Balustrada - zarówno balkonowa, jak i dachowa - może pełnić funkcję dekoracyjną i osłonową, ale jej najważniejszym zadaniem jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na balkonie, tarasie czy dachu. Powinna więc ona zostać zamontowana tam, gdzie istnieje ryzyko upadku. Niektóre rodzaje balustrad, te z pełnym wypełnieniem, zapobiegają też przypadkowemu zrzuceniu przedmiotów z dużej wysokości. Aby balustrada dobrze wypełniała swoje zadania, odznaczać się powinna odpowiednią jakością.

Balustrada - wymogi prawne

Chyba najpopularniejszym rodzajem balustrady jest balustrada balkonowa. Wybierając ją do swojego domu, pamiętać należy nie tylko o kwestiach estetycznych, musi ona bowiem spełnić precyzyjne wytyczne określone prawem budowlanym. Dotyczą one głównie wysokości balustrady i wielkości prześwitów - wartości te mogą być różne w zależności od budynku i jego przeznaczenia.

Minimalna wysokość balustrad zewnętrznych, w jakie mogą zostać wyposażone budynki jednorodzinne, wynosi 90 cm. Z kolei w przypadku budynków użyteczności publicznej parametr ten to minimum 1,1 m (110 cm). Możliwe jest obniżenie części pionowej balustrady do wysokości minimum 70 cm, ale trzeba ją wówczas uzupełnić o część poziomą, która łącznie z częścią pionową dawała będzie przynajmniej 1,2 m (120 cm).

Co istotne, osobom z niepełnosprawnościami powinno się zapewnić udogodnienie w postaci dodatkowych poręczy bezpośrednio na ścianach przy pochylni lub balustradach, umieszczonych na wysokości 75 i 90 cm od powierzchni pochylni.

Jeśli chodzi o prześwit między szczeblami, to ogólna zasada dotycząca balustrady balkonowej mówi o takim jej wypełnieniu, by uniemożliwić wypadnięcie. Przepisy regulują dokładniej prześwit maksymalny. Dla budynków wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego nie może on przekraczać 12 cm, a w pozostałych budynkach użyteczności publicznej wynosić może do 20 cm. Wielkość prześwitu w domach jednorodzinnych i w mieszkaniach wielopoziomowych nie jest uregulowana prawnie.

Balustrady - styl i jakość

Balustrada (nie tylko balkonowa) pełnić też może, a w przypadku budynków mieszkalnych wręcz powinna, funkcję ozdobną. Należy ją zatem architektonicznie dopasować do budynku.

Obecnie dominuje prosta stylistyka, stawiająca przede wszystkim na praktyczność i trwałość. Jeśli chodzi o materiał, balustrady często wykonywane są ze stali nierdzewnej, ale zastosowane mogą też być inne metale, głównie aluminium bądź miedź. Balustrady stalowe odznaczają się wysoką jakością wykonania i odpornością - cechy te przekładają się na bezpieczeństwo, i to przy zachowaniu rozsądnej ceny. Plusem tego typu balustrad jest też to, że można je z łatwością dopasować do praktycznie każdego budynku we współczesnym stylu.

Z kolei modułowa balustrada dachowa może być stosowana jako uzupełnienie systemu drabin we wszystkich miejscach, gdzie istnieje ryzyko upadku z wysokości, Stanowi ona rozwiązanie podnoszące poziom bezpieczeństwa. Wykonana może być ze stali ocynkowanej lub aluminium. Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod adresem: https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/balustrady/.

Bezpieczeństwo na dachu

Jeśli planujemy zakup balustrady dachowej celem podniesienia poziomu bezpieczeństwa budynku, pamiętajmy, że powinna ona być kompatybilna z drabiną, która umożliwia szybkie wejście na dach lub zejście z niego w razie potrzeby. System tworzony przez drabinę i balustradę to wspaniałe rozwiązanie, zabezpieczające przed upadkiem osoby przebywające na dachu.

ikona podziel się Przekaż dalej