Jak usunąć kamień z czajnika?

Kamień w czajniku – co poradzić?

Każdy czajnik elektryczny (zresztą, nie tylko on) narażony jest na wystąpienie kamienia. Odpowiada za to w głównej mierze twarda woda, jaka płynie w naszych polskich kranach. Niestety, ale osad w czajniku nie jest estetyczny, dodatkowo pogarszając jakość przygotowywanych dzięki niemu napojów – jak kawy czy herbaty. Nie powinniśmy przygotowywać wody w czajniku, kiedy w urządzeniu osadził się kamień – może to bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasze… zdrowie.

Jeżeli boisz się odkamieniania – a uwierz, że nie ma czego – zawsze możesz kupić nowy czajnik. Jednak zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wypróbowanie dowolnego sposobu na usunięcie kamienia i… niewykosztowywanie się niepotrzebnie. Chcesz pójść na wygodę? Możesz spróbować trzech rozwiązań:

a) środki chemiczne – są to metody skuteczne, jednak chyba najbardziej „drastyczne”. Te specjalistyczne preparaty znajdziesz bez problemu niemal w każdym markecie. Przed sięgnięciem po dowolny z nich musisz upewnić się co do tego, czy w ogóle możesz wykorzystać go do odkamienienia swojego urządzenia. Na opakowaniu preparatu nie widzisz informacji, czy możesz skorzystać z owego środka? Lepiej więc w ogóle nie kupować tego produktu i odłożyć go z powrotem na sklepową półkę. Zastosowanie produktu bez wiedzy o jego działaniu może bowiem być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i… życia. Warto dodać, że środki chemiczne nie należą do drogich (zazwyczaj między 5 a 15 zł / opakowanie). Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat małego AGD.

Jeżeli wykorzystujesz odkamieniacz w postaci środka chemicznego nie zapomnij o tym, że jest to preparat bardzo agresywny i… żrący. Koniecznie zachowaj zatem odpowiednią ostrożność! Nie dopuść do tego, aby produkt do odkamieniania miał kontakt ze skórą. Zawsze kieruj się instrukcją obsługi danego preparatu, a także zaleceniami jakie dołączył na etykiecie producent!

b) filtry do wody – jeżeli chcesz zwalczyć kamień na zawsze, możesz używać specjalnych filtrów zmiękczających wodę. Licz się jednak z faktem, że ta metoda będzie sporo kosztować – cena jednego filtra waha się bowiem zazwyczaj między 1000 a nawet 2000 zł i więcej! Jednak na pewno wydatek ten jest opłacalny i powinien zwrócić się po ok. pół roku czasu od założenia filtrów.

c) dzbanki z filtrem węglowym – zredukować twardą wodę możesz również poprzez specjalne dzbanki, które posiadają w środku filtr węglowy. Jest to inwestycja o wiele tańsza jak filtr (ok. 50-100 zł). Z kolei wymiana wkładu filtrującego to wydatek ok. 20 zł.

Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać osadzaniu się kamienia, niż później walczyć o zdrowie i o smak… ulubionych napojów. Właśnie dlatego usuwanie osadu z czajnika jest tak istotną sprawą, o której spora część ludzi nadal zapomina.

Jak czyścić czajnik z kamienia?

Zastanawiasz się, czym usunąć kamień z czajnika? Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po… domowe sposoby na odkamienianie! Metody te są na pewno o wiele tańsze niż powyższe, łatwo dostępne, a także nietoksyczne. Usuwanie osadu z czajnika możesz wykonać produktami, które leżą w… kuchni. Sposoby są różne, m.in. czyszczenie czajnika octem, kwaskiem cytrynowym lub sodą oczyszczoną – oczywiście, za chwilę omówimy te metody dokładniej. Przed zastosowaniem wybranego upewnij się jednak, że producent wyszczególnił w instrukcji zalecenia bądź zastrzeżenia co do czyszczenia urządzenia:

1. Odkamienianie czajnika octem – czyszczenie czajnika octem to jeden z najbardziej znanych sposobów na jego odkamienienie. Jak usunąć kamień z czajnika? Wystarczy zastosować się do poniższych kroków:

 • Wlej ok. 0,5 l octu do czajnika (bez rozcieńczania). Przy słabszych zabrudzeniach może wystarczyć rozcieńczony ocet z wodą (w proporcjach 1:1).
 • Zagotuj całość i zostaw na minimum 30 minut.
 • Odlej mieszankę do innego naczynia i zobacz, czy osad zniknął.
 • Powtórz czynność, jeżeli zajdzie taka potrzeba (nawet kilka razy).
 • Jeżeli grubsza warstwa osadu nie zejdzie, wesprzyj odkamienianie czajnika octem… mechanicznym czyszczeniem. Użyj w tym celu np. drewnianej łyżki i uważaj na ścianki naczynia – zdrapując osad postaraj się nie uszkodzić czajnika.
 • Możesz także zanurzyć sitko w użytym, gorącym occie – kamień odejdzie po kilku minutach. Podobnie zrób z osadem osiadłym na końcówce wlewki urządzenia (do góry dnem). Gdy jest to czajnik elektryczny zadbaj o to, aby przypadkowo nie zanurzyć w roztworze części zasilanej… prądem! A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu piekarnika?
Odkamienianie czajnika octem, czyli osad w czajniku oraz porady, jak usunąć kamień z czajnika i czym usunąć kamień z czajnika
Czym i jak usunąć kamień z czajnika? Oto sprawdzone sposoby!

2. Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym – zastanawiasz się, jeszcze czym usunąć kamień z czajnika? Kwasek cytrynowy poradzi sobie z nim równie skutecznie, co ocet. Wystarczy, że zadziałasz zgodnie z instrukcją poniżej:

 • Dodaj kwasek cytrynowy w proporcjach 5 łyżeczek na 1 (pełny) czajnik wody.
 • Zostaw roztwór na całą noc.
 • Przegotuj wodę i wylewaj ją co najmniej 3 razy z wnętrza urządzenia, napełniając świeżą wodą.

Kamień w czajniku na pewno szybko zniknie – zwłaszcza, jeżeli jest to czajnik wykonany ze stali. Odkamienianie kwaskiem cytrynowym jest równie bezpieczne co metoda z octem, jednak nie pozostawia po sobie tej nieprzyjemnej, silnej woni. Mało tego, kwasek cytrynowy jest tani i prosty w użyciu. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, żeby użyć owego sposobu do pozbycia się kamienia z czajników innego materiału, niż ze stali.

Czym usunąć kamień z czajnika?

Kamień w czajniku – jak usunąć kamień z czajnika?

Oczywiście, ocet i kwasek cytrynowy to… nie wszystko. Można sięgnąć bowiem po zupełnie inne metody, które wykazują podobną skuteczność:

1. Ziemniaki – jest to dość ekologiczna metoda, wykorzystująca do usunięcia osadu z czajnika… obierki od ziemniaków. Wystarczy:

 • Wrzucić obierki na dno czajnika.
 • Zalać całość wodą i zagotować.
 • Wyrzucić obierki od ziemniaków, wlać do urządzenia świeżą wodę ponownie ją zagotować.
 • Powtórz czynność, jeżeli chcesz uzyskać doskonały rezultat.

Metoda znana jest już od naprawdę wielu pokoleń – stosowały ją chociażby nasze… babcie. „Ziemniaczany sposób” na to, jak usunąć kamień z czajnika, okazuje się niezwykle skuteczny! Pamiętaj o tym, że jeżeli nie chcesz korzystać z toksycznych preparatów dostępnych na półkach sklepowych, zawsze możesz wypróbować domowych metod – a taką są właśnie… obierki po ziemniakach!

2. Coca-cola - niektórzy zwyczajnie nie wyobrażają sobie nie wypić przynajmniej jednej szklanki coca-coli dziennie. Oprócz usuwania kamienia w czajniku, coca-cola potrafi usunąć także wiele innych nalotów. Ten gazowany specyfik dostępny do kupienia w chyba każdym markecie świata doskonale poradzi sobie z kamieniem powstałym w czajniku – a wszystko dzięki swoim… czyszczącym właściwościom. Co należy zrobić? To proste:

 • Wlej szklankę gazowanego napoju (250 ml) do czajnika.
 • Dolej do niego odrobinę wody i zagotuj całość.
 • Dodaj do czajnika łyżkę sody oczyszczonej, aby uzyskać lepszy efekt końcowy.
 • Doprowadź miksturę do wrzenia.
 • Pozostaw całość na ok. 30 minut w czajniku.
 • Przepłucz urządzenie (kilka razy) wodą.

3. Soda oczyszczona – usuwanie kamienia sodą oczyszczoną będzie równie dobrym rozwiązaniem, co pozostałe metody. Wystarczy, że:

 • Wsypiesz 3 łyżki sody do czajnika.
 • Zaczekasz ok. 20 minut.
 • Zalejesz urządzenie wodą i dokładnie je później przemyjesz.
 • Będziesz powtarzać czynność przynajmniej 3 razy – chodzi o to, aby pozbyć się duszącego zapachu sody.

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną to dobra metoda na pozbycie się osadu z urządzenia. Co najważniejsze, soda jest w stanie wyczyścić dosłownie każdy czajnik, docierając do jego najdalszych zakamarków – zyskujesz więc dzięki temu pewność, że usunięcie osadu przebiegnie prawidłowo i niezwykle… dokładnie.

4. Sok z cytryny – nie chcesz stosować kwasku cytrynowego? A może akurat nie masz go pod ręką, a w kuchni leżą tylko cytryny? Świetnie, bo one również przydadzą się w odkamienianiu! Wystarczy, że użyjesz świeżo wyciśniętego z nich… soku:

 • Wlej szklankę soku cytrynowego do czajnika.
 • Zostaw miksturę w urządzeniu na ok. 1 godzinę.
 • Wylej całość z czajnika, a następnie dokładnie umyj urządzenie.

Efekt finalny nie wyszedł tak, jak się tego spodziewałeś? Spróbuj zatem natrzeć ścianki oraz dno czajnika cytryną pokrojoną w niewielkie kawałki! Sposób ten zyskał sobie sympatię użytkowników, a już zwłaszcza stosowany na czajnikach… emaliowanych.

Pamiętaj, że…

Oprócz wyżej wymienionych sposobów istnieje cała masa innych, które mogą być równie dobrze skuteczne – choć nie sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju czajnika. I tak, wiele osób chwali sobie działanie na kamień w czajniku tabletki do czyszczenia… protez (np. Corega Bio-Active Oxygen, cena ok. 22 zł / 30 sztuk). Sposób ich stosowania znajdziesz na opakowaniu produktu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny