Czym właściwie jest zamsz?

Pospolity zamsz to tak naprawdę jeden z najstarszych rodzajów skóry zwierzęcej. Charakteryzuje się brakiem warstwy licowej skóry. Innymi słowy, jest to wyprawiona odwrotna część skóry. Obrobiona w ten sposób skóra jest miękka i przyjemna w dotyku. Cechą charakterystyczną zamszu jest włoskowata faktura oraz jej sprężystość. Co ciekawe, początki pojawienia się zamszu, datowane są na około 6000 lat p.n.e.!

Jest to niewątpliwie bardzo wymagający materiał. Sama pielęgnacja zamszowej odzieży pochłania zwykle sporo czasu. Ta popularna tkanina, pomimo iż zaliczana jest do trwałych materiałów, źle znosi wilgoć, często ulega deformacji, a na dodatek bardzo łatwo można uszkodzić jej fakturę (najlepszym przykładem są zamszowe buty, na których widoczne są nawet najmniejsze ryski). I oczywiście jeszcze jedna bardzo ważna cecha – zamszu nie da się odnowić.

Ogólnie rzecz biorąc, zamsz uznawany jest za klasyczny materiał, dlatego też odzież wykonana na bazie tkaniny cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Ubrania z zamszu nie są tanie (no, chyba że jest to sztuczny zamsz), w związku z tym warto odpowiednio je pielęgnować, by mogły nam służyć przez długi czas. Tylko jak czyścić zamsz? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zobaczmy więc, jak prawidłowo się do tego zabrać oraz czym wyczyścić zamsz. Sprawdź także inne artykuły z domowymi sposobami.

Jak i czym wyczyścić zamsz? Domowe sposoby

Jak czyścić zamsz krok po kroku?

Jak wyczyścić buty zamszowe i inne elementy garderoby? Niejednokrotnie zdarza się, że ludzie nie dostrzegają różnicy pomiędzy odzieżą z zamszu i z nubuku. Nubuk jest bowiem tkaniną o charakterystycznie przeszlifowanej zewnętrznej części skóry. Dzięki temu posiada aksamitnie gładką w dotyku fakturę. Wiemy już, czym jest zamsz oraz że pranie materiału w pralce jest niedozwolone. Pozostaje nam jedynie delikatne czyszczenie i mycie tkaniny. Przyda się specjalna szczotka do zamszu lub zwykła szczoteczka do zębów czy gąbka do naczyń.

Na początek, zanim skorzystamy z jakiegokolwiek detergentu, powinniśmy spróbować zeszczotkować zabrudzenia. Suchy zamsz wyczyścimy znacznie sprawniej. Do wyczyszczenia zamszowej odzieży posłużyć nam może popularny ocet kuchenny. Wystarczy tylko zwilżyć lekko tkaninę i chwilę odczekać. Produkt zmiękczy plamy, co pozwoli skutecznie usunąć je za pomocą szczotki. Wcale nie musimy inwestować w drogie preparaty.

Innym sposobem na mycie zamszu jest mikstura, sporządzona z mleka oraz sody oczyszczonej w proporcji: 1 łyżeczka sody i 1 szklanka mleka. W powstałej mieszaninie należy namoczyć ściereczkę, odsączyć ją z nadmiaru roztworu, po czym pocierać zabrudzenia. Następnie wystarczy już tylko przetrzeć wilgotne miejsca suchą ściereczką. Po wyschnięciu pocieramy plamę gumką do zmazywania. To niebywałe, w jak prosty sposób można wyczyścić zamsz.

Czyszczenie zamszu jest nieco skomplikowane. Czyszczenie ubrań i butów z zamszu wymaga stosowania specjalnych szczoteczek.
Czym i jak czyścić zamsz? Sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie ubrań zamszowych

Czym wyczyścić rzeczy z jasnego zamszu?

Mycie ubrań z jasnego zamszu wymaga jeszcze większej ostrożności niż w przypadku kolorowej odzieży. Tutaj każdy nasz błąd będzie zauważalny gołym okiem. Dlatego najlepszym wyjściem będzie zakup specjalistycznego preparatu czyszczącego do zamszu (np. w postaci pianki) oraz sprayu ochronnego. Preparaty aplikuje się na szmatkę, a następnie na zabrudzenie.

W czyszczeniu jasnego zamszu dobrze sprawdzi się też zwyczajna skórka od chleba (najlepiej, jeśli chleb nie jest zbyt świeży). Zabrudzone miejsce pocieramy wewnętrzną stroną skórki. I gotowe, zabrudzenie powinno zostać usunięte. Ponadto, dzięki tej metodzie, struktura zamszu odzyska swoją dawną świetność. Plamy na jasnej zamszowej odzieży, można również usunąć za pomocą mleka. Wystarczy podgrzać je do 40 stopni, a następnie namoczoną w nim gąbką, pocierać zabrudzenie.

Pamiętajmy, że korzystanie ze środków chemicznych jest dosyć ryzykowne. Dlatego najlepsze są w tym przypadku sprawdzone domowe sposoby. Jeśli natomiast posiadamy większe ubrania wykonane z zamszu, typu kurtki czy płaszcze, najbezpieczniej będzie po prostu oddać je do pralni. Wówczas będziemy mieli pewność, że nie zostaną zniszczone.

Pielęgnacja zamszu – jak dbać o zamszowe buty i ubrania?

Wiemy już, jak czyścić zamsz, warto jeszcze poznać kilka ważnych zasad dotyczących prawidłowej pielęgnacji tkanin zamszowych. Dotyczy to zarówno odzieży, jak i obuwia. Pierwsza zasada mówi, aby w każdym przypadku, wykonując mycietkaniny, należy zachować ostrożność z uwagi na delikatność tego materiału (dotyczy to także nubuku). Bardzo ważna jest też odpowiednia impregnacja, którą wykonuje się za pomocą specjalnych preparatów.

Kolejną zasadą jest unikanie wilgoci, która działa niszcząco na tkaninę. Bardzo ważny jest także sposób suszenia zamszu, np. po wykonanym czyszczeniu. Absolutnie nie powinniśmy suszyć odzieży na grzejniku bądź z pomocą suszarki. W przeciwnym razie materiał może ulec odbarwieniu.

Zamszowe ubrania cały czas są modne. Na dodatek, pomimo czasochłonnej pielęgnacji, cieszą się niemałym wzięciem. Musimy jednak pamiętać, że zamsz może występować w różnych formach. Często spotyka się np. sztuczny zamsz lub po prostu imitację naturalnego zamszu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny