Czy mrówki to owady? Wyjaśniamy krok po kroku
Są wszędzie. Małe, czarne zwierzątka potrafią przetrwać na pustyni, w lesie, wędrują szczelinami w chodniku i zadomawiają się w naszych mieszkaniach. Niektórych może interesować jednak czy mrówki to owady. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba ustalić, co to właściwie jest owad. Poza tym przyjrzymy się trochę różnym gatunkom mrówek, ich życiu i zwyczajom.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owadach.

Gdzie żyją i co jedzą mrówki?
Mrówki to jedne z najbardziej rozpowszechnionych zwierząt na świecie. Są też bardzo fascynującymi zwierzątkami. Żyją w społecznościach zwanych kastowymi, w których poszczególne grupy tego samego gatunku mają różne zadania i różnią się budową anatomiczną. Budują gniazda. W zależności od gatunku mrówek takie gniazdo może wyglądać różnie. Potocznie zawsze mówi się na nie mrowisko. Pod tą nazwą najczęściej rozumiemy kopiec wykonany z piasku lub ściółki leśnej. Jednak tak naprawdę wiele gatunków mrówek woli mrowiska podziemne. Istnieje nawet gatunek, który korzysta z osobnego mrowiska zimą i osobnego latem. Jest to ciekawy sposób na wykorzystanie energii w ciągu zmieniających się pór roku.
Gniazda mrówek mają przede wszystkim chronić larwy i matkę. Mają też zapewniać larwom odpowiednią temperaturę do rozwoju. Przykładowo w dobrze znanym mrowisku w formie kopca górna część zbiera dużo promieni słonecznych.
Budowa niektórych mrowisk pozwala na przechowywanie w nich zapasów i chowanie się w głębszych korytarzach w razie zagrożenia czy w okresie zimowym.
Wspomnieliśmy o zapasach, ale właściwie co jedzą mrówki? Mówiąc najprościej – wszystko. Większość gatunków jest wszystkożerna, w ich diecie przeważa mięso owadów. Dzięki temu m.in. pomagają kontrolować populacje szkodników w lasach. Istnieje też niejeden gatunek mrówek-wegetarianek.
Czy mrówki to owady?
Nadeszła wreszcie pora, żeby odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy mrówki to owady? Żeby lepiej zrozumieć, o czym mówimy, odpowiedzmy najpierw na pytanie, jakie zwierzę nazywa się owadem i co je wyróżnia? Owady to najliczniejsza gromada zwierząt na świecie. Jej przedstawiciele występują we wszystkich rodzajach ziemskiego środowiska (co najmniej jeden gatunek owada żyje nawet w Arktyce). Wszystkie mają ciało składające się z głowy, tułowia i odwłoka. Tułów jest podzielony na trzy części, z których wystaje po parze odnóży. Owady są zwykle bardzo małe. Istnieją jednak gatunki wielkości małych ssaków i gatunki mikroskopijne.
Mrówki nie tylko mieszczą się w jednej gromadzie z motylami, pchłami i prusakami, należą do rzędu błonkoskrzydłe. Z tego wynika, że są blisko spokrewnione z różnego rodzaju trzmielami, osami itp.
Opis ich budowy dobrze pokazuje jakim rodzajem owadów są mrówki. Najczęściej obserwowanym przedstawicielem mrowiska jest robotnica. Nie ma ona skrzydeł ani rozwiniętych narządów płciowych. Za to posiada silnie rozwiniętą głowę, z mocnymi szczękami. Na przedzie znajdują się czułki, zwykle biczykowate, zakrzywione. Pod względem organizacji społecznej i budowy mrówki przypominają pszczoły. Oprócz robotnic istnieją samce i samice, które są uskrzydlone. Zalążkiem każdego nowego gniazda jest zapłodniona królowa.

Chociaż mrówki mogą być szkodnikami w domu, to istnieją też amatorzy hodowli tych zwierząt. Specjaliści wiedzą gdzie i w jaki sposób złapać królową danego gatunku. Specjalne gatunki można nawet kupić na aukcjach i w sklepach dedykowanych temu hobby.
Po tym opisie nie powinniście mieć wątpliwości czy mrówki to owady. Należą jak najbardziej do typowych przedstawicieli tej gromady zwierząt. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytępić mrówki w domu.
Jak się pozbyć mrówek z mieszkania?
Chociaż niektórzy je specjalnie hodują, to dla wielu osób mrówki to nie tylko ciekawe zwierzątko, ale też problem. Gatunki synantropijne np. mrówka faraona, żyją w pobliżu siedzib człowieka. Czym żywi się taki owad? Jest wszystkożerny, ale szczególnie lubi cukry i białka. Nie powinno nas zdziwić, jeśli znajdziemy nieproszonych gości w kuchni. Niektórzy zastanawiają się, skąd wychodzą prusaki żerujące w domu, ale dużo trudniej jest namierzyć gniazdo mrówek faraona. Są malutkie, czarne i poruszają się szybko. Mają większy zasięg od prusaków, dlatego mogą się przemieszczać z łazienki (gdzie żyją ze względu na ciepło i wilgoć) do kuchni, gdzie szukają pożywienia. Z tego powodu wyczyszczenie i przewietrzenie kuchni może nie być wystarczające w walce z nimi. Jak pozbyć się mrówek z domu? Mrówki faraona są wyjątkowo sprytnym gatunkiem. Nawet jeżeli wiemy, co jedzą i zabezpieczymy żywność, to duże prawdopodobieństwo, że wymyślą sobie jakąś okrężną drogę. Można próbować stosować trutkę, chociaż nie we wszystkich przypadkach jest ona sposobem wystarczającym. Najpewniejszy sposób to przeprowadzenie dezynsekcji przez profesjonalną grupę. Można natomiast zapobiegać ściąganiu mrówek do domu. W tym celu należy dbać o czystość w kuchni, regularnie wietrzyć pomieszczenia i zaopatrzyć się w zamykane kosze na śmieci.
Mrówki to owady z bardzo rozległej rodziny. Przyglądając się opisowi ich budowy i zachowań rozpoznamy podobieństwa z osami czy pszczołami. Najbardziej charakterystyczną owadzią cechą jest jednak ich budowa.