Co to są i skąd się biorą suche utonięcia

Historie utonięć tego typu u dziecka

Chociaż niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, historie rodzinne są pełne tego typu opowieści. Dzieci wróciły z basenu, któreś źle się poczuło, zasnęło i już się nie obudziło. Koszmar rodzica, szczególnie jeżeli ma niemowlaka w domu, to przedwczesna śmierć, której nie potrafił zapobiec.

Czasami objawy podtopienia są tak nieodróżnialne od zwykłego zmęczenia, że rodzice zbyt szybko je lekceważą. Tym bardziej, że zachłyśnięcie wodą często zdarza się maluchom bez żadnych konsekwencji. Jednak woda w płucach może powodować powolne tonięcie dziecka, z którego ani ono, ani rodzice nie zdają sobie sprawy.

Jest to szczególnie niebezpieczne w czasie snu, kiedy dziecko nie może zasygnalizować, że coś jest nie tak. Rodzice natomiast mają chwilę odpoczynku i nie sprawdzają oddechu dziecka. Zwłaszcza jeżeli pociecha zaśnie po zabawie na basenie czy nad morzem i mogą mieć chwilę odpoczynku.

Suche utonięcia – przyczyny

Jeżeli chcemy uniknąć takich sytuacji, to w pierwszej kolejności powinniśmy poznać ich przyczyny i objawy. Suche utonięcia są następstwem zachłyśnięcia wodą. Nawet niewielka ilość wody u niemowlaka czy małego dziecka, a nawet u dorosłych potrafi upośledzić dotlenienie organizmu, wywołując objawy podobne, jak podczas tonięcia i, jeżeli nie podejmie się żadnych kroków, prowadzi do śmierci.

Przyczyną może być zachłyśnięcie podczas kąpieli w morzu czy innym naturalnym zbiorniku wodnym, na basenie, a czasami nawet w wannie. Dlatego, jeżeli po zauważonym incydencie występuje pewien zestaw objawów, należy natychmiast reagować. Nawet jeżeli nasza reakcja będzie trochę na wyrost, a ostatecznie przyczyna objawów okaże się niegroźna, to nie można ich lekceważyć.

Dokładny mechanizm suchego utonięcia wygląda tak: zachłyśnięcie wodą doprowadza niewielką ilość płynu do nosogardzieli, podrażnia krtań i wywołuje jej skurcz, który powoduje ograniczenie dostępu tlenu do organizmu. Dlatego jednym z objawów jest suchy kaszel. Niedotlenienie wywołuje słabość i rozdrażnienie, w końcu prowadzi do śpiączki, a w czasie snu może dojść do zgonu. Między zachłyśnięciem a zgonem może upłynąć wiele godzin. Dlatego koniecznie trzeba obserwować, co się z dzieckiem dzieje w tym czasie. Dodatkowym zagrożeniem może być woda w płucach, zwłaszcza jeżeli jest to słona woda, która podrażnia pęcherzyki płucne i wywołuje ich obrzęk. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat zdrowia.

Na co zwrócić największą uwagę?

Bezpieczna kąpiel noworodka i niemowlaka

Nad najmłodszymi rodzice lub opiekunowie mają największą kontrolę, dlatego w dużej mierze to od nich zależy, czy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. Oczywiście nie znaczy to, że mamy się obwiniać zawsze, kiedy dojdzie do zachłyśnięcia. Nie ma sytuacji idealnych. Jednak dobrze jest uniknąć zagrożenia na tyle, na ile to możliwe.

Dzieci niemające jeszcze zdolności samodzielnego utrzymania się w wannie należy podtrzymywać podczas kąpieli w wanience. Główkę i szyjkę myjemy za pomocą myjki, nie polewamy dziecka wodą z góry. Starszych dzieci, w wieku szczególnej aktywności ruchowej – mniej więcej do czwartego roku życia – należy pilnować podczas kąpieli w wannie.

Nad morzem, rzeką czy jeziorem trzeba koniecznie pilnować małego dziecka, jeżeli chce wejść do głębszej wody. Nie można wzbudzać w nim strachu do wody, a wczesna nauka pływania jest nawet wskazana, ale trzeba obserwować, co się z nim dzieje. Reagować na wszelkie podejrzane sytuacje, po których może się pojawić woda w płucach lub w nosogardzieli.

Suche utonięcia i objawy podtopienia czy zachłyśnięcie wodą u dziecka, a także jak wygląda suche utonięcie i jak wygląda pomoc
Czym są suche utonięcia? Wyjaśniamy niebezpieczne zjawisko

U starszych dzieci obserwacja nie zawsze jest możliwa. Do środków zapobiegawczych można tu zaliczyć poinformowanie dziecka o zagrożeniach i zasadach bezpieczeństwa, a także zwrócić uwagę na zachowanie dziecka po powrocie z basenu czy znad rzeki.

Objawy podtopienia, których nie należy lekceważyć

Czy występują u nas, u dziecka czy osoby dorosłej, z którą mamy kontakt, objawy podtopienia zawsze powinny wzbudzać nasz niepokój i prowadzić do podjęcia konkretnych działań. Utonięcia dzieci i dorosłych mogą zostać ograniczone, jeżeli będziemy brali pod uwagę również mniej oczywiste ich przyczyny. Oto podstawowe objawy podtopienia, które mogą świadczyć o tym, że nastąpiło zachłyśnięcie wodą:

  • suchy kaszel – charakterystyczny dla podrażnionej krtani
  • ból w klatce piersiowej
  • objawy silnego zmęczenia, niewspółmiernie do dokonanego wysiłku oraz senność
  • problemy z oddychaniem – mogą oznaczać zaciśnięcie krtani albo wodę w płucach
  • poirytowanie

Jeżeli zauważyliśmy wszystkie lub większość tych objawów, to trzeba natychmiast podjąć kolejne kroki. Warto pamiętać, że ostatnie stadium suchych utonięć to najczęściej zgon w czasie snu. Najlepiej zadziałać przed zaśnięciem osoby wykazującej te objawy. O szczegółach dotyczących reagowania opowiemy poniżej. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Sposoby reagowania

W razie zachłyśnięcia istnieje prosta technika pierwszej pomocy, którą należy zastosować. Jednak nawet po jej zastosowaniu trzeba skontaktować się z lekarzem. U niemowlaka i noworodka płyn usuwamy, łapiąc dziecko za nogi i przechylając głową w dół. U starszych dzieci najlepiej jest przechylić dziecko głową w dół, kładąc na naszych kolanach. Wodę usuwamy lekko naciskając na przemian na wysokości klatki piersiowej i lędźwi.

Jeżeli jest to dziecko pozostające pod naszą opieką, powinniśmy obserwować je kilka godzin po wykąpaniu, nawet jeżeli nie jesteśmy pewni, czy miało miejsce zachłyśnięcie wodą. Po zachłyśnięciu obserwacja jest konieczna, bo jeżeli woda w płucach nie podrażnia krtani, to nie znaczy, że nie ma zagrożenia tzw. wtórnym utonięciem.

Uwagę w pierwszej kolejności powinien zwrócić suchy kaszel, towarzyszący zmęczeniu i poirytowaniu. Narastające trudności z oddychaniem są już bardzo niepokojącym objawem. W takim przypadku trzeba udać się do lekarza lub na pogotowie, gdyż usunięcie wody domowymi sposobami jest niemożliwe.

Czy jesteśmy na wakacjach nad morzem, czy kąpiemy noworodka albo dziecko w domowej wanience, czy sami udajemy się na basen, wiedza na temat objawów i sposobów przeciwdziałania może ograniczyć utonięcia dzieci i dorosłych. Nie trzeba wyrabiać sobie wodnej fobii z tego powodu. Wiedząc o zagrożeniach, tak naprawdę jesteśmy bardziej bezpieczni, bo umiemy ich uniknąć i zareagować, jeśli się pojawią.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny