Jak odstraszyć koty?

Wyganianie kotów z ogrodu – ale… po co?

Dzikie koty nie należą do najbardziej przyjacielskich lokatorów. Istnieje wiele podstaw do tego, aby odstraszać takie koty z działek. Oto kilka z nich:

  1. Hałas – niestety, kot lubi hałasować i wydawać z siebie wiele różnych dźwięków. Odgłosy walczących ze sobą kotów wieczorem nie należą do najprzyjemniejszych – zwłaszcza, że mogą przebudzić małe dziecko, które przecież dopiero położyliśmy do spania. Dodatkowo, kot może przestraszyć dziecko! Jeszcze gorzej zaczyna się dziać, kiedy do tego wszystkiego dojdzie okres rozrodczy kotów. Albo, kiedy na nasz teren przyjdzie ciężarna kocica i się… okoci.
  2. Odchody – to spory problem, kiedy posiadasz własny ogródek i rozwijasz w nim wiele roślin. Kocie odchody są zagrożeniem dla małych dzieci – zwłaszcza, jeśli zamarzy im się… podnieść koci kał (wiadomo, dzieci mają różne pomysły). Mocz kota niekorzystnie wpływa z kolei na rozwijanie się niektórych roślin. Niska roślina będzie narażona chociażby na… spalenie moczem!
  3. Gryzienie – oczywiście, takie sytuacje się zdarzają. Jednak trzeba porządnie rozzłościć kota, żeby rzucił się na kogoś z pazurami. Kot atakuje również wtedy, gdy broni swoich kociąt – wówczas może pogryźć i podrapać! Wystraszony kot może niestety zniszczyć również instalację elektryczną – koty lubią bawić się niezabezpieczonymi kablami. To grozi już z kolei całej rodzinie, zwłaszcza że niszcząc instalację kot może doprowadzić nawet do… pożaru domu!

Zatem, koty bardzo często stanowią realne zagrożenie dla życia ludzi oraz innych zwierząt. Oczywiście, te dzikie koty. Czym odstraszyć koty w skuteczny sposób tak, by nie zaglądały do naszego ogródka? Podpowiadamy!

Sposób 1 – zapach lawendy

Zastanawiasz się, co odstrasza koty? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest wyhodowanie w nim lawendy! Roślina ta wydziela bowiem bardzo przyjemny zapach, jednak wyłącznie dla… naszych nosów! Koty nie przepadają za zapachem lawendy, więc na pewno prędko uciekną z naszego ogrodu. Posadź ją w doniczce albo w ziemi w pobliżu roślin, którym lawenda nie będzie przeszkadzać w ich rozwijaniu się. Możesz też wybrać teren, jaki często znaczą koty. Zapach lawendy przyjemnie roznosić będzie się po ogrodzie – oczywiście, przyjemnie tylko… dla nas!

Nie zapominaj, że dzikie koty bardzo często przynoszą ze sobą różne choroby. Musisz walczyć z tymi zwierzętami, aby nie dopuścić do nieprzyjemnych zdarzeń – jak podrapanie dziecka przez kota czy ugryzienie. Dzikie koty stwarzają również zagrożenie dla domowych zwierząt. Co będzie, kiedy nasz szczeniak postanowi się bawić z napotkanym kotem, ale ten… nie będzie skory do zabaw? Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych! Lawenda to jeden ze skutecznych sposobów, jaki wypędzi koty w sposób możliwie humanitarny.

Sposób 2 – ruta lub… cebula na odstraszenie kotów

Odstraszacz kotów w formie posadzonych roślin jest jednym z najbardziej skutecznych na te zwierzęta sposobów. Zapach odstraszający koty, które może skutecznie przegonić kota z ogrodu, wydziela chociażby… ruta. Roślina ta posiada bowiem gruczoły, jakie wydzielają dość mocno pachnące olejki eteryczne. Koty nie przepadają za zapachem ruty – zatem, na pewno będą omijać ogródek. Warto dodać, że ruta nie jest zagrażająca kotom – to znaczy, nie zabije ich swoim zapachem. Jednak, w skuteczny sposób pozwoli na pozbycie się intruzów bez… ofiar!

Kot na działce oraz porady jak odstraszyć koty i czym odstraszyć koty z podwórka, najlepsze sposoby i odstraszacze
Czym i jak odstraszyć koty? Oto 5 najlepszych sposobów

Kolejnym sposobem jest cebula. Wiele osób nie przepada za jej zapachem. Okazuje się, że koty… także! Zastanawiasz się, jak odstraszyć koty? Spróbuj wykorzystać do tego cebulę! Łzawiące właściwości warzywa wpływają nie tylko na nas w sposób taki, jak doskonale znamy. Przez cebulę płaczą również… koty! A raczej mrużą oczy, bo przez cebulę oczy będą je wyłącznie szczypać. Pamiętaj, że zbyt duża dawka cebuli może podrażnić kotu oczy. Jeżeli masz dobre serce, używaj więc jej trochę… mniej! Sprawdź także ten artykuł o odstraszaniu myszy.

Czym odstraszyć koty? Domowe sposoby

Sposób 3 – cytrusy

Co odstrasza koty? Wystraszony kot może zostać wtedy, gdy postanowisz uraczyć go zapachem… cytryny! Cytrusy wydzielają zapach odstraszający koty, stanowiąc przez to naturalny środek do walki z nimi. Woń cytrusów jest dość mocna, ale też kwaskowata. Dzikie koty mogą wyczuć cytrynę już z bardzo daleka. Czując ją, na pewno nie odważą się wejść na teren ogródka! A więc, to bardzo dobry środek odstraszający koty.

Możesz także wykorzystać naturalny preparat, jakim jest… sok z cytryny! Wystarczy, że skropisz nim miejsca, jakie najchętniej odwiedzają koty w ogródku. Możesz także pozostawić w tych miejscach skórkę cytryny – działać będzie zupełnie tak samo, jak sok z cytryny. Jeżeli nie chcesz kłaść tam cytryny, skorzystaj z cytrynowego olejku do ciast. Działa może nieco mniej skutecznie, jednak już w większej ilości może uczynić… cuda!

Sposób 4 – ocet jako skuteczny preparat na dzikie koty

Dobry odstraszacz kotów to także… ocet! Nawet ludzie nie przepadają za jego zapachem – no cóż, potrafi on bowiem podrażnić nos. Kiedy dziki kot poczuje woń octu z bliższej odległości, na pewno błyskawicznie czmychnie z ogrodu! Jednak, powinien wyczuć go już z daleka na tyle, ze w ogóle nie odważy się zajrzeć na teren ogródka.

Pamiętaj jedynie o tym, aby nie stosować octu w przestrzeni domowej bądź w tym miejscu, gdzie spędzasz większość swojego dnia. Jeżeli jednak bardzo chcesz przetestować ocet, możesz nasączyć nim szmatkę i wyłożyć w ogrodzie. To również dobry sposób, który powinien odstraszyć kota. Ostatecznie, możesz zainwestować w odstraszacz z… naftaliną. Naftalina wydziela bowiem bardzo nieprzyjemny dla kotów zapach, od którego będą chciały uciec. Zatem, naftalina w kulkach również będzie niezłym pomysłem na wypędzenie kotów!

Sposób 5 – inny środek odstraszający koty

Nadal nie wiesz, jak odstraszyć koty z posesji? Warto będzie kupić również elektroniczny odstraszacz. Wydziela on bowiem ultradźwięki, jakie są niesłyszalne dla ludzkich uszu – dla kocich już jednak… bardzo dobrze! Problem pojawia się jedynie wtedy, kiedy posiadasz domowe zwierzęta. One również będą słyszały nieprzyjemne dźwięki o różnym natężeniu. Wówczas pomyśl nad innym sposobem!

Jednym z nich okazuje się sama… woda. Koty nie przepadają za moczeniem się, więc warto będzie – o ile namierzysz wzrokiem kota – popryskać na niego strumieniem wody z węża ogrodowego. Jeszcze bardziej humanitarnym sposobem będzie zakup psa, który będzie oszczekiwał dzikiego kota i w ten sposób wypędzał go z posesji. Oczywiście, każdy jeden sposób należy stosować… z głową. Działajmy więc tak, by żadnej ze stron nie stała się krzywda!

ikona podziel się Przekaż dalej