Chemiczne czyszczenie srebra

Czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej

Sugerując się nazwą tej metody, wiele z nas nie wie, na czym polega elektrochemiczne czyszczenie srebra. To wbrew pozorom bardzo prosty sposób, który opiera się na produktach użytku domowego. Do wykonania czyszczenia potrzebna jest miseczka (najlepiej szklana), folia aluminiowa, sól i oczywiście sczerniałe srebro.

Nie musimy obawiać się, że coś pójdzie nie tak. Sposób ten jest całkowicie bezpieczny i w żaden sposób nie uszkodzi czyszczonego przedmiotu. Jak wyczyścić srebro? Najpierw należy umyć biżuterię płynem do mycia naczyń lub mydłem i wodą. Następnie do szklanej miski wlać ciepłą wodę oraz wsypać 2-3 łyżeczki soli. Dokładnie wymieszać, aż sól się rozpuści. Gotowy roztwór odstawić.

W tym samym czasie dno drugiego naczynia należy wyłożyć folią aluminiową, po czym wlać przygotowany roztwór wody z solą. Pozostaje już tylko wrzucić zaśniedziałe srebrne przedmioty. Po kilkunastu minutach można wyjąć srebro i opłukać je pod bieżącą wodą. Na koniec wystarczy wytrzeć je za pomocą ściereczki. Czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej jest bardzo skuteczne. Sprawdź także, jaki płyn do czyszczenia srebra warto wybrać.

Jak wyczyścić srebro innymi metodami chemicznymi?

Jak czyścić i jak pozbyć się nalotu ze srebra domowym sposobem? Niemal identycznie przeprowadza się czyszczenie srebra z użyciem „magicznej” płytki. Co to takiego? Jest to specjalna płytka do czyszczenia srebra, którą można kupić np. na popularnych aukcjach internetowych za niewiele ponad 30 zł. Zasada działania jest podobna jak poprzez elektrochemiczne czyszczenie srebra. Z tą różnicą, że folia aluminiowa w tym przypadku zostaje zastąpiona płytką.

Płytka do czyszczenia srebra zanurzona w roztworze wody z solą lub sodą oczyszczoną (w proporcji 1 łyżka proszku na 1 l wody), działa błyskawicznie. Już po ok. 30 sekundach biżuteria lub inne srebrne przedmioty stają się czyste. Czyszczenie powinno zakończyć się wypolerowaniem srebra przy użyciu miękkiej ściereczki. Jak myślicie, czym czyścić srebro chemicznie, prócz płytki?

Dobrą metodą na wyczyszczenie srebrnej biżuterii, która posiada wiele zakamarków (np. łańcuszek), jest myjka ultradźwiękowa. Nie zaleca się jednak czyszczenia w ten sposób rękodzieła, korali czy pereł. Proces czyszczenia polega na rozpylaniu wody przez powietrze. To dokładna metoda. Czyszczenie ultradźwiękami wykorzystują głównie jubilerzy. Prócz wymienionych powyżej sposobów, jest jeszcze gotowy preparat chemiczny. Można np. zastosować gotowy płyn do czyszczenia srebra.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Czym czyścić srebro w domu?

Zdecydowanie większą popularnością w przypadku czyszczenia srebra cieszą się domowe sposoby. Są to bardzo skuteczne metody, które wykorzystują niezwykłe właściwości produktów gospodarstwa domowego. Srebro można skutecznie wyczyścić np. sodą oczyszczoną, pastą do zębów lub proszkiem do pieczenia.

Dobry rezultat gwarantuje również czyszczenie srebra octem. Bardzo dobra okazuje się być też cola, dzięki której zaśniedziała biżuteria odzyska blask. Czyszczenie sodą odbywa się na tej samej zasadzie jak w przypadku soli i folii aluminiowej. Zaśniedziałe srebro wystarczy wrzucić do roztworu.

Czyszczenie srebra domowymi sposobami, czyli sodą oczyszczoną i solą to najlepszy sposób na zawsze ładne i pełne blasku ozdoby czy sztućce.
Czym czyścić srebro? Przegląd środków chemicznych i domowych sposobów czyszczenia srebra

Po co wydawać pieniądze na gotowy preparat chemiczny, skoro można poradzić sobie z ciemnym nalotem w prostszy sposób? Płyn do czyszczenia srebra kosztuje ok. 20 zł – 40 zł, natomiast proszek do pieczenia, cola czy pasta do zębów to produkty rzędu kilku złotych. W dodatku znajdują się w każdym domu. Dowiedzmy się więc, jak wyczyścić srebro tymi metodami.

Jak wyczyścić srebro domowymi metodami? Instrukcja krok po kroku

Zabierając się za czyszczenie srebra octem, warto połączyć go z sodą. Mieszanka wzmocni przez to swoją skuteczność. Wystarczy zmieszać łyżeczkę sody oczyszczonej z ¼ szklanki octu. Roztwór zacznie intensywnie się pienić. Po rozpuszczeniu sody należy włożyć sczerniałe srebro na ok. kilka minut. Po wyjęciu trzeba delikatnie je przetrzeć oraz wypolerować.

Decydując się na czyszczenie biżuterii pastą do zębów, wystarczy przemyć mydłem zaśniedziały przedmiot i pokryć go pastą. Po paru minutach należy go dokładnie wypolerować, a następnie wysuszyć i wytrzeć. Sposób z colą jest dziecinnie prosty. Do szklanki z napojem wrzuca się srebro na kilkanaście minut i gotowe. Po wyjęciu powinno znów błyszczeć.

Czyszczenie srebra proszkiem do pieczenia także nie jest trudne. Ale uwaga! Zbyt mocne pocieranie srebrnej powierzchni proszkiem, może pozostawić niewielkie zarysowania. Warto więc pozostawić tę metodę jako ostatnią deskę ratunku. Są inne sposoby, których warto wypróbować w pierwszej kolejności.

Czy biżuteria z kamieniem nie ulegnie zniszczeniu?

Jakiekolwiek zniszczenie biżuterii spowodowane jest przez naszą nieostrożność. Nosząc się z zamiarem wyczyszczenia srebrnych przedmiotów, warto indywidualnie dostosować do ich rodzaju odpowiednią metodę. W domowych warunkach nie zaleca się czyszczenia biżuterii z kamieniami, np. ultradźwiękami.

Czym wyczyścić srebro tego typu? Najlepszą metodą jest popularna metoda elektrochemiczna. Sól kuchenna, woda i folia aluminiowa są całkowicie bezpieczne. Śmiało więc można poeksperymentować z wyczyszczeniem ulubionej srebrnej biżuterii. Bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenie.

Powyższa analiza metod czyszczenia srebra pozwala na łatwiejszy dobór odpowiedniej metody, która przywróci nowe życie srebrnym przedmiotom. Wskazówki mówiące o tym, czym czyścić srebro oraz jak to robić, z pewnością przydadzą się każdemu. W awaryjnych sytuacjach, gdy nie mamy możliwości zakupu gotowego preparatu, domowy sposób okaże się zbawiennym wyjściem z sytuacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny