Jak szybko wybielić zęby?

1. Wybielanie zębów w domu… cytryną

Możesz wybielić swoje zęby naturalnie – za pomocą rzeczy, które być może podsiadasz „pod ręką”.  Bardzo skuteczne właściwości wybielające wykazuje chociażby cytryna! Możesz wycisnąć z niej sok, a następnie wymieszać z mineralną wodą i wetrzeć w zęby przy pomocy palca lub kosmetycznego wacika. Dzięki zastosowaniu tego sposobu, zęby na pewno staną się nieco bielsze! Możesz także przytrzymać na zębach sok cytrynowy przez kilka minut – najlepiej około trzech. Wówczas dobrze przepłucz usta i wypluj sok. Nie trzymaj soku na zębach dłużej, jak zalecane 3 minuty. Niestety, ale kwas cytrynowy w nadmiarze może spowodować erozję zębów. Przez to, tkanka twarda może zaniknąć, a zęby ulec procesowi… demineralizacji! Podobnie działa zresztą soda oczyszczona, o jakiej pomówimy za chwilę. Uważaj na te produkty – wzmacniają i rozwijają bowiem nadwrażliwość zębów!

Nie zapomnij jednak, że cytryną rzeczywiście rozjaśnić zęby się… da! Posiada ona bowiem w skórce kwas, jaki sam w sobie jest mocnym wybielaczem. Dlatego też, z właściwości cytryny korzystać można np. do rozjaśniania włosów czy wywabiania plam! Jeżeli nie chcesz aplikować na zęby soku z cytryny bezpośrednio, możesz równie dobrze wykorzystać… skórkę po cytrynie! Nie stosuj jednak metody wybielania sokiem z cytryny ani pocierania skórką częściej, jak dwa razy na tydzień. Inaczej naprawdę możesz zrobić sobie więcej krzywdy, jak… pożytku.

2. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Zastanawiasz się, jak skutecznie wybielić zęby? Możesz skorzystać również z właściwości sody oczyszczonej. To znakomity, domowy sposób na białe zęby! Uważaj jednak przy jej stosowaniu tak samo, jak w przypadku wybielania zębów za pomocą cytryny – może bowiem dość negatywnie wpłynąć na szkliwo. Ludzie, mimo świadomości właściwości sody oczyszczonej, stale po nią sięgają.

Tak więc, możesz z powodzeniem wypłukać sodą oczyszczoną jamę ustną. Możesz również zamoczyć szczoteczkę w roztworze sodowym. Pamiętaj przy tym o wysokim stężeniu, jakie posiada soda oczyszczona – wybiela, jednak może uszkodzić szkliwo. Owszem, soda oczyszczona wybieli szkliwo – ale może też być to wyłącznie krótkotrwały efekt. Trzeba więc dobrze zastanowić się nad tym, czy warto korzystać z metody. Jeżeli posiadasz dość mocne i twarde zęby oraz szkliwo – możesz spróbować. Jeżeli jednak zęby są wrażliwe i słabe – odpuść! W takim przypadku, lepsze mogą okazać się mniej inwazyjne, domowe sposoby.

Pamiętaj też, że wybielanie zębów sodą może sprawić, że zęby staną się jeszcze bardziej podatne na przebarwienia – zwłaszcza przy słabym szkliwie. Prawda, soda oczyszczona jest szybkim sposobem na białe zęby. Jednak ścierając nią przebarwienia ze szkliwa można zetrzeć również… samo szkliwo! Tak więc, to metoda ryzykowna. Staraj się korzystać z pomysłu wyłącznie od czasu do czasu. Wystrzegaj się szorowania zębów sodą oczyszczoną codziennie!

3. Aktywny węgiel a wybielanie zębów

Jeżeli chcesz naturalnie wybielić zęby, możesz sięgnąć po węgiel aktywny. Z jego pomocą możesz bowiem skutecznie pozbyć się przebarwień, a nawet trudnych do usunięcia osadów nazębnych. Węgiel pozwoli na delikatne starcie osadu, który znajduje się na zębach. Z łatwością kupisz go w aptece w formie tabletek bądź kapsułek – choć zaleca się korzystać właśnie z tych drugich medykamentów.

Wybielanie zębów węglem aktywnym, czyli jak szybko wybielić zęby i czym wybielić zęby w domu krok po kroku
Czym i jak szybko wybielić zęby? Oto 5 najlepszych sposobów

Warto szczotkować węglem swoje zęby przynajmniej dwa razy w tygodniu. Szczotkowanie może odbywać się zupełnie tak samo, jak każdego dnia – jednak z dodaniem do pasty aktywnego węgla, zakupionego w aptece. Jak szybko wybielić zęby taką pastą? Wystarczy, że zmieszasz 3 kapsułki z węglem aktywnym (ich zawartość) razem z olejkiem kokosowym bądź sezamowym. Umyj tak przygotowaną pastą zęby. Zęby będą bielsze, lśniące i wypolerowane. Efekty widoczne są od pierwszego umycia. Pamiętaj tylko, że to również nie jest dobra metoda dla osób z nadwrażliwym szkliwem!

Czym wybielić zęby?

4. Kurkuma na białe zęby

Biel zębów przywróci również dobrze znana chyba wszystkim miłośnikom kuchni… kurkuma! To przyprawa orientalna, która posiada właściwości przeciwgrzybiczne oraz antybakteryjne. A więc, doskonale podziała również na osad na zębach! Z kurkumy możesz korzystać co najmniej 2 razy na tydzień, poprzez dodanie jej do tradycyjnej pasty do zębów. Oczywiście, możesz także przygotować z kurkumy swoją własną pastę, którą będziesz myć zęby. W tym celu:

  1. Zmieszaj 1 łyżeczkę kurkumy (proszkowanej) z 1 łyżką oleju kokosowego oraz 2 kropelkami olejku miętowego.
  2. Umyj zęby, szczotkując je przez przynajmniej 2 minuty.
  3. Powtarzaj mycie zębów kurkumą co najmniej 2 razy w tygodniu, aby rezultat był długotrwały i zadowalający!

5. Śnieżnobiałe zęby dzięki… olejowi!

Jak szybko wybielić zęby? Otóż, możesz wykorzystać w tym celu metodę ajuwerdyjską – a jest to płukanie ust olejem! Dzięki specjalnym olejkom, które używa się do płukania jamy ustnej, można dobrze wybielić zęby. Mało tego, takie olejki doskonale działają antybakteryjnie i przeciwwirusowo, więc tym sposobem zadbasz nie tylko o stan szkliwa – ale i całej jamy ustnej. Najbardziej polecane olejki, którymi możesz płukać usta, to:

  • rzepakowy,
  • słonecznikowy,
  • sezamowy,
  • kokosowy (nierafinowany),
  • lniany.

Wystarczy każdego poranka wlać łyżeczkę oleju do ust, a następnie płukać jamę ustną przez około 15 minut. Warto wykorzystać tę metodę, zanim umyjesz zęby zwykłą pastą. Po kilku miesiącach zęby będą… o kilka tonów jaśniejsze!

ikona podziel się Przekaż dalej