po wyjściu na zbyt mocne słońce czy z powodu uczulenia. Zawsze istnieją sposoby, żeby zmniejszyć to zjawisko. Trzeba tylko wiedzieć co je wywołało. Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł wam uporać się z problemem czerwonych plam.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny