Czym jest i jakie znaczenie w pielęgnacji ma porowatość włosów?
Kluczem do skutecznej pielęgnacji jest dokładne poznanie rodzaju posiadanych włosów. Jedną z kwestii, na które należy zwrócić swoją uwagę, jest ich porowatość. Jej znajomość ma niezwykle duże znaczenie, gdyż wpływa na to, jakich produktów powinniśmy używać w codziennej pielęgnacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Okiełznanie włosów potrafi być sporym wyzwaniem, szczególnie dla kobiet, które dysponują długą fryzurą. Dbanie o ich kondycję wymaga wiele pracy, a także dobrania właściwych kosmetyków. To nie jest jednak możliwe bez poznania m.in. porowatości włosów. Czym ona jest i jakie ma znaczenie dla codziennej pielęgnacji?
Czym jest porowatość włosów?
Porowatość to cecha włosów, która informuje nas o ich strukturze. Określa ona to, jak bardzo łuski włosa, które tworzą jego zewnętrzną część, są odchylone od kory, czyli wnętrza. Z reguły włosy dzieli się na trzy rodzaje ze względu na ich porowatość. Pod tym względem wyróżnia się włosy:
wysokoporowate,
średnioporowate,
niskoporowate.
To, który z powyższych trzech rodzajów posiadamy, ma ogromny wpływ na dobór kosmetyków pielęgnacyjnych. Dlatego w ostatnim czasie coraz częściej mówi się o tym, jak ważna jest porowatość włosów.
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Porowatość włosów można sprawdzić na kilka prostych sposobów. Nie są one w pełni skuteczne, lecz pozwalają mniej więcej zorientować się w porowatości. Oczywiście najskuteczniejsze byłoby zobaczenie struktury włosa w dużym przybliżeniu. Mało kto ma możliwości, by to zrobić.
W sprawdzeniu porowatości pomaga tzw. test szklanki wody. Do szklanki należy nalać wodę o temperaturze pokojowej. Następnie oddzielamy kilka włosów i kładziemy je na tafli wody. Włosy wysokoporowate niemal od razu opadną na samo dno. Średnioporowate będą przez kilka minut dryfować po powierzchni, by ostatecznie się zanurzyć. Niskoporowate potrzebują na to bardzo dużo czasu, lub wcale się nie zanurzą.
Na co wpływa porowatość włosów?
Od porowatości włosów zależy to, jakiego rodzaju kosmetyków potrzebują. Włosy wysokoporowate mają otwarte łuski, dzięki czemu błyskawicznie chłoną wilgoć z powietrza. To sprawia, że szybciej się puszą. Wysokoporowate włosy wymagają odżywienia i zmiękczenia. Dzięki temu będą mniej podatne na wpływ wilgoci.
Włosy średnioporowate to przeciętny typ posiadany przez większość osób. Są uważane za dość proste w pielęgnacji. W ich przypadku sprawdzą się najprostsze sposoby, czyli regularna regeneracja, nawilżanie oraz odżywianie. Dbając o włosy średnioporowate, łatwo sprawić, by się nadmiernie nie puszyły, a także pozostawały gładkie, miękkie i sprężyste.
W teorii najłatwiejsze w pielęgnacji są włosy niskoporowate. Dzięki temu, że ich łuski ściśle przylegają do kory i do siebie nie puszą się i nie przyjmują nadmiaru wilgoci. Mają też swoje wady. Potrafią szybko się przetłuszczać, a także są wrażliwe na duże ilości kosmetyków. W ich wypadku liczy się skuteczne oczyszczanie włosa, a także korzystanie z lekkich, dobrze wchłaniających się odżywek.