Czym smarować półpaśca? Oto 3 domowe sposoby leczenia
Półpasiec jest chorobą nieprzyjemną i bolesną. Nawet jeśli sami jej nie doświadczyliśmy, mogliśmy być świadkiem cierpienia osób z najbliższego otoczenia, szczególnie osób starszych. Brzydkie zmiany skórne nie są największym problemem. Osobom dotkniętym tą chorobą towarzyszy ból, który trwa długo po ustaniu choroby. Wyjaśniamy na czym polega ta choroba, jak wyglądają metody jej leczenia i czy są jakieś domowe sposoby. Doradzamy, czy można, a jeśli tak to czym smarować półpaśca.
Jeśli szukasz więcej ciekawych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Półpasiec - bolesna choroba skórna, której objawem są krosty i wysypka
Co to jest półpasiec i jakie są metody jego leczenia
Półpasiec jest chorobą wirusową wywołaną przez wirusa VZV. Wirus ten w dzieciństwie wywołuje ospę wietrzną. Po przechorowaniu pozostaje w organizmie w uśpieniu i może w sprzyjających dla siebie warunkach ujawnić się w postaci półpaśca.
Półpasiec występuje u osób dorosłych lub starszych, które w dzieciństwie przebyły ospę wietrzną. Sygnałem do rozwoju choroby jest zwykle silne osłabienie układu odpornościowego. Półpasiec jest zaraźliwy. Można się nim zarazić przez kontakt z pęcherzami osoby chorej. Nie jest to choroba, którą łatwo zarazimy otoczenie, jednak w miarę możliwości należy zostać w domu i wypoczywać.
Najczęściej półpasiec pojawia się na tułowiu w obrębie nerwu piersiowego kręgosłupa. Zazwyczaj zmiany pojawiają się w regionie talii. Innym miejscem, gdzie zwykle pojawia się półpasiec jest twarz. Mamy wówczas do czynienia z półpaścem twarzowym lub usznym.
Rodzaje półpaśca:
- półpasiec oczny,
- półpasiec uszny,
- półpasiec rozsiany.
Leczenie półpaśca polega na podawaniu środków przeciwbólowych, antybiotyków lub środków przeciwwirusowych. Szczególnie ważne jest, aby osoby z półpaścem na twarzy zgłosiły się do lekarza, gdyż w tym przypadku grożą powikłania jak porażenie nerwu twarzowego, utrata wzroku lub słuchu.
Objawy półpaśca
Objawem półpaśca jest wysypka o zabarwieniu czerwonym. Zmiany, jakie się pojawiają na skórze, to nie tyle krosty, lecz pęcherze wypełnione płynem. Jednak zmiany skórne pojawiają się dopiero po kilku dniach. Półpasiec obejmuje obszar unerwiony przez ten sam nerw. Dlatego na początku możemy odczuwać mrowienie, drętwienie i świąd, któremu towarzyszy złe samopoczucie, bóle głowy i podwyższenie temperatury. Po kilku dniach pojawia się swędząca wysypka obejmująca plamy, krosty i pęcherze wypełnione treścią surowiczą. Cały czas chory źle się czuje, odczuwa ogólne rozbicie i ma podwyższoną temperaturę.
Najbardziej nieprzyjemnym objawem półpaśca jest ból o różnym natężeniu. Choroba ta atakuje nerwy, które zaczynają emitować sygnały bólowe. Ból może pojawić się już po wyleczeniu choroby i zniknięciu wysypki. Objawia się w postaci kłucia, mrowienia, nagłych impulsów. Ból tego rodzaju może trwać nawet kilka miesięcy lub lat.
Domowe sposoby leczenia półpaśca
Czym smarować półpaśca
Nasze babcie znały domowe sposoby na różne problemy domowe i dolegliwości. Wiele z nich odeszło w niepamięć. Lecz wiele tych sposobów nadal stosujemy lub powracamy do nich, jako do metod bardziej naturalnych z mniejszym użyciem chemii. Mamy różne domowe sposoby na przykład, jak pozbyć się mrówek z ogrodu lub jak wyprostować włosy bez prostownicy. Osoby, które chcą wspomagać swoje zdrowie domowymi sposobami zwykle wiedzą jak jak zrobić lewatywę. Warto jednak wiedzieć więcej na temat domowych sposobów, aby upewnić się, czy są one bezpieczne. Większość domowych sposobów nie może zaszkodzić i nie mają efektów ubocznych. Ważne jest jednak, aby stosować je nie zamiast leczenia zaleconego przez lekarza, lecz obok jako terapię wspomagającą.
Czy istnieją domowe sposoby na półpaśca? Czym smarować półpaśca na skórze? Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć tej choroby. W przeciwnym razie będzie ona trwała dłużej i mogą pojawić się powikłania. Domowe sposoby należy stosować wyłącznie jako terapię wspomagającą, obok leczenia zaleconego przez lekarza.
Skórę z półpaścem można smarować olejem rycynowym. Zmiany możemy również delikatnie przecierać roztworem zieleni brylantowej. Podsuszone pęcherze możemy posmarować octem jabłkowym, który przyspiesza gojenie. Ponadto robimy okłady ziołowe z takich ziół jak:
- piołun,
- łopian,
- wrotycz pospolity,
- sok z aloesu,
- mięta pieprzowa.
W przypadku półpaśca przyjmujemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Ponadto należy zachować higienę i często zmieniać pościel i bieliznę. Bardzo ważna jest również dieta. Warto zrezygnować w tym czasie z potraw smażonych i ciężkostrawnych, za to zwiększamy ilość warzyw i owoców. Wzbogacamy potrawy o imbir, którego należy w tym okresie spożywać więcej i pod różnymi postaciami. Dobrze jest także przyjmować propolis. W czasie choroby bardzo ważny jest wypoczynek.
Dobre efekty daje picie takich ziół jak:
- żeń-szeń,
- jeżówka,
- łopian,
- pokrzywa,
- korzeń lukrecji,
- piołun.
Bolesną wysypkę można złagodzić poprzez zimne i ciepłe kompresy na przemian. Generalnie w przypadku półpaśca nie zaleca się moczenia skóry i kąpieli. Jednak lekka kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem skrobi ziemniaczanej lub mączki owsianej może złagodzić ból. Sprawdź także: TOP 4 domowe sposoby na swędzenie skóry. Te preparaty łatwo przygotować.
Bardzo dużym problemem po przebyciu półpaśca jest neuralgia popółpaścowa, która może utrzymywać się miesiące, a nawet lata, już po ustąpieniu zmian skórnych. Ból jest nieprzyjemny, kłujący. Może dokuczać w nocy zaburzając sen. Dobrym sposobem na bolące miejsca są rozgrzewające okłady i masaże. Możemy robić okłady ze świeżo startego chrzanu lub z nasion gorczycy. Warto także wprowadzić suplementację witamin z grupy B.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!