Sprawdź, jak udekorować ogród na święta

Świąteczne dekoracje na drzwi

W okresie jesienno-zimowym coraz większą uwagę poświęca się przyozdabianiu tej części ogrodu, która znajduje się najbliżej domu. Ozdoby świąteczne można umieścić np. w pobliżu drzwi wejściowych, a nawet na samych drzwiach. Doskonałą dekoracją będzie chociażby wianek bożonarodzeniowy. Można zawiesić go na zewnątrz drzwi pod warunkiem, że zadbasz o dobre zawiązanie gałązek. Są jednak pewne wymagania co do gałązek, z których powinno się wykonywać wianki zewnętrzne. Przede wszystkim, powinny być one zimozielone, a więc z drzew:

  • Jałowca
  • Sosny
  • Świerka
  • Jodły

Wieniec adwentowy może stać się zatem nie tylko ozdobą wigilijnego stołu, ale też świetnym pomysłem na dekorację ogrodową. Wystarczy dodać do gałązek bezpieczne bombki (np. plastikowe), delikatne światełka lub lampki choinkowe i szyszki. W ten sposób, możesz przepięknie ozdobić dom i ogród. Jeżeli zastanawiasz się, jak udekorować balkon na święta, taki wieniec może okazać się bardzo ciekawą alternatywą.

Bożonarodzeniowe oświetlenie do ogrodu

Lampki stanowić mogą nie tylko piękną dekorację balkonu czy tarasu, ale też całego ogrodu. Możesz rozciągnąć je chociażby na drzewie lub iglastych krzewach, by pięknie zaakcentowały klimat świąt. Jeżeli w ogrodzie nie masz takich drzew, ozdobić można go także bardziej nowocześnie. Wystarczy, że światełka rozwiesisz w altanie ogrodowej albo na liściastym drzewku. Gdy nie posiadasz zupełnie żadnego pomysłu, warto będzie też kupić świecące ozdoby (jak sanie lub renifery). Dodadzą one niepowtarzalnego klimatu i magii każdemu ogrodowi.

Jak udekorować ogród na święta za pomocą oświetlenia? Bezpieczne będą dekoracje ledowe świecące na różne kolory, które można kupić np. na baterie. To dobry pomysł, gdy chcesz by oświetlenie paliło się w ogrodzie przez dłuższy czas. Nie dość, że lampki przepięknie podkreślą charakter ogrodu, to rozjaśnią całą przestrzeń wokół. Gdy wolisz przystrajać dom tradycyjnie, powinieneś dopasować kolory oświetlenia do stylu architektonicznego swojego domu. W ten sposób stworzysz spójną i piękną całość – np. skupiając się na dwóch lub trzech barwach iluminacji.

Dekorowanie ogrodu na święta. Jak ozdobić ogród na Boże Narodzenie?

Ozdabianie ganku na święta. Figurki ogrodowe

Jeżeli na tarasie lub na ganku przed wejściem do domu ustawiłeś jakieś krzewy w donicach, warto będzie przystroić je wstążkami lub zawiesić na nich bombki. Możesz również ozdobić girlandą ławeczkę przed wejściem, a także powtykać w nie szyszki i opleść te elementy kokardami świątecznymi. Ozdobić możesz także donice, np. owijając je wstążkami w bożonarodzeniowych kolorach (czerwień, złoto). Warto również przystroić tę część posesji figurkami ceramicznymi lub oparte na drucianej konstrukcji, np. w postaci Mikołaja albo bałwanków. Figurki takie, w większych rozmiarach, mogą pojawić się również przed domem. Każdy może dopasować takie dekoracje, które wpiszą się w ulubiony styl aranżacji i kolory dominujące w budynku.

Oprócz tego, warto postawić na ganku latarnie, w środku których mogą palić się świece ledowe lub tradycyjne. Jest to jedna z najmodniejszych dekoracji, która subtelnie nadać może ogrodowi świątecznego klimatu. Tego typu ozdoba stanie się przepięknym elementem dekoracji nie tylko ganku, ale też ogrodu czy tarasu. Bardzo modne jest ustawianie obok siebie latarni w kilku rozmiarach – od najmniejszej do największej. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak zrobić choinkę z makaronu?

Jak udekorować choinkę w ogrodzie?

Kto powiedział, że choinkę dekorować można tylko w domu? Jeżeli masz w ogrodzie drzewa iglaste, warto będzie je przystroić podobnie, jak choinkę w mieszkaniu. Ważne jednak, żeby do ich udekorowania wykorzystać nietłukące się bombki np. z plastiku. Jeśli takich nie posiadasz, mogą to być zupełnie inne, dowolne i bezpieczne materiały. Będzie to niesamowita ozdoba każdego ogrodu, nadająca mu świątecznego klimatu – zwłaszcza, gdy zawiesisz na choince ledowe lampki o wydłużonym czasie działania. Warto będzie również dowiedzieć się, jak zabezpieczyć choinkę przed psem lub kotem, by zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy, polując na migające ozdoby. Zawieś ozdoby choinkowe na tyle wysoko, by zwierzęta nie miały do nich dostępu.

Ogród udekorowany kaskadą lampek i ozdobionych drzewek, a także czym udekorować ogród na święta
Czym i jak udekorować ogród na święta krok po kroku: modne ozdoby, lampki, dekoracje, porady

Choinkę w ogrodzie przystroić możesz, dopasowując jej styl do całej aranżacji ogrodowej. Możesz również zawiesić na choince girlandy lub nieprzemakalne dekoracje z plastiku. Mile widziane na drzewach będą też kokardy, łańcuchy oraz inne ozdoby świąteczne (np. w postaci dzwoneczków). Ważne, by nie zaburzyć wielobarwnymi ozdobami panującej w ogrodzie harmonii. Dekoracje nawet, gdy będą proste i bardzo delikatne, i tak stworzą magiczną aurę dookoła.

Jak jeszcze udekorować ogród na Boże Narodzenie?

Oprócz dekorowania choinki, ganku czy altanki ogrodowej, możesz ozdobić na święta również pergole, oczko wodne, stolik, skrzynki na kwiaty lub karmnik dla ptaków. Dzięki ozdobieniu tych elementów ogrodu nawet w skromny sposób, jeszcze bardziej podkreślisz niesamowity klimat Bożego Narodzenia. Możesz również przystroić lampkami, girlandami lub kokardami świątecznymi np.:

  • latarnie ogrodowe,
  • okiennice,
  • płot,
  • bramę,
  • ogrodzenie,
  • dach.

Niektórzy mocno inspirują się zachodem i modą na najbardziej oświetlony ogród. W ten sposób, mocując mnóstwo lampek zewnętrznych, można oświetlić np. całe drzewa, krzewy czy poszczególne elementy w ogrodzie. Jednak w takim przypadku należy pamiętać, że im więcej włączysz lampek sieciowych (choinkowych), tym większego będziesz musiał spodziewać się… rachunku za prąd.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny