Czym i jak zregenerować wątrobę? Sposoby na szybką regenerację
Wątroba to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Jest odpowiedzialna m. in. za odtruwanie organizmu, trawienie tłuszczy oraz odnowienie i magazynowanie krwi. Niestety jej rola w procesie trawienia sprawia, że łatwo może dojść do zakażenia lub uszkodzenia. Zdarza się to po lekach, po alkoholu, w wyniku niektórych chorób krwi lub po spożyciu substancji toksycznych (np. źle rozpoznanych grzybów). Poza tym zła dieta może spowodować otłuszczenie lub zaburzoną pracę tego organu. Oto poradnik jak przeprowadzić odtrucie wątroby w warunkach domowych i pod opieką lekarza.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zregenerować wątrobę?
Jak długo regeneruje się wątroba
Regeneracja wątroby zależy od stopnia jej uszkodzenia. Jeżeli chcecie wiedzieć jak długo regeneruje się wątroba, to musicie się zorientować z jakiego rodzaju uszkodzeniami macie do czynienia. Przy przewlekłych chorobach lub ciężkim zatruciu szybka regeneracja może być niemożliwa. Na szczęście w większości przypadków da się wątrobę wyleczyć. Jednak czasem może to trwać nawet kilka miesięcy.
Jeżeli wątroba jest bardzo poważnie uszkodzona, to może być konieczne przeprowadzenie przeszczepu.
Zdrowa wątroba potrzebuje jednego do dwóch dni, żeby się zregenerować po alkoholu, który wypiliśmy jednorazowo w zbyt dużych ilościach. Dużo zależy od trybu życia, stanu zdrowia i indywidualnych cech organizmu.
W przypadku odtruć po lekach nie ma już tak jednoznacznej odpowiedzi. Zależy, ile i jakie substancje zażywałeś, jak długo trwało leczenie.
Jeżeli masz podejrzenia, że twoja wątroba potrzebuje regeneracji, to najlepiej zacznij od wizyty u lekarza. Może się okazać, że konieczne będzie zastosowanie leczenia farmakologicznego, żeby poprawić wyniki wątrobowe.
Czy mogę się wyleczyć w domu?
Jeżeli nie masz poważnie uszkodzonej wątroby, to możesz ją leczyć domowymi sposobami. Po alkoholu wypitym w zbyt dużych ilościach, po lekach przeciwbólowych zażytych okazjonalnie, a nawet po zjedzeniu wysoko przetworzonego jedzenia może być potrzebne kilka dni odpoczynku.
Czasami wystarczy zastosowanie odpowiedniej diety. Czasem też musisz wspomóc wątrobę za pomocą ziołowych herbatek lub leków ziołowych dostępnych bez recepty.
Jednak zanim zadasz pytanie jak zregenerować wątrobę, dobrze jest spytać czy w ogóle tego potrzebujesz. Innymi słowy musisz się dowiedzieć czy naprawdę potrzebna ci jest odbudowa wątroby.
Bardzo charakterystyczne dla chorej wątroby jest pobolewanie pod prawym żebrem. Brzuch jest zwykle wydęty, bo organ powiększył się, żeby poradzić sobie z toksynami. Jeżeli ból wyraźnie się przemieszcza, to może być zbyt duża fermentacja w jelitach. Jeśli jest bardziej wyśrodkowany, to prawdopodobnie masz dolegliwości żołądka. Przy długotrwałych zaburzeniach wątroby może się pojawić zażółcenie skóry, białek oczu i błon śluzowych. Jest to żółtaczka i w takim przypadku powinniśmy zgłosić się do lekarza. Zwłaszcza jeżeli towarzyszy tym objawom powiększenie wątroby i swędzenie skóry.
Szybka regeneracja
Domowe sposoby na uszkodzoną wątrobę
Najlepszym domowym sposobem na regenerację wątroby jest odpowiednia dieta. O niej powiemy osobno. Do szybkiej regeneracji służą preparaty ziołowe. Wspomagająco mogą też działać niektóre pokarmy.
Z ziół polecamy:
- Mniszek lekarski – działa żółciopędnie, odtruwająco i rozkurczowo. Można pić napary, wyciągi, nalewki, sok z tej rośliny. Jest to też doskonały sposób, żeby wspomóc wątrobę przeciw kamicy.
- Ostropest plamisty – zapobiega marskości i stłuszczeniu wątroby, działa ochronnie przeciw wirusom i bakteriom, dzięki czemu wspomaga szybką odbudowę tego organu.
- Korzeń czarnej rzepy – odtruwa, działa moczopędnie i żółciopędnie, wspomaga cały układ pokarmowy. Można go spożywać np. w postaci nalewki.
- Karczoch zwyczajny – ta niezwykła jarzyna nie tylko działa żółciopędnie i ochronnie. Obniża też poziom cholesterolu i glukozy we krwi, zapobiega zaparciom i pobudza trawienie.
Zażywając te zioła można poprawić wyniki wątrobowe bez konieczności leczenia farmakologicznego.
Jak zregenerować wątrobę za pomocą domowych mikstur? Jednym z najpopularniejszych domowych preparatów jest ocet jabłkowy. Dwie łyżeczki rozpuszczamy w szklance wody i dodajemy łyżeczkę miodu. Taki zestaw najlepiej pić rano i wieczorem. Jeżeli nieprawidłowa praca wątroby wynika z niedoboru witaminy B, to warto spróbować zaparzanych drożdży. Łyżkę drożdży gotuje się w 250 ml wody (szklanka) i wypija po przestudzeniu. Drożdże nie mogą być surowe!
Jeszcze inny sposób, żeby wyleczyć wątrobę to picie soku z czarnej rzepy. Ponieważ działa drażniąco na jelita należy zaczynać od jednej łyżeczki dziennie i stopniowo zwiększać dawkę do 250 ml.
Jak długo regeneruje się wątroba przy zastosowaniu takich kuracji? Od kilku tygodni do kilku miesięcy. Są to dobre sposoby na długoterminowe odtrucie wątroby. Zamiast tego można sięgnąć po leki dostępne bez recepty. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn.
Szybka regeneracja bez recepty
Najpopularniejsze preparaty dostępne w aptece, to mieszanki ziołowe np. Verdin, Raphacholin lub tabletki z sylimaryną. Poza tym istnieje dużo tabletek ziołowych, które zapewniają szybką regenerację po zakrapianej imprezie czy zbyt obfitym posiłku. Tu trzeba zaznaczyć ważną rzecz: tabletki takie jak Essentiale czy Hepatil zapewniają regenerację wątroby, ale nie można ich traktować jak okazji do wiecznego picia alkoholu czy przejadania się. To doraźne środki, które pomogą, kiedy wątroba nie radzi sobie z przerobieniem tłuszczów i toksyn.
Zaletą środków dostępnych w aptekach jest duży wybór różnorodnych składników i postaci leku. Dzięki temu możemy kupić łatwiejszą do spożycia tabletkę lub lepiej przyswajalne preparaty w postaci płynnej. Samo działanie jest mniej więcej podobne, ale o różnym natężeniu. Najlepiej skonsultować się z farmaceutą, który wyjaśni, jak zregenerować wątrobę przy konkretnych dolegliwościach i przeciwwskazaniach.
Dieta wątrobowa
Długofalowa regeneracja wątroby
Czasami zamiast pytać jak długo regeneruje się wątroba lepiej od razu podjąć długotrwałe leczenie. Jeżeli nie zależy nam na bardzo szybkiej regeneracji, to lepiej skupić się na porządnym zadbaniu o uszkodzoną lub nadwyrężoną wątrobę.
Połączenie diety z odpowiednimi ziołami i zdrowym trybem życia pozwoli na długie lata poprawić wyniki wątrobowe. Pomoże też w wyrobieniu zdrowych nawyków, dzięki którym nie będziemy już tak chętnie sięgać do kieliszka czy po niezdrowe jedzenie.
Tutaj jedna ważna uwaga: podczas odbudowy wątroby trzeba unikać ostrego wysiłku. Kiedy nasz organizm się męczy, to rośnie zapotrzebowanie na glukozę. Wzmożony wysiłek zmusza też wątrobę, żeby przetwarzała substancje pochodzące z uszkodzonych komórek nerwowych. Jeżeli pracujesz nad odtruciem wątroby, to po prostu na jakiś czas zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń. Natomiast zalecane jest dużo umiarkowanego ruchu np. rekreacyjna jazda na rowerze czy spacery.
Dieta – zasady, wskazówki, porady
Podstawową zasadą diety wątrobowej jest lekkostrawność i obniżona zawartość tłuszczu w potrawach. Poza tym zaleca się jeść mniej, ale częściej. Zamiast trzech klasycznych posiłków w ciągu dnia lepiej spożyć pięć mniejszych i lżejszych.
Jeżeli chcesz wyleczyć poważniejszą chorobę wątroby, to koniecznie przeprowadzaj dietę w konsultacji ze specjalistą. To nie tylko zasady żywienia sprzyjające odchudzaniu, dieta wątrobowa może wymagać modyfikacji w zależności od stanu pacjenta.
Osoby, które stosowały klasyczną dietę odchudzającą mogą się czuć trochę zagubione. Żeby wspomóc wątrobę trzeba ograniczyć ciemne pieczywo, a stosować pszenne jasne. Warto przy tym zwracać uwagę, żeby było dobrze wypieczone lub suszone (sucharki, grzanki). Poza tym zalecany jest biały ryż, kasza jaglana, chude produkty nabiałowe, chude mięso (zwłaszcza drobiowe) i białko jajka.
Leczenie i regeneracja wątroby nie są aż tak trudnym zadaniem. Jeżeli nie cierpimy na poważne uszkodzenie tego narządu, to powinna wystarczyć dieta i domowe sposoby wspomagające.
Pamiętaj!
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich.