Czym i jak usunąć długopis ze skóry? Oto 3 praktyczne sposoby
Skórzane meble i ubrania są drogie, a nie tak łatwo wywabić na nich plamy. Czasami czyszczenie zostawia brzydkie ślady. Szczególnie denerwujące są plamy z długopisu. W niniejszym poradniku powiemy, jak usunąć długopis ze skóry, żeby ciągle wyglądała jak nowa. Ważne jest nie tylko czym usunąć długopis ze skóry, ale jakiego rodzaju jest to skóra. Poniżej wyjaśniamy jaka metoda najlepiej sprawdzi się przy danym typie skóry.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o usuwaniu plam.
Rodzaje skór a ich czyszczenie
Na rynku dostępne są różne rodzaje skór. Pierwszy podział dotyczy skór naturalnych i sztucznych, zwanych też ekologicznymi. Skóry sztuczne tym różnią się od naturalnych, że posiadają cienką warstewkę folii na powierzchni. Żeby usunąć długopis ze skóry trzeba działać bardzo delikatnie. Ewentualnego uzupełnienia startej folii może się podjąć tylko specjalista.
Inny podział to skóry gładkie i szorstkie. Gładkie zwykle są łatwiejsze do umycia, jeżeli zadziałamy odpowiednio szybko, to możemy po prostu odeprać plamę za pomocą wacika nasączonego w alkoholu. Natomiast skóry szorstkie bardziej absorbują zanieczyszczenia oraz są łatwiejsze do zniszczenia.
Wszystkie zawarte poniżej porady są tylko naszą propozycją radzenia sobie z plamami. Obejmują zarówno sposoby domowe jak i użycie profesjonalnych narzędzi. Każda metoda ma swoje dobre i złe strony. W zależności od rodzaju plamy efekt czyszczenia może być lepszy lub gorszy.
Jak usunąć długopis ze skóry - czyszczenie skóry taśmą
Kiedy skórzany mebel zostanie zabrudzony długopisem, w pierwszej chwili wpadamy w panikę. Czym usunąć długopis ze skóry? Najprostszym sposobem jest usunięcie plam ze skórzanej kanapy czy fotela za pomocą taśmy klejącej. Jest to szczególnie skuteczne przy skórach gładkich, może się też sprawdzić przy eko-skórach. Procedura jest prosta, chociaż wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu.
Taśma działa podobnie jak gumka. Zanieczyszczenie po prostu przykleja się do powierzchni i powoli odchodzi. Zwykle konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu.
Naklejamy w miejscu plamy taśmę malarską. Sprawdzamy, czy tusz zostaje na taśmie. Jeżeli tak, to powtarzamy czynność tyle razy, żeby ślady przestały być widoczne na meblu. Jeżeli mamy pod ręką specjalny sztyft do usuwania plam, to poprawiamy czyszczenie za jego pomocą. Jeżeli plama jest świeża, a skóra gładka, to powinno się dać zetrzeć długopis bez pomocy innych środków. Natomiast dobrze jest nabyć sztyft, jeżeli mamy w domu dużo skórzanych mebli. Sztyft, podobnie jak taśma nadają się głównie do gładkich, nieporowatych i sztucznych skór.
Metoda z taśmą jest też dobrym sposobem na rozmazane plamy z długopisu. Alternatywnie można je potraktować preparatem do czyszczenia skóry. Usuwanie za pomocą taśmy można też zastosować przy wywabianiu plam z kurtki skórzanej. Szczególnie jeżeli nie da się ich sprać.
Jakiej metody byśmy nie wybrali, pamiętamy, żeby sprawdzić w niewidocznym miejsc, jaka będzie skuteczność danego sposobu. Dzięki takiej próbie bezpiecznie sprawdzimy czym usunąć długopis ze skóry zanim zastosujemy metodę w praktyce. Sprawdź także ten artykuł o usuwaniu plam z długopisu.
Jak wywabić plamy z długopisu gumką do nubuku
Jak usunąć długopis ze skóry szorstkiej? Tu przyda się gumka do nubuku. Dostaniemy ją najłatwiej sklepie obuwniczym. Plamy z długopisu wnikają głębiej w taką skórę, a jej powierzchnię łatwiej jest uszkodzić podczas czyszczenia. Plamę można wywabić łącząc czyszczenie gumką z padem czyszczącym. Pamiętajmy jednak, że czyszczenie padem jest mechaniczne i może naruszyć strukturę powierzchni.
Gumka do czyszczenia nubuku, dzięki szorstkiej powierzchni, ściąga te zabrudzenia, z którymi nie poradziła sobie szczotka lub gąbka. Jest też łatwa do użycia i nie trzeba mieć pod ręką żadnych dodatkowych elementów czy środków chemicznych.
Jeżeli istnieje taka możliwość, lepiej zetrzeć długopis z kurtki skórzanej albo ze skórzanej kanapy używając tylko gumki. Mając już lekko odczyszczoną kurtkę można spróbować sprać resztę plamy. Zwykle jednak tusz z długopisu lepiej jest usunąć przed oddaniem skóry do pralni.
Jeżeli nie mamy pewności czy ta metoda zadziała, to najlepiej skontaktować się z ekspertem lub dobrą pralnią chemiczną.
Czyszczenie czy barwienie?
Metod czyszczenia skóry jest wiele. Czasami plamy z tuszu czy długopisu udaje się po prostu sprać albo wywabić za pomocą środków chemicznych. Innym razem wystarcza czyszczenie mechaniczne. Jednak czasami lepszą opcją jest barwienie zanieczyszczonego miejsca. Zamiast zastanawiać się jak usunąć długopis ze skóry można wyczyścić tylko najbardziej widoczne plamy z długopisu, a resztę zakryć barwnikiem.
Jest to o tyle polecana metoda, że usuwanie plam z kurtki skórzanej, zwłaszcza jeżeli jest to kurtka czarna lub ciemnobrązowa, może się skończyć jeszcze gorszymi przebarwieniami. Szczególnie trudno zetrzeć długopis z kurtki lub ze skórzanej kanapy, jeżeli plamy mają więcej niż kilka dni. Wtedy tusz zdążył już wniknąć w skórę i wyschnąć. Oczywiście nawet wtedy trzeba zacząć od czyszczenia.
Oprócz opisanych powyżej sposobów istnieją inne. Niektóre plamy z długopisu da się wywabić za pomocą soku z cytryny lub spirytusu. Zawsze trzeba jednak pamiętać, żeby zrobić niewielką próbę w miejscu, którego nie widać. Każda skóra jest inna. Od tego jakiego użyto pokrycia (farby, akrylu, folii) i jaka jest faktura samej skóry zależy skuteczność danego sposobu czyszczenia.