Czyszczenie żelazka octem - porady

Jak usunąć przypalenie z żelazka?

Żeby żelazko mogło posłużyć jeszcze przez kolejne lata, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z urządzenia oraz jego… regularnym czyszczeniu. Za każdym razem dostosowuj temperaturę do danej tkaniny, co przedłuży żywotność żelazka. Raz w miesiącu z kolei przemyj jego zewnętrzną powłokę wraz z całym systemem wewnątrz – zwłaszcza, jeżeli urządzenie nie posiada funkcji samoczyszczenia. Alternatywą dla środków sklepowych będzie wyczyszczenie żelazka… octem. Jak się do tego zabrać?

  1. Dokładnie wyczyść otwory na parę patyczkiem do uszu bądź drewnianą wykałaczką. Delikatnie przeczyść zatkane ujścia w żelazku, starając się nie naruszyć systemu parującego.
  2. Przygotuj domową mieszankę – potrzebna będzie połowa szklanki przegotowanej (lub przefiltrowanej) wody z połową szklanki octu spirytusowego. Wlej całość do pojemnika na wodę w żelazku.
  3. Podłącz swoje żelazko (np. Tefal) do zasilania, ustaw na maksymalny stopień parowania i poczekaj do nagrzania się urządzenia. Po upływie kilku minut weź żelazko w rękę i trzymaj uniesione w pozycji pionowej – symulując tryb prasowania. To pozwoli na wytworzenie się pary. Możesz także kilkukrotnie wcisnąć dodatkowe uwalnianie pary, o ile posiadasz taki przycisk. Z żelazka wydobędą się cząstki brudu oraz kamienia, które powodowały zatkanie się ujścia pary.
  4. Odłącz żelazko po kilku minutach i zostaw do ostygnięcia. Wylej z urządzenia mieszanką z octem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu żelazka sodą i octem?

Czym umyć żelazko?

Czyszczenie żelazka octem powinno dotyczyć również jego zewnętrznej części. W tym celu wymieszaj dwie łyżki octu z… łyżką kuchennej soli. Zamocz bawełnianą ścierkę w roztworze, przetrzyj stopę żelazka i postaraj się pozbyć wszystkich brązowych plam oraz zabrudzeń. Chcesz dostać się do zakamarków przy otworach na parę? Wykorzystaj w tym celu zużytą szczotkę do zębów!

Czyste żelazko, czyli czyszczenie żelazka octem oraz czyszczenie żelazka octem oraz najlepsze domowe sposoby
Czym czyścić żelazko? Idealne będą soda i ocet!

Pamiętaj o tym, aby myć urządzenie bardzo delikatnie – ostre druciaki czy szorstkie gąbki nie wchodzą w grę, ponieważ mogą spowodować trwałe uszkodzenia na powierzchni żelazka. Zaopatrz się zatem wyłącznie w miękkie i delikatne gąbeczki lub ścierki.

Czyszczenie żelazka sodą

Jak wyczyścić żelazko sodą oczyszczoną?

Jeżeli widzisz osad w zbiorniczku na wodę bądź na tafli żelazka oznacza to, że najwyższy czas zabrać się za jego wyczyszczenie! Zanieczyszczenia mogą bowiem doprowadzić do zabrudzenia bądź nawet uszkodzenia ubrań. Najbardziej skuteczne okazują się… domowe sposoby. Jak usunąć przypalenie na spodzie żelazka przy pomocy sody oczyszczonej i octu?

  1. Wyłącz żelazko z prądu pamiętając o tym, że podczas czyszczenia musi być ono delikatnie ciepłe.
  2. Zamocz szmatkę w roztworze z octu i sody oczyszczonej. Jeżeli posiadasz żelazko teflonowe (np. Tefal), możesz bazować jedynie na roztworze octowym – soda oczyszczona mogłaby je uszkodzić.
  3. Przeczyść zabrudzone miejsca szmatką, usuwając również osad zalegający w szczelinach.
  4. Przemyj żelazko czystą szmatką, zanurzoną uprzednio w wodzie z rozpuszczonymi w niej kilkoma kroplami cytryny. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu octu. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia przypalonego żelazka.

A może tak… sól kuchenna do czyszczenia żelazka?

Czyszczenie żelazka sodą to nie wszystko. Zatem czym umyć żelazko? Możesz wyczyścić je za pomocą roztworu na bazie octu i soli (proporcje 1:1). Mieszankę wystarczy wlać do naczynia i ogrzać, a następnie zamoczyć w niej szmatkę i wyczyścić żelazko. Gdy osad zniknie, możesz przetrzeć płytę żelazka wodą destylowaną. Solą można usunąć większość przebarwień na żelazko.  Jak należy to zrobić?

  1. Urwij fragment gazety i posyp ją solą.
  2. Nagrzej urządzenie i przejedź nim po papierze. Rób to tak długo, aż plamy znikną – zabrudzenia wnikną bowiem w gazetę.
  3. Przetrzyj żelazko czystą szmatką i… gotowe!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny