Czym myć okna? Przegląd środków chemicznych

Na rynku jest bardzo wiele różnego rodzaju środków przeznaczonych do mycia okien. Część z nich zawiera alkohol, który świetnie radzi sobie ze smugami – pomaga je odtłuścić, więc szybciej schodzą. Część z nich jest pozbawiona tego składnika, ale za to ma inne substancje odtłuszczające. Środki do mycia okien najbardziej popularnych producentów takie jak Clin, Ajax, Ludwik czy preparaty marki Karcher z reguły bardzo dobrze się sprawdzają. W tym wypadku kieruj się swoimi preferencjami – czy wolisz piankę, czy płyn, jaki zapach najbardziej ci odpowiada.

Możesz także zamówić w sieci tak zwane profesjonalne preparaty, kupowane przez firmy sprzątające lub stosowane w miejscach, gdzie wszystko musi być bardzo czyste – przychodniach czy restauracjach. Możesz także w ogóle zrezygnować z tego rodzaju środków i zastosować domowe sposoby na okna bez smug, najczęściej przygotowywane na bazie octu, który ma silne działanie odtłuszczające. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oknach.

Czyste okna najszybciej – mycie szyb i ram

Pierwszym krokiem w myciu okien jest dokładnie umycie ram. Zebranie kurzu i miejskiego pyłu z ram i parapetu nie jest łatwe, tym bardziej, że zabrudzeń zazwyczaj jest dość dużo. Możesz użyć do tego zwykłej ściereczki namoczonej w wodzie. Jeśli chcesz lepiej usunąć kurz lub na białych ramach są bardzo wyraźne ślady zabrudzeń, rozpuść w misce niewielką ilość detergentu lub wlej na ściereczkę niewielką ilość mleczka do mycia plastiku. Ramy potem dokładnie spłucz letnią, czystą wodą.

Następnie zwilż szyby mokrą ściereczką i spryskaj je po obu stronach wybranym preparatem. To najlepszy sposób na to, jak szybko umyć okna. Środek zmyj ze szkła za pomocą ściereczki z mikrofibry. Ten materiał wspaniale chłonie wilgoć, więc prawdopodobieństwo, że pozostaną na oknie smugi jest bardzo małe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ściągaczce do szyb?

Kobieta podczas mycia okien oraz podpowiedzi, czym myć okna krok po kroku, najlepsze preparaty do mycia okien
Czym myć okna? Najlepsze sposoby na łatwe i szybkie mycie okien

Jak najlepiej myć okna – domowe sposoby

Domowe sposoby na okna bez smug w dużej mierze opierają się na zastosowaniu octu. Ten składnik ma działanie odtłuszczające i sprawia, że szyby świetnie się błyszczą. Wystarczy, że przygotujesz sobie mieszaninę octu spirytusowego i wody w proporcji 4:1. Przelej miksturę do butelki z atomizerem i dobrze spryskaj szyby z obu stron, a potem dokładnie wytrzyj je ściereczką z mikrofibry. Pozostaw szyby do wyschnięcia

Jeśli otworzysz okna, nieprzyjemny zapach octu bardzo szybko się ulotni, więc nie musisz się nim przejmować. Ten sposób sprawi, że szyby będą nie tylko czyste, lecz także lśniące i gładkie. To także sposób na najszybciej umyte okna – octu nie trzeba spłukiwać wodą, więc wszystko idzie po prostu błyskawicznie.

Szyby bez smug – polerowanie

Chociaż każdy producent środków chemicznych gwarantuje szyby bez smug, czasami zdarza się, że na umytym oknie pozostanie przeciągły ślad. Najczęściej jest on spowodowany niedokładnym wytarciem okna. Ściereczki z mikrofibry temu zapobiegają, jednak czasami trudno jest usunąć smugi.

Jak szybko umyć okna, by mieć pewność, że ślady nie zostaną na szkle? Nie zostawiaj szyby do wyschnięcia, tylko ją dobrze wypoleruj od razu po umyciu. Możesz zastosować czystą, suchą ściereczkę z mikrofibry lub po prostu sięgnąć po babciny sposób, czyli gazety. Wystarczy, że zgnieciesz niewoskowaną stronę papierowej gazety, by zrobiła się bardziej wiotka i użyjesz jej do polerowania okna. Możesz także zastosować ręczniki papierowe. W przeciwieństwie do papieru toaletowego nie pozostawiają kłaczków na szybie, a równie dobrze chłoną wilgoć.

Jeśli mimo to na szkle zostaje tłusty ślad, musisz wypróbować inny sposób. Czyste okna nie muszą być myte znów, wystarczy, że na smugę naniesiesz niewielką ilość płynu do mycia naczyń na mokrej ściereczce, zmyjesz go wodą a potem wytrzesz do sucha gazetą lub ręcznikiem papierowym. Dzięki temu znacznie przyspieszysz mycie okien.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny