Czy praca kuriera jest dobra również dla kobiet?
Zawód kuriera większości z nas kojarzy się z silnym mężczyzną wnoszącym ciężkie paczki na 10 piętro czy rozwożącym przesyłki sporym busem. Nic więc dziwnego, że taka wizja skutecznie zniechęca kobiety do podjęcia pracy w charakterze dostawcy. Mimo że panie już dawno dowiodły, że doskonale sprawdzają się w wielu typowo “męskich” profesjach, to jednak wciąż nieczęsto słyszy się o kurierkach. Czy jest to zasadne? Czy rzeczywiście doręczanie przesyłek przewyższa możliwości płci pięknej? A może jedynie ulegamy utartym stereotypom, niemającym za wiele wspólnego z prawdą? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi i wreszcie odpowiedzieć na pytanie, czy kobieta również sprawdzi się w roli kuriera!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy współczesne kobiety unikają męskich zawodów?
- Z czym wiąże się praca kuriera?
- Praca kuriera to nie tylko ciężkie paczki — Czyli kilka słów o aplikacjach delivery
- Zawód kurier - czy to się opłaca?
- Jak zostać kurierką - Poradnik krok po kroku
- Kim jest partner aplikacji i dlaczego warto z niego skorzystać?
- Czy kobieta może być kurierem? - Podsumowanie
Czy współczesne kobiety unikają męskich zawodów?
Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju istniał sztywny podział na zawody typowo męskie i damskie, wynikający głównie z uwarunkowań fizyczno-psychicznych obu płci. Przyjmowało się, że mężczyźni pracują tam, gdzie wymagana jest siła fizyczna i temperament, natomiast panie najlepiej sprawdzały się w łagodniejszych i lżejszych zajęciach. Nietrudno jednak zauważyć, że z roku na rok granica podziału zaczyna się zacierać, a odstępstwa od normy budzą coraz większą akceptację wśród większości społeczeństwa.
Współczesne kobiety chcą same decydować o tym, w jakim zawodzie pracują i nie przejmować się opiniami innych. Nie ma przecież nic złego w wyborze zajęcia, z którego dotąd słynęli raczej panowie. Co więcej, wiele kobiet jest w stanie wykonywać typowo męskie obowiązki równie dobrze jaki mężczyźni.
Skoro jednak przestają nas dziwić kobiety w służbach mundurowych czy zawodach inżynierskich, to dlaczego wciąż kontrowersje budzą panie pracujące fizycznie, chociażby jako kurierki? Przecież to nie profesja świadczy o naszej kobiecości czy męskości. Dlatego też pora zapomnieć o sztywnych regułach i stereotypach, a czas stawiać na indywidualne upodobania i możliwości. Każda praca jest OK, jeśli czujemy się w niej dobrze!
Z czym wiąże się praca kuriera?
We wstępie poruszyliśmy typowe wyobrażenie kuriera. Jest ono jednak tylko częściowo prawdziwe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że opisuje jedynie jeden z licznych aspektów tej profesji. Tymczasem są różne firmy kurierskie, realizujące różne dowozy. Podczas gdy jeden kurier rozwozi duże gabaryty (np. sprzęt AGD czy meble), inny zajmuje się dostawą paczek do pewnej wielkości i ciężaru (np. 30 kg), a jeszcze inny dostarcza jedzenie, działając w popularnych aplikacjach. Wszystkich łączy jeden zawód, a różni charakter pracy.
Cechą wspólną ogółu kurierów są także spoczywające na nich obowiązki, jak na przykład:
- odpowiedzialność, zarówno za czasową dostawę, jak i nienaruszony stan przesyłki,
- dobre obycie z pojazdem i orientacja w terenie,
- samodyscyplina i wytrwałość,
- wysoka kultura osobista.
Nietrudno zauważyć, że powyższe aspekty w żadnej mierze nie zależą od płci pracownika, a raczej jego cech charakteru i determinacji. Dlatego też praca kuriera może być równorzędnie wykonywana przez mężczyzn i kobiety.
Tradycyjny kurier rozpoczyna dzień pracy wcześnie rano od odbioru paczek z sortowni, a następnie po kolei rozwozi je pod adresy odbiorców paczek. Co więcej, kurierzy mają obowiązek dopilnować potwierdzeń odbioru czy dokonania płatności, a także przyjąć ewentualne reklamacje (np. zniszczenie zawartości przesyłki). Najczęściej czas pracy w danym dniu zależny jest od ilości dostaw, które należy zrealizować. Warto mieć na uwadze, że każdy kurier ma swój określony rejon działania, tak więc nie musimy się obawiać sporych odległości.
Praca kuriera to nie tylko ciężkie paczki — Czyli kilka słów o aplikacjach delivery
Jakoś tak się utarło, że kurierzy kojarzeni są głównie z logistyką rozmaitych przesyłek na terenie kraju lub międzynarodowo, jednak obecnie spory udział w rynku stanowią dostawcy aplikacji delivery, czyli platform umożliwiających zamawianie z okolicznych sklepów i restauracji z dowozem na wskazany adres. Najpopularniejsze aplikacje delivery to Glovo, Uber Eats, Stuart czy Bolt Food.
To, co wyróżnia kurierów aplikacji na tle kolegów z branży, to:
- realizowanie dostaw na krótkich dystansach,
- możliwość wykorzystania w pracy roweru, skutera, hulajnogi lub prywatnego samochodu osobowego,
- niewielka waga transportowanych posiłków,
- większa swoboda wyboru czasu pracy i ilości realizowanych dostaw,
- łączenie ruchu z pracą zarobkową (w przypadku dowozów rowerem).
Praca w aplikacjach delivery może być świetną alternatywą dla pań myślących o pracy jako kurierki, jednak obawiających się ciężkich paczek czy prowadzenia busa. Kurier aplikacji nie musi się tym martwić. Może natomiast realizować dowozy w dogodnych dla siebie godzinach i z pomocą ulubionego pojazdu. To również spory plus dla kobiet szukających zajęcia w czasie, kiedy dziecko przebywa w przedszkolu bądź z drugim rodzicem. Szacuje się, że około 10 - 12 % osób pracujących w aplikacjach to właśnie kobiety.
Zawód kurier - czy to się opłaca?
Szybki rozwój rynku zakupów online i jedzenia na dowóz spowodowany pandemią sprawił, że równie szybko wzrosło zapotrzebowanie na osoby świadczące dowozy. Według licznych raportów wartość rynku dostaw w ciągu ostatnich trzech lat wrosła niemal o połowę. Oznacza to, że branża kurierska może stanowić stabilne zatrudnienie dla wielu osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Kolejną zaletą podjęcia pracy w tym zawodzie jest stosunkowa łatwość rozpoczęcia i niewielkie nakłady na start. Wiele firm kurierskich zapewnia niezbędny pojazd i sprzęt lub pomoc finansową w dostosowaniu prywatnych narzędzi na rzecz świadczenia dowozów. Od kandydatów nie wymaga się żadnych specjalistycznych umiejętności, poza prawem jazdy i przejściem obowiązkowych badań lekarskich.
Nie bez znaczenia są także atrakcyjne zarobki - pensja waha się w przedziale od 3500 do nawet 6000 zł na rękę (w zależności od firmy, charakteru dostaw czy ich ilości).
Jak zostać kurierką - Poradnik krok po kroku
Jeśli zdecydowałaś się, że chcesz spróbować swoich sił w branży kurierskiej, zacznij od dokładnego zastanowienia się, jaki rodzaj dostaw chciałabyś realizować:
Kurierka tradycyjna
- Odwiedź strony popularnych przewoźników (np. DPD, DHL, FedEx, InPost) i sprawdź, czy aktualnie potrzebują kurierów w Twojej okolicy oraz jakie możliwości współpracy oferują.
- Wyślij swoje CV i list motywacyjny.
- Weź udział w rozmowie kwalifikacyjnej.
- Omów i określ rodzaj i warunki współpracy (umowa o pracę, umowa zlecenie, model B2B - własna działalność gospodarcza, warunki wykorzystania pojazdu).
- Weź udział w szkoleniu.
- Zacznij dostarczać przesyłki.
Kurierka aplikacji
- Sprawdź, które aplikacje działają na terenie Twojego miasta.
- Zapoznaj się z warunkami współpracy z każdą z nich i wybierz tę, która wydaje się być dla Ciebie najkorzystniejsza.
- Pobierz aplikację i zarejestruj się jako dostawca.
- Prześlij wymagane dokumenty, takie jak skan dokumentu tożsamości, informacje o posiadanym pojeździe, którym będziemy świadczyć dowozy, a także formę prawną współpracy i rozliczeń z aplikacją (własna działalność gospodarcza lub korzystanie z partnera aplikacji, np. Flow Apps).
- Przejdź proces weryfikacyjny.
- Weź udział w krótkim programie szkoleniowym online.
- Zaopatrz się w torbę termiczną.
- Rozpocznij dostarczanie zamówień.
Kim jest partner aplikacji i dlaczego warto z niego skorzystać?
Żaden przewoźnik ani firma będąca właścicielem aplikacji nie nawiąże z nami współpracy, jeśli nie planujemy działać legalnie. O ile w tradycyjnych firmach kurierskich mamy szansę pracować na umowie o pracę lub na zlecenie, o tyle aplikacje nie dają nam takiej możliwości. Chcąc realizować tego typu dowozy, pozostają nam dwa wyjścia: założenie własnej działalności gospodarczej (co wiąże się ze skomplikowaną papierologią i koniecznością skorzystania z profesjonalnej księgowej) lub nawiązanie współpracy z jednym z partnerów.
Ta druga opcja wydaje się być znacznie prostszym wyjściem, zważywszy na to, że partner oferuje nam nie tylko zatrudnienie na podstawie umowy, ale także pomoc w rozpoczęciu pracy i ciągłe wsparcie. Prowizja, którą pobierają partnerzy za współpracę, zazwyczaj jest sporo niższa od kwoty, którą musielibyśmy wydać na koszty prowadzenia własnej działalności. Atutem są także łatwość rozliczenia podatku od dochodów czy możliwość szybkiego rozwiązania umowy.
Czy kobieta może być kurierem? - Podsumowanie
Mimo że praca kuriera stereotypowo jest zawodem męskim, nie ma żadnych przeszkód, aby wykonywała ją kobieta. Rynek dostaw nie ma żadnych ograniczeń ze względu na płeć, natomiast liczą się takie cechy, jak obowiązkowość, sumienność czy właściwa obsługa klienta. Panie obawiające się ciężkich paczek i jazdy samochodem dostawczym mogą spróbować swoich sił jako dostawczynie aplikacji delivery. Umożliwiają one realizowanie dostaw jedzenia i zakupów na krótkich dystansach z wykorzystaniem roweru, skutera czy prywatnego samochodu.
Pracę na aplikacji najlepiej zacząć z pomocą jednego z partnerów, oferujących przyjazne warunki współpracy bez konieczności zakładania własnej działalności. Pamiętaj, że nie istnieją zawody męskie i damskie. Każda praca jest dla Ciebie właściwa, jeśli daje Ci ona przyjemność i dogodne warunki!