Czy faktycznie taki sposób prowadzenia biznesu jest opłacalny? Czy praca z domu może być korzystna zarówno dla freelancera, jak i pracownika lub jego szefa? Tego wszystkiego dowiecie się z dalszej części tekstu.

Telepraca i freelancing – różne oblicza pracy poza biurem

Coraz więcej osób wykonuje obowiązki zawodowe bez wychodzenia z domu lub z innego dowolnego na świecie, jeśli ma tylko dostęp do odpowiednich narzędzi, do których najczęściej zalicza się laptopa z dostępem do Internetu i telefon.

W dużym stopniu wpłynęły na to oczywiście warunki pandemiczne oraz konieczność izolacji społecznej. W wielu branżach okazało się jednak, że właśnie taki model fenomenalnie się sprawdza. Korzystają z niego zarówno pracownicy etatowi, jak i freelancerzy. Czym się różnią te dwa modele pracy?

Pracownicy etatowi, którzy pracują poza wyznaczonym miejscem zatrudnienia, na przykład w domu, wykonują tak zwaną telepracę. Jej efekty przekazują zwierzchnikom mailowo lub telefonicznie. Pracownik działa w oparciu o standardową umowę o pracę, czyli ma prawo do wszelkich pakietów socjalnych lub choćby płatnego urlopu.

Nieco inaczej wygląda praca w przypadku freelancera, który także realizuje obowiązki w domu lub w innym, wybranym przez siebie miejscu. Nie ma on jednak podpisanej umowy z jednym pracodawcą. Może równocześnie wykonywać zlecenia dla różnych, niepowiązanych ze sobą podmiotów. Ma zatem większą swobodę, ale też nie ma dostępu do korzystnego zaplecza socjalnego, z którego korzystają pracownicy etatowi.

W obu przypadkach praca zdalna potrafi generować solidne korzyści.

Praca poza biurem – największe zalety i ograniczenia tego modelu

Największą korzyścią dla pracownika na pracy zdalnej i freelancera w przypadku pracy z domu jest oczywiście wygoda i oszczędność czasu. Nie ma bowiem konieczności codziennego spędzania godzin w samochodzie lub komunikacji miejskiej w drodze do i z pracy, a to przekłada się na solidne oszczędności w budżecie domowym. Pozostały czas można poświęcić dla rodziny lub na przyjemny relaks.

Praca z domu w wielu sytuacjach to rozwiązanie korzystne dla osób z małymi dziećmi. Przy elastycznym grafiku, można bowiem połączyć opiekę nad maluchami, przebywającymi w domu, z wykonywaniem obowiązków służbowych, bez konieczności brania urlopu na opiekę nad dzieckiem.

Ponadto dla freelancera i przedsiębiorcy praca zdalna to także mniejsze koszty, związane z wynajmem przestrzeni do pracy, co przy obecnych cenach lokali użytkowych ma olbrzymie znaczenie.

W końcu nie da się ukryć, że w wielu sytuacjach praca z domu potrafi przekładać się na większą efektywność działań, co sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa. Sporo informacji na temat metod optymalizacyjnych w nowoczesnym budżecie firmy można znaleźć na stronie: AdrianKolodziej.pl.

Czy home office ma wady? Z punktu widzenia pracodawców taki model ogranicza możliwość kontroli i nadzoru nad poprawnością realizacji zadań służbowych przez pracowników. Z kolej osoby pracujące z domu (na etacie i freelancerzy) muszą wykazać się sporą samokontrolą i dobrą organizacją czasu, gdyż w domu wiele spraw może odciągać od wykonywania obowiązków biznesowych. Podczas home office w warunkach domowych trzeba również mieć dostęp do odpowiedniego sprzętu, zapewniającego komfort i bezpieczeństwo wykonywania zadań, a to często generuje pewne koszty.

Nowoczesna praca poza biurem – optymalizacja i nowe oblicze biznesu


Home office to rozwiązanie, które pozwala zwiększyć efektywność działań, przy równoczesnym ograniczaniu kosztów, związanych z organizowanie stanowiska pracy. Należy jednak dobrze się do niego przygotować, by zarówno w przypadku osób działających na etacie, jak i freelancerów, było to rozwiązanie naprawdę korzystne pod względem oszczędności czasu i pieniędzy.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej