Czym i jak oczyścić jelita? Praktyczny poradnik krok po kroku
Stale odkładające się złogi w jelitach jest to problem w dzisiejszych czasach dość powszechny. Niestety, ale zazwyczaj przyczynia się do tego… nieodpowiednia dieta i nieregularne odżywianie. Objawy zawsze są do siebie podobne – boli nas brzuch i spada energia. Jak oczyścić jelita? Cóż, istnieją domowe sposoby na to, aby przewód pokarmowy funkcjonował sprawniej. Postaramy się wyjaśnić zatem, czym oczyścić jelita przy pomocy… sprawdzonych metod!
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Jak oczyścić jelita?
1. Zmiana stylu odżywiania
Przede wszystkim, baczniej przyjrzyj się swojej diecie. Kiedy nadmiernie gromadzisz gazy w jelitach oznaczać może to, że nie odżywiasz się… prawidłowo. Przeczyszczanie jelit może okazać się konieczne, gdy tylko pojawiać się będą zbyt częste wzdęcia. Wówczas ciężko jest opróżnić jelita i jednocześnie zmniejszyć ilość gazów. Zamiast od razu sięgać po tabletki, przyjrzyj się temu, co… jesz! Okazuje się bowiem zazwyczaj, że wystarczy całkowicie zmienić styl odżywiania się lub wprowadzić pewne zdrowe nawyki w życie. A więc:
- Należy unikać ciężkostrawnych, niskowartościowych bądź tłustych dań.
- Unikać warzyw nasilających gazy jelitowe! Są to m.in. fasola, brokuły, kalafior, kapusta, groch, soczewica czy cebula.
- Wzbogacić dietę w tłuszcze roślinne, chude mięso, świeże warzywa i owoce, a także ryby.
- Wystrzegać się nadmiernej ilości niezdrowych tłuszczy, czerwonego mięsa, smażonych i grillowanych dań, słodzonych napojów i alkoholu.
- Wypijać więcej wody mineralnej (minimum 1,5 l dziennie).
- Jadać posiłki regularnie (np. 5 niezbyt obfitych posiłków dziennie, z odstępami ok. 3-4 godzinnymi).
- Przyglądać się organizmowi. Często można bowiem samemu wychwycić, który produkt szkodzi najbardziej. Mogą to być niektóre owoce, mleczne produkty, gluten, skrobia, białko bądź połączenia niektórych z nich (jak np. ciasto i owoce).
Dolegliwościom jelitowym niestety często towarzyszą zaparcia. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na zaparcia.
2. Złogi w jelitach kontra aktywność fizyczna i stres
Jeżeli wyczujesz objawy gromadzenia się złogów kałowych w organizmie, warto będzie zastanowić się także nad samym trybem życia. Może za mało ćwiczysz? A może żyjesz w ciągłym stresie? Trzeba będzie dołączyć do zdrowego odżywiania się… aktywność fizyczną. Postaw na coś, co lubisz robić – jazda na rowerze, pływanie, jogging, a nawet zwykły marsz. Ważne, żeby uprawiać sport regularnie i dotleniać się możliwie jak najczęściej.
Warto również wyeliminować ze swojego życia stres. Niestety, ale on również zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, powodując zaparcia. Niezdrowy tryb życia będzie niekorzystnie wpływał na pracę jelit oraz ich zdolność do… samooczyszczenia! Należy więc zadbać nie tylko o zmiany żywieniowe i fizyczne, ale również… duchowe! Koniecznie znajdź zdrową aktywność, jaka będzie redukowała poziom stresu każdego dnia.
3. Przeczyszczanie jelit, czyli… spożywaj błonnik!
Domowe sposoby na to, czym oczyścić jelita, opierają się głównie na diecie bogatej w błonnik. A więc, warto będzie zainwestować zwłaszcza w ten zawierający lignin, hemicelulozę oraz celulozę. Warto, ponieważ owe składniki mają tzw. „miotełkę” do czyszczenia złogów jelitowych. Dzięki błonnikowi można zatem ułatwić sobie oczyszczanie jelit. Naturalny błonnik znajduje się m.in. w:
- płatkach owsianych
- kaszy jęczmiennej (grubej)
- brązowym ryżu
- kaszy gryczanej
- orzechach włoskich
- owocach pestkowych (np. truskawkach)
- ziarnach oraz nasionach (np. chia)
- suszonych owocach (jak daktyle, śliwki lub figi)
Warto również wzbogacić dietę o błonnik, jaki znajduje się w jogurtach naturalnych czy kiszonych warzywach – dzięki temu wpłyniesz na poprawę mikroflory bakteryjnej jelit. Naprawdę warto jest postawić na błonnik, ponieważ zmniejsza on również wchłanianie się cholesterolu, obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz zapotrzebowanie na insulinę, rozwija korzystne bakterie jelitowe, zmniejsza uczucie głodu oraz reguluje rytm wypróżnień – a więc, doskonale zapobiegnie zaparciom!
Oczyszczanie jelit ze złogów kałowych
4. Soki warzywno-owocowe
Jeżeli zastąpisz przynajmniej jeden posiłek właśnie takim sokiem, będzie zdecydowanie łatwiej opróżnić jelita ze złogów kałowych. Szybko zauważysz, że przewód pokarmowy zacznie pracować dzięki niemu… zupełnie inaczej. Sposób ten często działa o wiele skuteczniej, jak niejedne tabletki z apteki! Jak oczyścić jelita z pomocą warzywno-owocowego soku? Możesz zmiksować ze sobą i wypić według smaku, np.:
- 150 g arbuza + 1 pomarańcza + 50 g mango + 1/2 cytryny + kilka listków świeżej mięty + 125 ml wody
- 1 zielony ogórek + 2 łodygi selera naciowego + 1 jabłko + kawałek natki pietruszki + sok z 1 i ½ cytryny + 125 ml wody
- 3 plastry ananasa +3 liście jarmużu + 1 jabłko
Warto dodawać do soków również oczyszczające jelita siemię lniane bądź trochę probiotyku, jaki pomoże wyczyścić jelita. Kuracja warzywno-owocowymi sokami powinna trwać nie więcej, jak 2 tygodnie. Później należy uzupełniać ją sokami od czasu do czasu – zwłaszcza w sezonie na dane warzywa czy owoce. Siemię lniane to dobry składnik na oczyszczanie jelit.
5. Zioła na jelita
Jak oczyścić jelita? Otóż, za pomocą… ziół! Możesz skorzystać z dobroczynnych właściwości ziół takich, jak:
- babka płesznik – jej nasiona zawierają m.in. arabiozę, ksylozę czy kwas uronowy. Babka przez to potrafi chłonąć wodę razem z toksynami i złogami, jakie znajdują się w jelitach. Ziarenka nie trawią się w organizmie, więc są z niego wydalane razem z zanieczyszczeniami. Błonnik, który również babka w sobie zawiera, poprawia perystaltykę jelit i usprawnia cały ich proces samooczyszczania się.
- siemię lnianie – nasiona siemienia posiadają sporo cennych dla organizmu składników, np. witaminę E czy kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki nim potrafią oczyścić ze złogów i toksyn jelita zupełnie podobnie, jak babka płesznik. Siemię lniane jest dobrym sposobem na oczyszczanie jelit.
- babka jajowata – oczyszczanie jelit ze złogów kałowych z pomocą babki jajowatej jest… bardzo skuteczne! Posiada ona bowiem m.in. aukubinę, katalpol czy gardozyd, a także… błonnik! Dzięki zawartości naturalnych składników świetnie oczyści więc jelita ze złogów. Możesz stosować ją naprzemiennie z siemieniem lnianym bądź babką płesznik!