Czym czyścić monitor? Sprawdzone i skuteczne sposoby na czysty monitor
Korzystanie z laptopa bądź telewizora jest dla Ciebie codziennością, prawda? Cóż, częste używanie monitora wymaga niestety stałej jego pielęgnacji – przecież nie będziesz oglądał filmu czy zdjęć na brudnym ekranie! Nowoczesny ekran telewizora czy komputera posiada teraz technologię LED lub LCD – zatem nie wyczyścisz ich zwykłą ścierką. A więc, czym czyścić monitor?
Sprawdź także zebrane artykuły z domowymi sposobami.
Czyszczenie monitora - jak wyczyścić ekran komputera lub telewizora?
Prawdą jest, że to nie lada wyzwanie. W przeciwieństwie bowiem do ekranów kineskopowych, nowoczesne ekrany ledowe zdecydowanie trudniej jest czyścić. Są one bardzo delikatne, a także częściej podatne na wszelakie zabrudzenia. Oczywiście, da się jednak usunąć z nich wszelakie plamy! Możesz to zrobić za pomocą dołączonej ściereczki do wycierania ekranu, jaką producent zazwyczaj zostawia w opakowaniu wraz z monitorem. Jeżeli jednak takowej nie otrzymałeś, przydać się może ściereczka z mikrofibry. Bez najmniejszego problemu, zaopatrzysz się w taką w niemal każdym sklepie ze sprzętem RTV lub salonie optycznym – taki materiał służy bowiem również do czyszczenia... okularów! Warto wiedzieć, że ściereczka z mikrofibry jest jedynym „czyścikiem” bezpiecznym dla telewizora zarówno plazmowego, jak i LCD.
Pamiętaj, żeby unikać stosowania szorstkich gąbek, ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych – mogą porysować ekran! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Czym wytrzeć monitor LCD?
Czym myć monitor i jak robić to prawidłowo?
Możesz myć go zarówno suchą szmatką, jak i nawilżoną w odpowiednim preparacie. Zanim jednak rozpoczniesz czyszczenie monitora, odłącz urządzenie od sieci poprzez wyjęcie wtyczki z gniazdka. Oczywiście, jeżeli będzie w ogóle taka możliwość i zdołasz to zrobić bez specjalnego przesuwania ciężkich mebli! Czym czyścić monitor po wypięciu go z sieci? Zacznij od przetarcia ekranu LED suchą szmatką – staraj się zrobić to naprawdę delikatnie, bez zbyt mocnego tarcia czy dociskania. W innym przypadku możesz uszkodzić ekran telewizora czy komputera!
Czym myć monitor, kiedy sucha ściereczka nie pomaga?
Zastanawia Cię, jak wyczyścić ekran komputera, gdy nie wychodzi Ci to suchą szmatką? Wystarczy, że zwilżysz ją niewielką ilością preparatu przeznaczonego do czyszczenia plazmowych ekranów (np. firmy Hama, który dostępny jest w sieci sklepów Media Expert). Żeby Twoja praca była jak najbardziej efektywna i nie poszła na marne, przelej zakupiony środek pielęgnacyjny do plastikowego pojemniczka – najlepiej takiego ze spryskiwaczem. Następnie, popsikaj nim ściereczkę i delikatnymi ruchami wyczyść monitor. Kiedy ekran w całości wyschnie, dodatkowo wytrzyj go do sucha drugą, suchą szmatką – tak, tą z mikrofibry.
Czym czyścić ramy ekranu?
Jeżeli wiesz już, czym wytrzeć monitor LCD i LED, przejdźmy do czyszczenia ram telewizora bądź laptopa. Zrobisz to za pomocą ścierki zwilżonej letnią wodą lub bardzo delikatnego środka do czyszczenia – uważając przy tym na dotykanie roztworem ekranu! Możesz go bowiem w ten sposób zniszczyć. Pamiętaj też, żeby przed ponownym przyłączeniem urządzenia do sieci sprawdzić, czy wszystko wyschło!
Czym czyścić monitor – praktyczne wskazówki
- Nigdy nie dociskaj ścierki do czyszczonej powierzchni ekranu, jeżeli nie chcesz go uszkodzić.
- Mocne szorowanie może spowodować… wypalenie się pikseli na monitorze. Przez to jakość wyświetlanych obrazów na pewno się pogorszy. A chyba nie na tym Ci zależy, prawda?
- Jeżeli potrzebujesz, możesz zwilżyć szmatkę z mikrofibry destylowaną wodą bądź roztworem, zawierającym destylowaną wodę z białym octem – oczywiście w proporcji 1:1. Taka substancja pomoże usunąć plamy po tłuszczu, a także kurz.
- Staraj się unikać środków do czyszczenia zawierających aceton, kwas etylu, amoniak lub chlorek metylu. Preparaty z takimi substancjami chemicznymi mogą bowiem doprowadzić monitor do… zżółknięcia!
Pod żadnym pozorem nie rozpylaj substancji czyszczących bezpośrednio na ekran! Ciecz może bowiem wniknąć w głąb urządzenia, bezpowrotnie je uszkadzając!