Czujnik dymu i czadu to podstawa wyposażenia w Twoim domu

Czujniki dymu i czadu pozwolą ochronić życie i zdrowie domowników przed działaniem "cichego zabójcy", czyli bezwonnego czadu, który jest generowany z pieca. To ryzyko zwiększa się w przypadku domostw ogrzewanych węglem i gazem. Jeżeli chcesz zapobiec fatalnemu w skutkach zaczadzeniu - czujnik dymu i czadu to uzasadniony wybór. 

Pomaga on bowiem w kontrolowaniu stężeniu tlenku węgla. 

 

Czujniki dymu i czadu – rodzaje?

Dym może występować pod wieloma postaciami. Różni się między sobą zapachem, składem czy też barwą. Rosnące potrzeby konsumentów zmuszają niejako producentów do unowocześniania oferowanych sprzętów. Na rynku można wyróżnić czujnik dymu optyczny czy jonizacyjny. Budowa i funkcje to cechy różnicujące te sprzęty poza ich kosztem. Coraz popularniejsze stają się sprzęty, które stanowią czujnik gazu, dymu i czadu. Parametry wyświetlane na czytelnym ekranie LCD to dodatkowy atut takich sprzętów, który pozwala dostarczać wiarygodnych danych z pomiarów domu czy mieszkania.

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Odpowiednio zamontowany czujnik dymu dostępny na castorama.pl i czadu na bieżąco kontroluje stan powietrza w domu. W chwili gdy norma zostanie przekroczona - wówczas sprzęt zacznie to sygnalizować w postaci głośnego dźwięku. Czad jest bezwonny, dlatego jest trudny do wykrycia bez posiadania specjalistycznego sprzętu. Nadmierna emisja czadu np. podczas snu może mieć katastrofalne skutki, dlatego nie wolno bagatelizować takiego ryzyka. Jak zachować się po usłyszeniu sygnału dźwiękowego? Przede wszystkim należy jak najszybciej rozszczelnić pomieszczenie.


Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Właściwe umiejscowienie czujnika dymu i czadu to podstawa do jego skutecznego działania. Gdzie go zatem umieścić?

- miejsce powinno być wolne od zastawiania przez meble, zasłony czy inne dystraktory. Dzieci także nie powinny mieć do niego dostępu.

- czujnik musi znajdować się w pozycji pionowej,

- właściwe miejsce znajduje się na wysokości wzroku osoby dorosłej.

- w okolicach sprzętów, w których następuje spalanie (czyli w pobliżu pieca, kotła czy gazowej kuchenki) w odległości ok 1-2 m.

- z dala od miejsc mocno nasłonecznionych,

To nadrzędne wskazówki, którymi warto się kierować podczas szukania właściwej przestrzeni do instalacji czujnika. Z powodzeniem można go także umieścić w sypialni - podczas snu nietrudno bowiem o niedostrzeżenie symptomów zatrucia.

Pamiętanie o tych kilku zasadach pozwoli Ci cieszyć się skutecznością takiego czujnika.


Jaki czujnik czadu wybrać?

Okres jesienno-zimowy to także okres wzmożonego korzystania z ogrzewania gazem lub węglem. To z kolei generuje wypadki związane z zaczadzeniem. Według statystyk w ciągu roku ofiarą zaczadzenia pada około setka osób - to wystarczający dowód na to, aby zaopatrzeć się w czujniki czadu.

Przede wszystkim przy wyborze należy zwracać uwagę na to, czy czujnik ma odpowiednią atestację.

Czujniki bez atestu to najczęściej tanie podróbki pochodzące z Chin, które nie spełniają swojej podstawowej funkcji. Prezentowane wyniki mogą być zafałszowane, co finalnie nie pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa. Dobry, miarodajny i skuteczny czujnik dymu kupisz nawet za około kilkadziesiąt złotych. Nie warto zatem narażać siebie i swojej rodziny na zakup taniego odpowiednika, który nie będzie spełniał swojego zadania. 

Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na rodzaj zasilania - czujnik może być zasilany bateriami lub sieciowo. 

Czujnik na baterie ma tę wyższość, że można go umieścić w dowolnym miejscu bez konieczności zwracania uwagi o dostęp do gniazda. 

Jeśli posiadasz instalację gazową - wówczas najlepiej wyposażyć się w czujnik gazu i dymu w postaci jednego sprzętu. Różnica w cenie jest niewielka, a finalnie znacznie zwiększa repertuar zastosowań urządzenia. 

Czujnik czadu gazu i dymu to furtka to bezpieczeństwa w Twoim domu

Przy wyborze  sprzętu warto upewnić się u sprzedawcy czy sprawdzić na opakowaniu, czy czujnik jest wyposażony w atest. Nie musi to być najdroższy model - najważniejsze, aby spełniał swoje zadanie i został właściwie zainstalowany. Umieszczenie sprzętu w odpowiednim miejscu pozwoli zapewnić spokojny sen i bezpieczeństwo. Czad jest niestety trudny do wykrycia bez dodatkowego wspomagającego urządzenia, a pierwsze symptomy zaczadzenia bardzo łatwo pominąć. 

 

undefined

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny