Metody na czyszczenie kanap

Jak wygląda czyszczenie kanap w domu?

Najczęstszym rodzajem obicia kanapy jest bawełna, len, welur lub włókno syntetyczne, czyli tzw. alcantara. Każda z tkanin wymaga zupełnie innej metody czyszczenia. Możemy skorzystać w tym celu z najbardziej ekonomicznych, domowych sposobów. Działają one jednak najlepiej na miejscowe zabrudzenia. Jedynie welur, który nie poosiada plam, a jest jedynie przybrudzony, można odświeżyć za pomocą zimnej wody i amoniaku (4 duże łyżki amoniaku i 1 L wody).

Skutecznym sposobem na pranie tapicerki meblowej w celu usunięcia świeżych tłustych plam, jest użycie mąki ziemniaczanej, sproszkowanej kredy lub talku. Po odczekaniu kilku minut wystarczy zeszczotkować plamę lub przetrzeć ją szmatką zmoczoną w ciepłej wodzie. Przy starych zabrudzeniach dobrze sprawdzi się benzyna i alkohol.

W usuwaniu plam na kanapie pomocny będzie również kwasek cytrynowy. 10% roztwór z wodą skutecznie usunie różne rodzaje plam. Po zabrudzeniu z herbaty, kawy, soku, majonezu, masła lub innego tłuszczu nie powinno być śladu. Plamy z płynów dzięki tej metodzie powinny zniknąć nawet po 15 minutach. Nieco dłużej potrwa natomiast czyszczenie tłustych plam lub innych zabrudzeń. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o środkach do prania dywanów.

Pranie kanap przez firmy czyszczące

W sytuacji, gdy boimy się ryzykować samodzielnego czyszczenia kanapy lub nie wiemy jak się do tego zabrać, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm. Tego typu firmy posiadają zwykle w swojej ofercie kompleksowe usługi czyszczenia wszelkich rodzajów tapicerek meblowych. Niektóre z nich oferują także profesjonalne czyszczenie wykładzin i dywanów.

Pranie kanap zlecane firmom czyszczącym jest najbezpieczniejszą opcją dla ulubionych mebli. Dzięki wysokiej jakości urządzeniom (np. odkurzacze piorące) oraz specjalistycznym środkom czyszczącym kanapa odzyska dawną świetność i będzie wyglądała jak nowa. Samodzielnie ciężko jest dokładnie wyczyścić kanapę, aby nie pozostały na niej nieestetyczne ślady.

Wynajmując firmy czyszczące, które wykonują pranie tapicerki meblowej, mamy pewność, że nasza kanapa nie straci swoich dotychczasowych walorów estetycznych. Wręcz przeciwnie, zostaną one jeszcze bardziej wyeksponowane. Co więcej, ceny prania uzależnione są od różnego rodzaju kanap, a nie od stopnia zabrudzenia tapicerki.

Pranie kanapy domowymi sposobami
Czym i jak wyprać kanapę - metody czyszczenia kanap, środki czyszczące, poradnik krok po kroku

Czyszczenie kanap

Chemiczne środki czyszczące do kanap

Środki czyszczące do kanap dzielą się na te, przeznaczone do użytku domowego oraz na profesjonalne preparaty, które wykorzystują firmy czyszczące. Podczas samodzielnego czyszczenia kanapy pomocne będą np. specjalne proszki o szampony do prania tapicerki oraz odplamiacze. Jeśli natomiast jest to kanapa ze skóry, powinniśmy zainwestować w preparat do mycia skór. Najlepiej zapytać o radę doświadczonego sprzedawcę.

Istnieje także możliwość wypożyczenia odkurzacza piorącego. Usługa taka dostępna jest np. w sieci sklepów Komfort. Warunkiem wypożyczenia jest jedna zakup specjalnego płynu, który kosztuje ok. 50 zł. Zamiast ślepo inwestować w nieznane środki czyszczące, może warto skorzystać z takiego rozwiązania? Koszty obu sposobów są bardzo podobne.

Środki czyszczące wykorzystywane przez profesjonalne firmy, nieco odbiegają od tych szeroko dostępnych, w które inwestują konsumenci. Usługi oparte są na wykorzystywaniu profesjonalnych środków czyszczących, przeznaczonych do czyszczenia metodą natryskową. Ponadto firmy korzystają z preparatów o właściwościach antyalergicznych, specjalnych odplamiaczy, impregnatów oraz proszków. Za pomocą tych detergentów możliwe jest też skuteczne czyszczenie wykładzin.

Ile kosztuje czyszczenie kanap?

Koszty czyszczenia kanap są różne. Niektóre firmy uzależniają ceny od rodzaju mebla, inne natomiast od wielkości powierzchni tapicerki meblowej. Co więcej, pranie kanap w Warszawie jest znacznie droższe, aniżeli w mniejszych miastach.

Na przykład za pranie sofy zapłacimy w Warszawie od ok. 80 zł – 120 zł za sztukę. Pranie wersalki wyniesie nas ok. 60 zł – 160 zł. Cena dotyczy także narożnika. Natomiast pranie materacy to cena 50 zł – 200 zł. Czyszczenie wykładzin cenione jest jedynie za m2, którego cena wynosi ok. 10 zł – 15 zł.

W mniejszych miastach na terenie kraju, ceny usług przedstawiają się następująco: za pranie wersalki będziemy musieli zapłacić ok. 50 zł – 80 zł. Koszt za pranie sofy będzie bardzo zbliżony do ceny za wersalkę. Za czyszczenie narożnika zapłacimy ok. 80 zł – 120 zł, natomiast pranie materacy plasuje się w cenie 30 zł za jednoosobową powierzchnię. Cena za wykładzinę jest niemal dwa razy niższa niż w Warszawie, wyczyszczenie kosztuje 6 zł – 8 zł/m2.

Opinie klientów, którzy skorzystali z usług firm czyszczących – czy warto?

Przeglądając fora internetowe w poszukiwaniu opinii na temat pracy firm czyszczących, można natknąć się jedynie na same pozytywne opinie od zadowolonych klientów. Wszyscy chwalą pełen profesjonalizm oraz szybką i efektywną pracę firm czyszczących.

Przywrócenie meblom drugiego życia czasami graniczy z cudem, jednak sądząc po opiniach, jest to jak najbardziej możliwe. Z pewnością warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która w sposób kompleksowy wykona usługę. Pożądany efekt będzie osiągnięty, a my nie będziemy musieli niczym się martwić.

O ile samodzielnie możemy wyczyścić niewielkie zabrudzenia miejscowe na kanapie, o tyle pranie całej powierzchni, może sprawić niemały kłopot. Z tego względu warto pomyśleć o firmie czyszczącej, która w sposób bezpieczny dokładnie wyczyści nasz ulubiony mebel. Pranie tapicerki meblowej (także profesjonalne czyszczenie kanap i pranie kanap) warto przeprowadzać w domu regularnie.

ikona podziel się Przekaż dalej