Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Najskuteczniejsze sposoby

Żelazko jest używane w każdym gospodarstwie domowym. Wygładza tkaniny za pomocą wysokiej temperatury i pary. Niestety łatwo może ulec zabrudzeniom trudnym do usunięcia. Zabrudzone lub, co gorsza, przypalone żelazko jest nieestetyczne, a przede wszystkim może zniszczyć prasowane ubrania. Jak wyczyścić przypalone żelazko? Jak pozbyć się uporczywych zabrudzeń? Poniżej prezentujemy domowe sposoby na czyszczenie żelazka oraz środki dostępne w polskich sklepach, które mogą ten zabieg mocno przyspieszyć i ułatwić. Przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz najskuteczniejsze sposoby na czyszczenie żelazka.

Mężczyzna podczas prasowania ubrań

Jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi metodami?

Każde żelazko należy raz na jakiś czas wyczyścić. Nawet niewielkie zabrudzenia mogą skutkować powstawaniem plam na odzieży lub jej przypaleniem. Ponadto zabrudzenia, a co gorsza spalenizna może nie tylko zniszczyć prasowaną tkaninę, ale również uszkodzić żelazko w taki sposób, że nie będzie się więcej nadawało do użytkowania. W najlepszym razie żelazko nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji. Jeśli zauważymy brud lub spaleniznę powinniśmy bezzwłocznie przystąpić do czyszczenia zabrudzonej powierzchni.

Sposoby na czyszczenie żelazka zależne od rodzaju

Jak wyczyścić przypalone żelazko w domu? Metod jest co najmniej kilka, jednak wszystko zależy od stopnia przypalenia i od rodzaju stopy żelazka. Na rynku mamy żelazka ze stopą ceramiczną, teflonową oraz stalową. Nie każde domowe sposoby na czyszczenie żelazka sprawdzą się równie dobrze w przypadku wszystkich rodzajów żelazek. Są jednak sposoby uniwersalne które można wypróbować w domu. Nie zawsze jednak okażą się skuteczne. Sprawdź także nasz artykuł: Najlepsza deska do prasowania - przegląd ofert na rynku.

Jak wyczyścić żelazko za pomocą świecy lub ręcznika?

Jak usunąć brud i skutecznie wyczyścić stopę żelazka? Dość żmudną lecz dość skuteczną metodą na to jak pozbyć się uporczywej spalenizny z żelazka jest zastosowanie świecy. Świecę należy owinąć w cienki materiał. Podczas pocierania świecą, żelazko powinno być lekko rozgrzane. Po tym zabiegu na żelazku pozostają tłuste ślady świecy - należy je usunąć poprzez prasowanie kuchennego ręcznika papierowego.

Jeśli żelazko zostało przypalone włóknami, można spróbować je usunąć, prasując ręcznik typu frotte. Jest to dość mozolna czynność, ręcznik należy prasować długo do czasu zupełnego oczyszczenia żelazka. Nie zawsze metoda ta da stuprocentowo dobre rezultaty.

Jak usunąć przypalenie z żelazka z powłoką ceramiczną?

Jak czyścić spód żelazka? Istnieją sposoby na czyszczenie żelazka charakterystyczne dla danego rodzaju stopy. Jak wyczyścić przypalone żelazko z powłoką ceramiczną? Jeśli żelazko ceramiczne jest tylko trochę przypalone wystarczy zastosować ocet lub cytrynę. Sokiem z cytryny bądź octem nasączamy ściereczkę (najlepiej w tej roli sprawdzi się kawałek starego ręcznika frotte) i delikatnie czyścimy. Jeżeli żelazko jest mocno przypalone należy je rozgrzać i pocierać o deskę (koniecznie nieheblowaną). Oczywiście należy to robić z wyczuciem i niezbyt mocno tak aby nie uszkodzić powierzchni żelazka. Kiedy większość spalenizny zejdzie wystarczy przemyć żelazko octem lub zwykłym płynem do mycia naczyń.

Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Najskuteczniejsze sposoby 2

Jak wyczyścić przypalone żelazko ze stalową stopą?

Czym wyczyścić żelazko ze stalową stopą? Na przypalone żelazko tego typu najskuteczniej działa sól kuchenna. Domowe sposoby na czyszczenie żelazka solą to między innymi:

  • rozsypać równomiernie sól na kartce papieru i prasować przypalonym żelazkiem w różnych kierunkach,
  • rozsypać sól na lekko wilgotnej ścierce i prasować ciepłym żelazkiem w różnych kierunkach.

Do przypalonych żelazek ze stopą teflonową zaleca się stosowanie octu. Nie należy stosować soli i sody oczyszczonej.

Jak wyczyścić żelazko z innych zabrudzeń?

Czyszczenie żelazka teflonowego z osadów kamienia

Spalenizna to nie jedyny problem. Czym wyczyścić żelazko z innego typu zabrudzeń? Jak wyczyścić żelazko z kamienia i osadów wapnia? Można to zrobić za pomocą mieszanki, którą można przygotować w domu przy użyciu dostępnych środków i płynów. Jednym ze sposobów jest wlanie do zbiornika żelazka ciepłej wody z dodatkiem kilku łyżek kwasku cytrynowego (wodę z kwaskiem należy uprzednio porządnie wymieszać). Z funkcją parowania ciepłym żelazkiem wyprasować kilka starych szmatek.

Po wylaniu brudnej wody, odkamienianie można przeprowadzić powtórnie jeśli pierwszy zabieg nie przyniósł wystarczająco zadowalających efektów. Jeśli kamień lub osad zalega w otworach na parę warto rozgrzać żelazko, odłączyć od prądu a następnie w otworach umieścić waciki nasączone octem.

Czym jeszcze wyczyścić żelazko teflonowe w domu?

Jak wyczyścić żelazko za pomocą innych środków? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka to również stosowanie pasty do zębów, która jest szczególnie skuteczna w przypadku żelazek aluminiowych. Zabrudzenia z żelazka można usunąć również przy pomocy środków do czyszczenia kominków lub piekarników, jak również  popiołem z papierosów.

Z kolei w odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się zabrudzeń z żelazka teflonowego wielu internautów poleca prasowanie pogniecionej folii aluminiowej.

Żeby nie trzeba było się zastanawiać  czym wyczyścić przypalone żelazko, nie należy dopuścić do mocnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Świeże zabrudzenie należy spryskać alkoholem i wytrzeć kawałkiem starego ręcznika, ściereczką z mikrofibry lub ścierką kuchenną. Zamiast alkoholu można również potraktować żelazko sokiem z cytryny, po czym dokładnie wytrzeć.

Czym umyć żelazko? Środki do czyszczenia żelazka dostępne w polskich sklepach

Na pytanie, czym umyć żelazko domowymi sposobami, odpowiedzieliśmy powyżej. Jednak w polskich sklepach jest dostępnych wiele środków wyspecjalizowanych i opracowanych właśnie w tym celu. Można skorzystać z oferty producentów środków do czyszczenia żelazek. Szukając odpowiedzi na pytanie, czym wyczyścić żelazko, zapoznaliśmy się dla Was z ofertą producentów środków czyszczących. Niektóre spośród nich mogą być bardzo pomocne i skuteczne.

Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Najskuteczniejsze sposoby 2

Środki do czyszczenia żelazek marki Menalux i Metrox

Jednym z produktów chemii czyszczącej do żelazek jest zestaw UC2 do czyszczenia żelazek, marki Menalux. Środek skutecznie usuwa zabrudzenia, kamień i przebarwienia z żelazek z aluminium, ceramiki i ze stali. Jest więc środkiem dość uniwersalnym. Ponadto środek czyszczący UC2 uszczelnia mikropęknięcia, co sprawia że do żelazka przez dłuższy czas nie przylegają nowe zabrudzenia. W zestawie znajduje się ściereczka z mikrowłókna. Cena tego produktu to około 60 złotych.

Natomiast czym wyczyścić żelazko, które zostało przypalone? W sklepach są oferowane do sprzedaży również takie środki. Jednym z nich jest, polecany przez internautów środek do konserwacji METROX Sztyft do żelazek, o pojemności 30 g. Jest to produkt bardzo łatwy w aplikacji, skutecznie usuwa spaleniznę i zwęglone zabrudzenia. Nie powoduje korozji czyszczonych powierzchni. Działa szybko, a konsumenci którzy zakupili ten produkt chwalą, że jest skuteczniejszy niż większość domowych sposobów i jest doskonałą odpowiedzią na to jak pozbyć się trudnej spalenizny z żelazka. Cena sztyftu to 12 złotych.

Sztyfty do czyszczenia żelazek

Innym polecanym produktem jest Sztyft do czyszczenia żelazka, marki Wenko w cenie 20 złotych za 50 g. W zestawie wraz z sztyftem znajduje się specjalna gumka oraz szczoteczka. Sztyft Wenko czyści oraz usuwa osady wapienne. Gumka służy do usuwania spalenizny, a szczoteczka do czyszczenia dysz parowych. Jak wyczyścić żelazko za pomocą Wenko? Wystarczy energicznie pocierać powierzchnię żelazka aż stanie się całkiem czysta. Atutem tego produktu jest, że może być stosowany do każdego typu żelazek.

Ze skutecznych i szybko działających preparatów na polskim rynku polecany jest ponadto sztyft czyszczący Philips GC012 (110 złotych), sztyft Vigor (6 złotych) oraz Wpro, który służy głównie do usuwania zabrudzeń z dysz parowych (22 złotych). Oprócz sztyftów w sklepach są dostępne również preparaty w sprayu, w płynie oraz specjalne ściereczki do czyszczenia żelazek.

O czym jeszcze należy pamiętać, czyszcząc żelazko?

Wiemy już jak wyczyścić żelazko zabrudzone oraz przypalone. Jednak aby nie zniszczyć żelazka warto wiedzieć ponadto czego się wystrzegać i w jaki sposób nie należy żelazka czyścić.

Przede wszystkim nie należy czyścić (niezależnie od metody) żelazka bardzo mocno rozgrzanego. Nie wolno do tej czynności używać druciaka, noża lub szczotki z metalowym włosiem. Doprowadzi to do zniszczenia powłoki żelazka.

Szukając sposobów na to, jak wyczyścić żelazko, niektórzy sięgają po mleczka z wybielaczem czy preparaty do pielęgnacji metalu. Nie jest to właściwy sposób. Zabiegi przy użyciu tych środków mogą zniszczyć powłokę żelazka. Przede wszystkim należy wiedzieć jak wyczyścić żelazko aby go nie zepsuć. Nie należy oczyszczać żelazka które jest podłączone do prądu.

Do każdej powłoki (stalowej, aluminiowej czy teflonowej) należy stosować zalecane metody. Niewłaściwy ich dobór również może skutkować zepsuciem sprzętu.

Zamiast zastanawiać się, czym wyczyścić żelazko, zamiast szukać odpowiedzi, jak wyczyścić przypalone żelazko, z którego zanieczyszczenia nie chcą w żaden sposób zejść, można kupić żelazko samoczyszczące i problem brudzącego się żelazka przestanie nas dotyczyć. Funkcje samooczyszczania są zaprojektowane w różny sposób w zależności od producenta. W części tego typu sprzętów samooczyszczanie polega na samoczynnym udrażnianiu kanalików parowych co z kolei powoduje, że nie dochodzi do osadzania się wapnia czy nalotu z twardej wody.

W innych żelazkach wykorzystuje się specjalną samoczyszczącą powłokę (producent Tefal). Powłoka jest pokryta palladem. Zanieczyszczenia utleniają się i zamieniają w parę wodną. Warto rozważyć zakup żelazka samoczyszczącego aby problem jak i czym wyczyścić żelazko przestał mieć rację bytu. Sprawdź także nasz artykuł: Sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika.

Ocena: 4,6/5 (głosów 25)
, aktualizacja 9 października 2019
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha
Powiązane Artykuły
Jak usunąć przypalenie z żelazka? Oto sprawdzone sposoby
Jak usunąć przypalenie z żelazka? Oto sprawdzone sposoby
Czym czyścić żelazko? Idealne będą soda i ocet!
Czyszczenie przypalonego żelazka sztyftem krok po kroku - zrób to sam!
Czyszczenie przypalonego żelazka sztyftem krok po kroku - zrób to sam!
Jak usunąć kamień z żelazka parowego? Sprawdzone, domowe sposoby
Jak usunąć kamień z żelazka parowego? Sprawdzone, domowe sposoby
Żelazka Zelmer - popularne modele, opinie, ceny, zalety, wady
Żelazka Zelmer - popularne modele, opinie, ceny, zalety, wady
Żelazka ze stacją parową - popularne modele, opinie, ceny, zalety, wady
Żelazka ze stacją parową - popularne modele, opinie, ceny, zalety, wady
Żelazka turystyczne - popularne modele małych żelazek, opinie, ceny, zalety, wady
Żelazka turystyczne - popularne modele małych żelazek, opinie, ceny, zalety, wady
Żelazka parowe – rodzaje, popularne marki, opinie, ceny, zalety i wady
Żelazka parowe – rodzaje, popularne marki, opinie, ceny, zalety i wady
Żelazka Braun - popularne modele, zalety, wady, ceny, opinie
Żelazka Braun - popularne modele, zalety, wady, ceny, opinie
Żelazka Bosch - opinie, ceny, zalety, wady, polecane modele
Żelazka Bosch - opinie, ceny, zalety, wady, polecane modele
Żelazka Tefal - opinie, ceny, zalety, wady, polecane modele
Żelazka Tefal - opinie, ceny, zalety, wady, polecane modele
Jak wyczyścić przypaloną płytę ceramiczną? Domowe sposoby i sprawdzone środki
Jak wyczyścić przypaloną płytę ceramiczną? Domowe sposoby i sprawdzone środki
Żelazko parowe do prasowania w pionie – marki, opinie, zalety, wady, ceny
Żelazko parowe do prasowania w pionie – marki, opinie, zalety, wady, ceny
Jakie żelazko wybrać? Żelazka parowe i stacje pary Braun, czyli nie trać życia na prasowanie!
Jakie żelazko wybrać? Żelazka parowe i stacje pary Braun, czyli nie trać życia na prasowanie!
Żelazka Philips - popularne modele, opinie, ceny, zalety, wady
Żelazka Philips - popularne modele, opinie, ceny, zalety, wady
Żelazka bezprzewodowe - popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny
Żelazka bezprzewodowe - popularne modele, opinie, zalety, wady, ceny
Jakie żelazko kupić – polecane marki i modele dobrych żelazek
Jakie żelazko kupić – polecane marki i modele dobrych żelazek
Woda do żelazka - jak wybrać odpowiednią wodę destylowaną do prasowania?
Woda do żelazka - jak wybrać odpowiednią wodę destylowaną do prasowania?
Jak wyczyścić stopę żelazka - porady praktyczne, jak wyczyścić żelazko
Jak wyczyścić stopę żelazka - porady praktyczne, jak wyczyścić żelazko
Czyszczenie żelazka octem i sodą - skuteczne domowe sposoby
Czyszczenie żelazka octem i sodą - skuteczne domowe sposoby
Sztyft do czyszczenia żelazka - rodzaje, opinie, skuteczność, cena
Sztyft do czyszczenia żelazka - rodzaje, opinie, skuteczność, cena
Odkamienianie żelazka - jak wyczyścić żelazko z kamienia krok po kroku
Odkamienianie żelazka - jak wyczyścić żelazko z kamienia krok po kroku
Jak wyczyścić mikrofalówkę - najlepsze sposoby na mycie mikrofali
Jak wyczyścić mikrofalówkę - najlepsze sposoby na mycie mikrofali
Najlepsza deska do prasowania - przegląd ofert na rynku
Najlepsza deska do prasowania - przegląd ofert na rynku
Sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika
Sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika
Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone sposoby
Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone sposoby

Wyszukaj na stronie:


Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij