Kanał - leczenie stomatologiczne

Na kanał, czyli leczenie kanałowe decydujemy się w momencie, gdy chcemy uniknąć usunięcia zęba, a jednocześnie doszło do zapalenia miazgi, którego nie da się w żaden sposób wyleczyć. Mowa jest o mocno unerwionej tkance, która znajduje się w komorze zęba. Ponadto miazga wypełnia kanały zęba, przez co właśnie leczenie potocznie określane jest kanałowym. Jest to tak zwane leczenie endodontyczne, ponieważ polega na usunięcie całej miazgi zęba, która została zajęta przez zapalenie.

Po usunięciu zainfekowanej miazgi ząb jest wypełniany specjalnym materiałem, dzięki czemu nie dochodzi do dalszego zapalenia. Jeżeli ubytek jest bardzo duży, najczęściej proponuje się jednak usunięcie zęba, by na jego miejsce wstawić implant. Natomiast niewielkie ubytki mogą być wypełnione, dzięki czemu ząb wygląda na całkowicie zdrowy. Ważne jest, aby przed wykonaniem leczenia wykonać dokładne badanie RTG, które wskaże ogniska zapaleń miazgi zęba. Bez tego badania dalsze leczenie nie jest możliwe.

Leczenie kanałowe - rodzaje

Mogłoby się wydawać, że każdy ubytek, jaki posiada ząb ze wskazaniem do leczenia kanałowego, będzie traktowany dosłownie w taki sam sposób. Okazuje się jednak, że dużo zależy od konkretnego wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Ponieważ leczenie endodontyczne może przebiegać w bardziej tradycyjny sposób, jak i również przy zastosowaniu nowoczesnej metody, którą jest mikroskopowe leczenie trwałego zapalenia miazgi zęba.

Mikroskopowe leczenie kanałowe pozwala na wyjątkowo precyzyjne czyszczenie zęba z zainfekowanej miazgi. Ponieważ pozostawienie tkanki, która jest zajęta stanem zapalnym, może doprowadzić do rozwoju bakterii, przez co można spodziewać się w przyszłości nawrotu takiej sytuacji. Natomiast leczenie mikroskopowe, które zostało poprzedzone badaniem RTG przyczyni się do efektywnego usunięcia zainfekowanej miazgi i zakończenia leczenia bez obaw wystąpienia nawrotu.

Jednak mimo wszystko metody leczenia kanałowego dzielą się przede wszystkim na leczenie pierwotne oraz powtórne. Każde leczenie kanałowe, które dotyka konkretny ząb po raz pierwszy, określane jest mianem leczenia pierwotnego. Jak już wcześniej wspomniano, ważne jest, aby usunąć dokładnie całą chorą miazgę zęba, tak aby nie dochodziło do rozprzestrzeniania się już bakterii. W innym przypadku będzie potrzebny kanał powtórny, określany również mianem reendo. Powtórny kanał jest wymagany, gdy jednak doszło do ponownego stanu zapalnego, lub też kanały nie zostały dokładnie wypełnione specjalnym materiałem. Niestety powodzenie leczenia wtórnego, w dużej mierze zależy od tego, do jak dużych zaniedbań doszło podczas leczenia pierwotnego, a także doświadczenia lekarza endodonty. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z poradami, czym i jak szybko wybielić zęby.

Wskazania do leczenia kanałowego

Zanim dowiemy się, czy leczenie kanałowe boli, to wcześniej warto sprawdzić, w jakich przypadkach takiemu zabiegowi należy poddać swój ząb. Na pewno całkowite i nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Okazuje się jednak, że takich zaleceń jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim, gdy czujemy ból zęba, to będzie dla nas bardzo duża wskazówka do tego, aby wybrać się do gabinetu stomatologicznego.

Jeżeli ubytek jest naprawdę duży, to zaczniemy odczuwać nieprzyjemny ból, który wynika z reakcji zęba na zimno i ciepło. To wynika z przewlekłego zapalenia miazgi zęba. Kolejnym powodem, dla którego kanał jest jedyną formą leczenia, która okaże się skuteczna, będzie zmiana na zębie znajdująca się przy wierzchołku korzenia. Trzeba zaznaczyć, że takie zmiany również powodują ból. Jednak ich zidentyfikowanie jest możliwe tylko i wyłącznie przez badanie RTG. Zawsze jeżeli tylko czujemy jakikolwiek dyskomfort, to powinniśmy wybrać się do gabinetu stomatologicznego. Jednak nie zapominajmy, że tylko dokładne badanie RTG jest w stanie wskazać problem.

Czy leczenie kanałowe boli?

Gdy pojawi się wskazanie do leczenia kanałowego, to od razu pojawia się pytanie, czy jest ono bolesne. Jeżeli nie wiemy, czy leczenie kanałowe boli, to niestety istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jednak nie wybierzemy się do gabinetu z powodu strachu. Oczywiście, sam zabieg kanałowy wywoływałby ból, ponieważ lekarz ingeruje w mocno unerwioną tkankę. Na szczęście podczas zabiegu dawane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu metody mikroskopowe są całkowicie bezbolesne.

Warto mieć na uwadze, że ząb jest ostatecznie oczyszczony z unerwionej tkanki, dlatego nie tylko leczenie nie jest bolesne, ale również później ząb nie będzie wrażliwy na ból. Oczywiście po całym zabiegu możliwe jest uczucie przewrażliwienia, szczególnie podczas spożywania posiłku. Jeżeli jednak takie uczucie nie będzie mijać, a wręcz zainfekowane wcześniej miejsce po leczeniu zrobi się jeszcze bardziej bolesne, wtedy trzeba jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Wtedy najprawdopodobniej doszło do niedokładnego wyczyszczenia miazgi. Dlatego właśnie zaleca się, aby wybierać metody mikroskopowe, które nie będą skłaniać do leczenia powtórnego.

Znieczulenie podczas leczenia kanałowego - rodzaje

Znając już odpowiedź na pytanie, czy leczenie kanałowe boli, chcemy mieć pewność, że stosowane znieczulenie miejscowe na pewno będzie skuteczne. W celu, aby wyleczyć ubytek, zaleca się różne metody znieczulenia, tak aby czyszczenie zęba z zainfekowanej miazgi nie było bolesne. Pierwszym typem znieczulenia jest znieczulenie nasiękowe. Polega ono na tym, iż środek znieczulający wprowadza się w okolice wierzchołka korzenia zęba. Dzięki czemu znieczulenie działa nie tylko na leczony ząb, ale również znieczula pozostałe zęby sieczne żuchwy i szczęki.

Natomiast w przypadku leczenia kanałowego zębów trzonowych dolnych, aby nie było ono bolesne, należy zastosować znieczulenie przewodowe. Jest to znieczulenie, które podaje się środek znieczulający bezpośrednio do pnia nerwu. Trzeba jednak pamiętać, że skutkiem takiego znieczulenia jest to, że bolesne nie jest również miejsce okołojęzykowe. Dlatego właśnie po nie zaleca się picia i jedzenia, aż środek przestanie działać.

Podane środki znieczulające przyczyniają się do tego, iż na pewno leczenie nie będzie bolesne, chociaż jak już wcześniej wspomniano, ząb przez kilka dni po zabiegu będzie bardziej wrażliwy na różne bodźce. W związku z tym już wiemy, że leczenie kanałowe nie jest bolesne, dobrze jest zadbać o badanie RTG oraz metodę mikroskopową, aby na pewno nie dochodziło do żadnych powikłań. Poszukując innych rozwiązań problemów zdrowotnych, może nas interesować również to, jak usunąć kamień z zęba, czy też jak złagodzić ból po oparzeniu, kiedy podrażnione miejsce jest rzeczywiście bolesne. Znając odpowiedzi na takie pytania, z pewnością będzie nam o wiele łatwiej podejmować konkretne działania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny