Malowanie drewna – przygotowanie

Drewno sosnowe

W naszej strefie klimatycznej drewno sosnowe jest najpowszechniej stosowane. Doskonale nadaje się zwłaszcza do produkcji mebli, ale używamy go też do produkcji parkietów i altan ogrodowych. Każda z tych funkcji wymaga trochę innych zabezpieczeń.

Do drewna sosnowego używanego w ogrodzie stosujemy impregnaty zabezpieczające przed gniciem. Jeżeli drewno jest surowe, to najpierw stosujemy impregnat. Jest to konieczne, gdyż surowe drewno jest bardzo podatne ja rozkład i ataki pasożytów. Na wierzch może być położona lakierobejca. Malowanie lakierobejcą jest zabiegiem dodatkowym. Niektóre lakierobejce zawierają co prawda środki owadobójcze, ale nie powinno się unikać z tego powodu impregnatu.

Drewno impregnowane możemy potraktować również lakierem lub farbą. Drewno na meble malujemy łagodną bejcą. Nie potrzeba agresywnych preparatów, gdyż sosna doskonale chłonie bejcę. Warto też pamiętać, że na jasnym drewnie będzie widać niedoskonałości. Jeśli malujemy drewno sosnowe przezroczystym lakierem lub transparentną farbą, to wcześniej należy wyczyścić i wyszlifować przebarwienia.

Surowe drewno – przygotowanie krok po kroku

Zanim przystąpimy do malowania musimy:

  • Dokończyć obróbkę (jeśli samodzielnie chcemy dostosować elementy z surowego drewna) i wysuszyć. Po naniesieniu impregnatu nie będzie można już szlifować.
  • Ubytki wypełnić szpachlówką.
  • Odtłuścić powierzchnię rozcieńczalnikiem (odpowiednio wodnym do impregnatu wodnego, ftalowym do rozpuszczalnikowego).
  • Nanosić impregnat wzdłuż słojów.
  • Zostawić warstwę do schnięcia na minimum 6 godzin.
  • Czynność powtórzyć.

Właściwe przygotowanie do malowania drewna obejmuje też wybór dnia, miejsca i środków zabezpieczających. Rozcieńczalnik i impregnat nanosimy wyłącznie w rękawiczkach. Poza tym najlepiej malować w ciepły, suchy dzień. Jeżeli pogoda jest zimna i wilgotna, to preparaty będą dłużej schnąć.

Czym zabezpieczyć drewno

Lakierobejca, bejca czy lakier?

Czym zabezpieczyć drewno, żeby długo służyło, ładnie wyglądało i nie wyszło za drogo? To są dylematy, z którymi musi się zetknąć każdy kto samodzielnie chce pracować w drewnie. Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Bejcy tradycyjnie używa się do mebli i elementów drewnianych we wnętrzach. Jej głównym zadaniem jest zatarcie kontrastów kolorystycznych, podkreślenie linii słojów. Poza tym chroni i przedłuża trwałość powierzchni.

Jak pomalować drewno bejcą? Najlepiej używając miękkiego pędzla. Nanosimy dużą warstwę bejcy a nadmiar wcieramy. Kolejne warstwy nanosi się po wyschnięciu poprzednich.

Lakierobejcą malujemy przedmioty używane wewnątrz pomieszczeń, ewentualnie okazjonalnie wynoszone na balkon czy do ogrodu. Samym malowaniem lakierobejcą nie da się zabezpieczyć surowego drewna przed działaniem warunków pogodowych.

Lakier chroni powierzchnię, dlatego nakłada się go na pomalowane lub impregnowane drewno. Zwykle nakłada się w dwóch warstwach.

Jeżeli zastanawiasz się czym zabezpieczyć drewno to pomyśl jakie będzie jego przeznaczenie. Kupując konkretny produkt do ochrony sprawdź na etykiecie jak chroni i jak należy go używać. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, czym i jak pomalować boazerię?

Jak pomalować drewno?

Powiedzieliśmy już trochę jak pomalować drewno lakierobejcą czy bejcą oraz jak je przygotować. Dużo zależy od tego jakiego konkretnego preparatu używamy.

Pytanie czym malować drewno odnosi się nie tylko do preparatów, ale do narzędzi. Bejcę nakłada się najlepiej miękkim pędzlem, ale malowanie lakierobejcą można przeprowadzić również za pomocą wałka.

Do dużych powierzchni, takich jak blaty, boazeria, deski stropowe używa się raczej wałka. Przy malowaniu drewna z dużą ilością detali lub do niewielkich kawałków drewna zdecydowanie lepszy będzie pędzel.

Kobieta malująca drewniane meble ogrodowe oraz czym malować drewno, jak pomalować drewno
Porady, czym malować drewno, jak pomalować drewno, czyli malowanie drewna

Jeżeli chodzi o materiał, to drewno najlepiej malować wałkiem gąbkowym lub o krótkim runie. Gąbkowe nadają się zwłaszcza do preparatów rozpuszczalnikowych. Nylonowe i poliestrowe do lakierów i lakierobejcy rozpuszczalnych w wodzie.

Jak pomalować drewno za pomocą pędzla lub wałka? Najlepiej wzdłuż słojów. Dzięki temu preparat lepiej się wchłonie i powierzchnia będzie wyglądała naturalnie.

Drewno można też malować natryskowo, ale w warunkach domowych jest to metoda mało ekonomiczna.

Czym pomalować stół drewniany?

Czym pomalować drewno stołu? Tu najlepiej zadać sobie pytanie jak ten stół ma wyglądać. Jeżeli będzie to blat do jadalni, który ma być reprezentacyjny, to dobrze użyć lakierobejcy. Na stół do warsztatu można nałożyć lakier lub impregnat.

Jeżeli zamierzamy dodatkowo nałożyć farbę na powierzchnię stołu, to pamiętajmy o kolejności. Najpierw farba, potem lakier. Dobra farba obejdzie się bez lakierowania. Jednak, jeśli stół ma być na wysoki połysk, to dobrze wykończyć powierzchnię jakimś lakierem. Będzie dzięki temu nie tylko ładny, ale odporny na zniszczenia.

Czasami warto zastosować olej. Jednak trzeba pamiętać, że zachowanie właściwości drewna wymaga corocznego malowania olejem. Zatem czym pomalować stół drewniany? Najlepiej farbą, dopasowaną do kolorystyki pomieszczenia. Ostatnio modne są jasne kolory w stylu skandynawskim lub tzw. coastal. Jeżeli chcemy zachować naturalny wygląd drewna, to najlepsza będzie lakierobejca.

Stół do ogrodu czy na werandę zabezpieczamy tak jak każde drewno używane na zewnątrz. Konieczne będzie jego zaimpregnowanie. Jeżeli nogi mają być wbite w ziemię, to najlepiej tę część zaimpregnować metodą wtryskową. Resztę zabezpieczymy i ozdobimy pędzlem lub wałkiem.

Jeżeli wiesz już, czym zabezpieczyć drewno i jak dobrać właściwe preparaty, to pozostaje wybranie najbardziej odpowiedniego dla ciebie. Planujesz malowanie starej altany ogrodowej czy przygotowanie stołu do salonu? A może chodzi o dekoracje z elementów drewnianych na ścianę? Malowanie drewna ma wiele różnych wymiarów i daje tak naprawdę ogromne możliwości wyboru.

ikona podziel się Przekaż dalej