Czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe

Czy farbowanie włosów szkodzi kobietom w ciąży?

Wiele kobiet, które lubią zmiany kolorów lub od dawna mają włosy farbowane, zastanawia się, czy można farbować włosy w ciąży. Niestety nie ma odpowiednich badań, które mogłyby rozstrzygnąć, czy malowanie włosów w ciąży szkodzi. Opinie lekarzy na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że warto unikać farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży, aby dmuchać na zimne. Inni zaś zalecają zdrowy rozsądek, gdyż nie widzą potrzeby ograniczania dbałości o wygląd, co ma wpływ również na psychikę kobiety w ciąży.

Czy farbowanie włosów szkodzi? Na pewno potencjalnie szkodliwe substancje mogą wnikać do organizmu przez skórę. Kobiety w ciąży powinny stosować farby bez amoniaku, jak również korzystać z renomowanych salonów fryzjerskich, gdzie jest czysto i istnieje odpowiednia wentylacja.

Podczas ciąży nie można jednak zaprzestać dbania o siebie. Kobieta w ciąży musi wyglądać pięknie, aby czuła się równie atrakcyjna i zadbana. W czasie ciąży kobieta może przybrać na wadze, pojawiają się obrzęki. Wskutek tego może spadać poczucie własnej wartości. Dbanie o wygląd poprawia samopoczucie kobiety. Dlatego też nie warto rezygnować z dbania o włosy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o farbowaniu włosów bibułą?

Dlaczego farby bez amoniaku?

Najwięcej kontrowersji związanych z malowaniem włosów dotyczy amoniaku. Amoniak, przyczyniający się do lepszego wnikania farby do wnętrza włosa, może podrażniać skórę i niszczyć włosy. Jednak dzięki niemu kolor dłużej się utrzymuje, a farba lepiej pokrywa siwe włosy.

Amoniak zawarty w farbach do włosów może, w śladowych ilościach, przenikać do organizmu matki. Opinie lekarzy, co do tego czy amoniak w farbach szkodzi dziecku, są podzielone. Eksperci w dziedzinie kosmetyki twierdzą, że amoniak w farbie do włosów ulatnia się w ciągu 20 minut od nałożenia farby. Mimo tego zaleca się, aby unikać farbowania włosów czy też wykonywania wielu zabiegów kosmetycznych w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Jest to czas ochronny, w którym płód przechodzi najważniejszą fazę rozwoju.

Opinie lekarzy na temat unikania farbowania włosów podczas ciąży wymusiło na producentach farb do włosów ograniczenie szkodliwych i drażniących substancji chemicznych. Ponadto producenci przygotowali specjalne farby do włosów bez amoniaku odpowiednie dla kobiet w ciąży. Sprawdź także artykuł z poradami, czym zmyć farbę ze skóry głowy.

Czym zastąpić amoniak?

W farbach dla kobiet w ciąży zamiast amoniaku stosowana jest monoetanolamina (MEA) powstała ze zmieszanych ze sobą soli amonowych, alkoholu benzylowego, kwasu askorbinowego i oleju. Aby farba działała skutecznie stężenie MEA, musi być dużo wyższe niż amoniaku. Ponadto MEA nie ulatnia się. Dlatego też po farbowaniu włosów farbami bez amoniaku zawierającymi MEA należy dwa razy umyć włosy. Natomiast jeśli jednak zdecydujesz się na malowanie włosów farbą z amoniakiem, należy robić to w pomieszczeniu, gdzie można otworzyć okno tak, aby jak najmniej wdychać opary amoniaku.

Kobieta podczas farbowania włosów oraz informacje, czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe i jak to zrobić bezpiecznie
Czy farbowanie włosów w ciąży to dobry pomysł? Wyjaśniamy zagrożenia

Zasady farbowania włosów podczas ciąży

Nie ma danych naukowych, które jednoznacznie odpowiadają na pytanie czy farby do włosów są szkodliwe dla kobiet w ciąży. Warto jednak zachować pewne zasady, aby mieć pewność, że malowanie włosów w ciąży nie zaszkodzi dziecku:

  • malowanie włosów zaczynamy od 2 trymestru ciąży, niektóre opinie lekarzy mówią, że możemy farbować dopiero od 24 tygodnia ciąży,
  • stosujemy farby bez amoniaku,
  • informujemy fryzjera o ciąży,
  • najlepiej zdecydować się na jak najmniejsze zmiany,
  • pamiętajmy, że w ciąży organizm może zareagować inaczej i końcowy kolor może być inny niż zwykle.

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, gdzie lepiej farbować włosy - w domu czy w zakładzie fryzjerskim. Podczas ciąży najlepiej jest dokonywać wszelkich zabiegów kosmetycznych w profesjonalnych salonach. Powodem są głównie używane preparaty i kosmetyki. W domu korzystamy z farb do włosów nabytych w drogerii. Natomiast farby do włosów profesjonalne, używane w salonach fryzjerskich, są delikatniejsze, wyższej jakości i mniej inwazyjne.

Farby do włosów używane w salonach przeznaczone są dla profesjonalistów, którzy dobierają odcień do urody klientki i mieszają farby, aby uzyskać pożądany efekt. Farby takie są łagodniejsze i wymagają dłuższego czasu, aby wniknąć we włosy. Natomiast farby w drogerii przeznaczone są dla osób niedoświadczonych i oczekujących szybkiego i pewnego efektu. Dlatego też farby te są znacznie bardziej inwazyjne, aby mogły szybko osiągnąć kolor dokładnie taki, jak na próbniku. Farby te mogą zawierać amoniak oraz sole metali ciężkich. Na przykład sole glinu i ołowiu, które odpowiadają za lepsze utrzymywanie się koloru, mogą wniknąć do krwi.

W jakim zakładzie fryzjerskim przeprowadzić malowanie włosów w ciąży

Przede wszystkim, udając się do fryzjera, należy go poinformować o ciąży. Dla dziecka szkodliwe może być to, co wdychamy. Wybierając fryzjera należy zwrócić uwagę, aby pomieszczenie było przestronne, dobrze wywietrzone i wentylowane, tak aby stężenie substancji chemicznych w powietrzu było jak najmniejsze. Ponadto warto umówić się na konkretną godzinę, aby nie czekać i przebywać w zakładzie fryzjerskim jak najkrócej.

Jak utrzymać piękny kolor włosów, jeśli rezygnujesz z farbowania podczas ciąży?

Przemysł kosmetyczny przygotował kilka sposobów jak zachować piękny kolor włosów bez farbowania. Jednym z rozwiązań jest spray do retuszu odrostów, który przywróci włosom piękny wygląda. Można również stwierdzić, że odrosty są po prostu modne.

Kolejnym rozwiązaniem są maski odświeżające kolor, które nie tylko poprawiają wygląd włosów, lecz także odżywiają i pielęgnują włosy. Kobiety, które decydują się na rezygnację z farbowania, mogą stosować pianki koloryzujące.

Nie ma pewności czy farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe. Mając na uwadze zdrowie dziecka lepiej dmuchać na zimne i stosować środki ostrożności lub zrezygnować z farbowania włosów lub też ograniczyć się do szamponów koloryzujących.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny