Pranie dywanu domowym sposobem – czym to zrobić?

W sytuacji, gdy nasz dywan wymaga czyszczenia, możemy pójść do sklepu po gotowy środek chemiczny. Jednak to rozwiązanie nie do końca jest dobre. Chemia może bowiem wywołać podrażnienia lub uczulenie, a zbyt mocna dawka może spowodować nawet zniszczenie dywanu. Z tych właśnie powodów wiele gospodyń decyduje się na wykorzystanie domowych sposobów na czyszczenie dywanu.

Na świeże plamy dobrze zadziała woda mineralna lub pianka do golenia. Nieco bardziej przyschnięte zabrudzenia usuniemy z kolei proszkiem do pieczenia i octem kuchennym. Jeśli natomiast na powierzchni dywanu pojawią się tłuste plamy, warto skorzystać wówczas z talku bądź sproszkowanej kredy, które doskonale absorbują tłuszcz.

Odświeżenie dywanu przeprowadza się w nieco inny sposób. W tym celu wykorzystuje się na przykład popularną sodę oczyszczoną. Z kolei, aby przywrócić mu żywe kolory, zalecane jest zastosowanie kapusty kiszonej, gęstego roztworu soli albo świeżo skoszonej trawy (rozsypać gęsto na ok. 15 min i zmieść). Usuwanie plam domowym sposobem jest z pewnością najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o praniu dywanów i wykładzin.

Jak wyprać dywan na sucho i na mokro?

Jak wyprać dywan w domu i pozbyć się plam? Na początek, zanim rozpoczniemy czyszczenie dywanu ręcznie, najpierw powinniśmy dokładnie odkurzyć jego powierzchnię. Wykonując pranie dywanu na mokro z użyciem np. wody mineralnej, pianki do golenia albo roztworu proszku do pieczenia i octu, należy pocierać gąbką zabrudzoną powierzchnię dywanu.

W przypadku talku czy kredy konieczne jest pozostawienie proszku na dywanie przez ok. 24h. Następnego dnia wystarczy tylko odkurzyć dywan. Przywrócenie pełni kolorów pomoże z kolei uzyskać gęsty roztwór soli, który posiada także świetne właściwości czyszczące. Usuwanie plam na dywanie z wykorzystaniem tego produktu jest niezwykle proste.

No dobrze, wiemy już, jak i czym wyprać dywan. Teraz zapewne zastanawiacie się, jak odświeżyć dywan? Otóż w tym przypadku zalecane jest tzw. pranie na sucho. Jeśli chodzi o produkty, na których opierają się domowe sposoby, niewątpliwym liderem jest w tym przypadku soda oczyszczona. Odświeżenie dywanu polega na rozsypaniu sporej ilości proszku na całej powierzchni dywanu i pozostawienie go na około 5 godz. Po tym czasie wystarczy odkurzyć dywan. Dywan będzie zdezynfekowany, a przykre zapachy znikną.

Ręczne pranie dywanu za pomocą gotowych środków to świetny sposób na odświeżenie dywanu i przywrócenie jego koloru do właściwego
Czym i jak wyprać dywan? Sprawdzone, domowe sposoby

Czym wyprać dywan? Gotowe środki do prania dywanów

Środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia dywanu zwykle dostępne są w postaci płynu lub suchej piany. Ich wybór powinien zależeć m.in. od rodzaju dywanu, który zamierzamy wyczyścić. Do czyszczenia syntetycznych dywanów zaleca się środki do prania dywanów w formie suchej piany. Warto jednak przed praniem wykonać niewielki test preparatu.

To ważna czynność, ponieważ może uratować dywan przed odbarwieniem. W niewielkim, mało widocznym miejscu nakładamy odrobinę preparatu i zostawiamy na ok. godzinę. W najgorszym przypadku, gdy w miejscu testu powstanie plama, do preparatu warto dodać 1 łyżkę octu albo kwasu cytrynowego. Produkty skutecznie zneutralizują chlor obecny w składzie środka czyszczącego.

Dywany były, są i pewnie długo będą gościły na salonach. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich zdobnicza funkcja jest niezastąpiona. Z tego względu warto wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować tego typu dekorację. Powyższe wskazówki, jak wyprać dywan, z pewnością będą pomocne dla wielu gospodyń. Znając kilka podstawowych zasad, związanych z czyszczeniem dywanu, łatwiej będzie nam samodzielnie się za to zabrać. W dodatku domowe sposoby pozwolą zaoszczędzić przynajmniej kilkanaście złotych. Domowe sposoby na pranie dywanów oraz na samo czyszczenie dywanów są zatem najlepsze.

ikona podziel się Przekaż dalej