Czy ekonomia i ekologia idą w parze w przypadku ogrzewania do domu?
Ciepły i przyjazny dom to wyjątkowa przestrzeń, do której aż chce się wracać każdego dnia. Na jej charakter składa się oczywiście wiele czynników, choć najistotniejsze są zazwyczaj te zupełnie podstawowe.
Nie można bowiem mówić o przytulnych wnętrzach, w których nie pojawiają się odpowiednie systemy grzewcze. W ofercie wielu sklepów bez większych trudności znajdziemy obecnie różne rozwiązania, sprawdzające się w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, ale także w niewielkich pomieszczeniach, używanych okazjonalnie, na przykład piwnicach, poddaszach oraz domkach letniskowych.
Ciepło to jednak jeszcze nie wszystko. Z roku na rok wzrasta bowiem świadomość społeczna w kwestii sięgania po czystą energię i proekologiczne ogrzewanie dla domów. Czy naprawdę da się połączyć obie kwestie?
Poniżej przedstawię Wam dzisiaj kilka sposobów na ogrzewanie domu, które nie dość, że są efektywne, to jeszcze pomagają dbać o środowisko naturalne.
Czyste ogrzewanie – co kryje się pod tym terminem?
W Polsce wciąż znaczącą większość państwowych elektrociepłowni stanowią przestarzałe, niezmodernizowane bloki, mające ponad 30-40 lat. Ponad 70% wszystkich elektrociepłowni w naszym kraju czerpie energię z węgla, czyli jednej z najbardziej nieprzyjaznych dla środowiska substancji.
Spalanie węgla emituje bowiem do atmosfery wiele szkodliwych substancji takich, jak pyły, tlenki azotu i siarki, benzopiren oraz dwutlenek węgla. Ich wysokie stężenie w powietrzu prowadzi do szeregu problemów zdrowotnych, w tym chorób układu oddechowego i krążenia. Szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze.
Dlatego też tak ważne jest ograniczenie emisji wymienionych substancji w jak największym możliwym stopniu. Dotyczy to oczywiście przemysłu, transportu, ale też prywatnych domów, w których kotły opalane węglem wciąż stanowią podstawowy sposób na zapewnienie komfortowego ciepła.
Powoli będzie się to jednak zmieniać. W Unii Europejskiej coraz mocniej odchodzi się od wykorzystania węgla. Do 2050 roku planowane jest wręcz osiągnięcie neutralności klimatycznej. Aby to uzyskać, potrzeba zmian w wymiarze ogólnopaństwowym, ale też w każdym, prywatnym domu. Najlepiej zacząć właśnie od ogrzewania, które potrafi emitować olbrzymią ilość szkodliwych substancji.
Oszczędne i ekologiczne rozwiązania grzewcze, z których warto korzystać
Zapewnienie czystego ciepła wbrew obiegowej opinii wcale nie musi być też ekstremalnie drogie. Okazuje się wręcz, że w niektórych przypadkach może wprowadzać do domowego budżetu spore oszczędności, przy utrzymaniu maksymalnego komfortu cieplnego.
Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła, która jest urządzeniem pobierającym energię cieplną ze źródeł odnawialnym, między innymi wody, gleby i powietrza. Następnie pompa podnosi dodatkowo temperaturę w procesie termodynamicznym i oddaje skumulowaną energię do odbiornika, czyli instalacji grzewczej. W takim systemie nie potrzebujemy paliwa, a jedynym wydatkiem, który ponosimy jest koszt energii zużytej przez instalację elektryczną. Nie ma też oczywiście mowy o szkodliwych produktach spalania, bo w ogóle do niego nie dochodzi.
Innym pomysłem jest też zastosowanie pelletu, czyli surowca ze sprasowanych odpadów drzewnych. W jego przypadku musimy na początku zainwestować w specjalny kocioł zasilany biomasą. Spalanie pelletu nie prowadzi do powstania wielu szkodliwych substancji. Jest zatem przyjazne dla środowiska oraz wyróżnia się niskimi kosztami surowca.
Rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż piec opalany węglem jest także ogrzewanie na gaz, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na kocioł kondensacyjny, który pozyskuje energię nie tylko z czystego surowca, ale także ze spalin. Dzięki temu zużywamy mniej gazu, a zapewniamy komfort we wszystkich ogrzewanych wnętrzach.
Niezmiernie wygodne i praktyczne bywa także ogrzewanie elektryczne. Tanie ogrzewanie z Econovli to sposób na ogrzanie lub dogrzanie rozmaitych wnętrz. Grzejniki tego typu sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach używanych okazjonalnie lub gdy potrzebujemy szybko zwiększyć temperaturę. Wówczas będą najlepszą opcją.
W przypadku grzejników elektrycznych nie dochodzi do emisji szkodliwych substancji, co sprawia, że jest to także zielona energia dla domu.
Ciepło dla domu – przyjemne, wygodne i ekologiczne
Najbliższe lata przyniosą szereg zmian prawnych w kwestii energii i ogrzewania. Nastąpi zdecydowane odejście od węgla, co przełoży się na powstanie nowych sposobów na zapewnianie ciepła w domach.
Warto z tego względu już teraz poznać alternatywy i znaleźć taką, która nie dość, że będzie ekologiczna, to także pozwoli na wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu.
artykuł sponsorowany