Jak odstraszyć osy

Gniazdo os - co robić

Osy, pszczoły i szerszenie to owady, których się boimy ze względu na ukąszenia, groźne szczególnie dla osób z alergią. Osy i pszczoły stają się agresywne, gdy bronią swojego terytorium, szczególnie wtedy, gdy człowiek zbliża się do ich gniazda na odległość mniejszą niż 6 metrów. Pszczoły i osy reagują źle, jeśli się na nie dmucha lub wymachuje rękami. Jednakże w większości przypadków owady te nie są agresywne i nie żądlą bez powodu.

Jeśli osy zagnieździły się w pobliżu, wiele osób zastanawia się jak wytępić osy. Warto jednak pamiętać, że osy i pszczoły są owadami pożytecznymi i nie należy im szkodzić. Trwałe usuwanie gniazda powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy zagrażają życiu człowieka. Os i pszczół nie należy krzywdzić, dlatego też warto znać sposoby jak przegonić osy tak, nie szkodzić ani sobie ani im.

Co robić, gdy w pobliżu pojawią się szerszenie

Mamy większy problem, gdy gdzieś w pobliżu zagnieździły się szerszenie. Ich ukąszenie jest tak bolesne, że niektórzy określają je jak wbijanie rozpalonego gwoździa w nogę. Jeśli szerszenie pojawiają się pojedynczo, nie musi to budzić niepokoju. Natomiast jeśli jest ich więcej może to oznaczać, że w pobliżu znajduje się gniazdo. Usuwanie gniazda samemu to nie jest dobry sposób, gdyż owady stają się agresywne i narażamy się na to, że z gniazda wyleci kilkadziesiąt owadów gotowych do walki o swój dom. Lepiej powierzyć to zadanie firmie specjalistycznej, która zajmuje się usuwaniem gniazd w humanitarny sposób. Warto wiedzieć, że straż pożarna nie ma obowiązku usuwania gniazd szerszeni, os czy pszczół, chyba że bezpośrednio zagrażają życiu człowieka, a w większości przypadków tak nie jest. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zlikwidować gniazdo os.

Czy gniazdo os jest niebezpieczne

Ukąszenie osy jest nieprzyjemne i znacznie bardziej bolesne niż użądlenie pszczoły. Jednak jad osy jest łagodniejszy i rzadziej powoduje alergie. Osy najczęściej nie są agresywne i uciążliwe dla ludzi. Najbardziej kłopotliwe są osy w ziemi lub osy dachowe.

Osy nie mają żadnego interesu, aby zakładać gniazda w pobliżu ludzi. Szukają po prostu zacisznego miejsca, z daleka od zagrażających im zwierząt i owadów. Jeśli w pobliżu zaczynają latać osy w dużych ilościach, wiele osób zaczyna się bać i zastanawiać jak wytępić osy. Tymczasem ukąszenie osy nie zagraża życiu. Aby doprowadzić do śmierci musiałoby użądlić jednocześnie od 200 do 300 os Dziecko jest zagrożone już przy użądleniu 50 razy jednocześnie. Użądlenie osy jest jednak niebezpieczne dla osoby uczulonej.

Osy i pszczoły są niebezpieczne w przypadku połknięcia, gdyż mogą użądlić w gardło. Dochodzi wtedy do opuchnięcia i uduszenia, jeśli szybko nie zostaną podjęte kroki w celu udrożnienia dróg oddechowych. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli osa wejdzie do puszki z napojem lub ciemnej butelki.

Jak odstraszyć osy domowym sposobem

Czy można przegonić osy domowym sposobem

Może się wydawać, że najlepszym sposobem, aby przegonić osy jest preparat, który możemy kupić w sklepie. Jednak chemiczny środek na osy to jednak chemia, której staramy się unikać. Ponadto preparat na owady jest kosztowny. Znacznie lepiej jest przegonić osy domowym sposobem, który jest bezpieczny zarówno dla owadów jak i dla ludzi, a jednocześnie znacznie tańszy.

Specjaliści odradzają samodzielnego usuwania gniazda os, gdyż owady stają się wtedy agresywne i grozi to użądleniem. W żadnym wypadku usuwaniem samodzielnym gniazda os nie powinny zajmować się osoby uczulone. Jeżeli gniazdo os znajduje się gdzieś w pobliżu, najlepiej znaleźć sposób, jak odstraszyć osy.

Czym odstraszyć osy

Aby pozbyć się os z ogrodu lub sąsiedztwa, warto wiedzieć co odstrasza osy i czego nie lubią osy. Dobry środek na osy to:

 • zapach,
 • wonne zioła,
 • sztuczne gniazdo os, które osy uznają za konkurencję.
Gniazdo os na drzewie, a także informacje, jak odstraszyć osy i co odstrasza osy
Co odstrasza osy, czyli porady i domowe sposoby, jak odstraszyć osy

Jaki zapach odstrasza osy

Olejki eteryczne to dobry środek na osy. Możemy nimi posmarować meble ogrodowe lub położyć na stole wacik nasączony zapachem, którego osy nie lubią. Dobry sposób, który odstrasza osy, to cytryna naszpikowana goździkami, którą możemy położyć na stole. Świetny środek na osy to chusteczki czy waciki nasączone octem. Osy nie lubią również zapachu palonej kawy, dlatego można wysypać na talerzyk kawę i podpalić ją.

Najlepiej odstrasza osy zapach:

 • oleju goździkowego,
 • podgrzanego octu,
 • cytryny,
 • bazylii,
 • palonej kawy,
 • pokrojonego czosnku,
 • olejku z drzewa herbacianego.

Tym, co odstrasza osy, są także wonne rośliny. Dlatego też możemy na stole ogrodowym postawić doniczkę z ziołami lub obsadzić ziołami grządkę w pobliżu mebli ogrodowych lub altanki, gdzie spędzamy czas.

Osy nie lubią zapachu takich roślin jak:

 • tymianek,
 • czosnek,
 • majeranek,
 • mięta,
 • eukaliptus.

Warto wiedzieć, że są zapachy, które przyciągają osy. Dlatego też, wybierając się na piknik w ogrodzie, warto unikać silnych perfum o słodkim, kwiatowym zapachu. Takie perfumy tak mocno przyciągają osy, że żaden sposób odstraszający nie pomoże.

Jak unikać użądlenia os

Osy najczęściej nie są agresywne wobec ludzi i nie żądlą bez powodu, ze złości czy dla odwetu. Dlatego też poza wiedzą czym odstraszyć osy, warto znać kilka pożytecznych zasad jak uniknąć użądlenia i sprawić, żeby osy się nami nie interesowały.

Przede wszystkim warto zachować ostrożność w czasie prac ogrodowych i przebywania w ogrodzie, gdzie są osy. Osy stają się szczególnie aktywne pod koniec lata. Pamiętajmy, że w ogrodzie możemy znaleźć osy w ziemi, gdyż właśnie tam niektóre osy budują gniazda. Dlatego też w ogrodzie nie należy chodzić boso, chyba że mamy pewność, że na trawniku nie ma gniazda os. Osy w ziemi możemy napotkać także na łące czy w lesie. Dlatego podczas spacerów zakładajmy buty.

Osy lubią raczyć się dojrzałymi owocami. Dlatego też należy zachować ostrożność w czasie zbiorów owoców w ogrodzie.

Należy szczególnie zachować ostrożność, jeśli chcemy jeść na świeżym powietrzu. Nigdy nie zostawiajmy odkrytego jedzenia, a w szczególności butelek czy szklanek z napojami. Osy lubią nie tylko słodkie jedzenie, lecz także mięso. Połknięcie osy, która usiadła na kanapce lub weszła do butelki z piciem, stanowi zagrożenie dla życia. Dlatego też jedzenie na pikniku powinno być zostawiane w zamkniętych pojemnikach. Na piknik czy do ogrodu bierzemy napoje w jasnych, przezroczystych pojemnikach i butelkach, aby było widać czy nie wpadła tam osa.

Osy lubią żywe, jasne kolory i kwiatowy zapach. Dlatego też w ogrodzie, gdzie są osy, warto unikać ubierania się w takie kolory jak: pomarańczowy i żółty i skrapiania perfumami o intensywnym, słodkim zapachu.

ikona podziel się Przekaż dalej