Prysznic

Choć brodziki z kabinami prysznicowymi są obecne w naszym kraju od lat, to okazuje się, że nadal ich właściwa instalacja sprawia wykonawcom sporo kłopotów, które potem przekładają się na problemy w czasie ich codziennego użytkowania. Jest to o tyle dziwne, iż producenci brodzików załączają do nich dość obszerne, szczegółowo opisane i czytelne instrukcje montażu, które krok po kroku pokazują poszczególne etapy instalacji i przygotowania brodzika z prysznicem do użytkowania.

Przygotuj się do zakupu brodzika prysznicowego, to wcale nie jest takie proste.

Warto zatem przed przystąpieniem do remontu łazienki zapoznać się z podstawowymi problemami, jakie dotyczą brodzików, ich instalacji i użytkowania. Pierwszym etapem, w którym mogą pojawić się pierwsze problemy są zakupy. Niezbyt zorientowani właściciele łazienek często bowiem dokonują zakupu brodzika, który nijak nie da się zamontować w danym pomieszczeniu. Wynika to zazwyczaj z nieodpowiedniego kształtu, który ogranicza dostęp do pozostałych urządzeń w łazience lub też ze zbyt dużych rozmiarów, które są większe niż miejsce, jakie w danej łazience przeznaczono na brodzik.

Należy więc przed wyruszeniem na zakupy szczegółowo obmierzyć wnętrze łazienki, skrupulatnie zapisując odczyty na kartce, którą trzeba zabrać ze sobą do sklepu. Dobrze jest także użyć nieco wyobraźni przestrzennej i zastanowić się, jaki model brodzika i kabiny prysznicowej najlepiej funkcjonowałyby w danym wnętrzu. Może się bowiem okazać, że wymarzony brodzik z otwieranym drzwiami nie będzie dał się otworzyć, a jedynym możliwym rozwiązaniem będzie brodzik z drzwiami suwanymi.

Przemyśl, jaka wysokość brodzika będzie dla Ciebie najlepsza

Kolejną kwestią jest wysokość brodzika. Choć niskie, ledwo wystające ponad poziom podłogi, a przez to oceniane jako dobre brodziki prysznicowe są najbardziej eleganckie, to jednakże nie zawsze możliwe jest ich zastosowanie. Decydujące znaczenia ma bowiem sposób przyłączenia odpływu wody z brodzika. Jeśli istniejący w danej łazience odpływ wyprowadzony jest dość wysoko, a do tego wystaje z betonowej posadzki to można zapomnieć o niskim brodziku i niezbędne będzie sięgnięcie po model wyższy.

Zakładając, że etap wybory brodzika mamy już za sobą i wynajęty przez nas wykonawca lada moment przystąpi do jego instalacji, można jeszcze chwilę zastanowić się nad błędami, jakich warto w tym etapie uniknąć. Jednym z częściej objawiających się komplikacji jest brak kąta prostego w styku ścian, do których ma być dostawiony brodzik. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, które wymusza na instalatorze zastosowanie bardzo szerokiego uszczelnienia z silikonu w styku brodzika ze ścianą. Co więcej, uszczelnienie takie jest niezwykle podatne na powstawanie nieszczelności, a co za tym idzie przeciekanie tą drogą wody pod brodzik.

Zabezpiecz i przygotuj "otoczenie" brodzika prysznicowego

Niezbędne jest więc dopilnowanie, aby układane na ścianie płytki stworzyły odpowiedni kąt. W przypadku gdy nie pozwala na to krzywizna ściany należy najpierw wyrównać jej płaszczyzny, a dopiero potem przystąpić do układania płytek. Dopilnowanie tego aspektu sprawi, że nawet tani brodzik prysznicowy nie będzie przeciekał, także po długim okresie użytkowania.

Kolejną fundamentalną kwestią jest odpowiednie przyłączenie odpływu brodzika do sieci kanalizacyjnej istniejącej w łazience. Tutaj z kolei decydujące znaczenie ma odpowiedni dobór syfonu do danego modelu brodzika i sytuacji, jaka istnieje w danej łazience. Choć zazwyczaj producenci brodzików dołączają do nich zestaw syfonowy, to w praktyce okazuje się, że nie zawsze da się go wykorzystać w konkretnej sytuacji.

Słuchaj się doświadczonych i sprawdzonych ekspertów

Kluczowe w takich sytuacjach będzie doświadczenie montera i umiejętność dostosowania odpowiedniego rozwiązania, choćby poprzez ewentualnie połączenie elementów dwóch zestawów przyłączeniowych. Należy pamiętać, że lepiej przepłacić i zakupić dodatkowy zestaw syfonowy, aby w ten sposób uniknąć problemów z tym elementem w przyszłości. Nie ma bowiem nic gorszego niż konieczność dostania się do syfonu i jego naprawa, gdy przestał odpowiednio odprowadzać wodę lub zaczął przeciekać.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny