Czym usunąć klej z różnych powierzchni? TOP 5 sprawdzonych metod
Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy chcemy coś odkleić od danej powierzchni. Niestety taki proces zazwyczaj kończy się tym, że na wybranym elemencie pozostaje zaschnięty klej, który trudno usunąć. Pamiętajmy o tym, aby nie robić niczego na siłę, ponieważ usuwanie starego kleju w nieodpowiedni sposób może zakończyć się uszkodzeniem danej rzeczy lub powierzchni. W takich okolicznościach warto dowiedzieć się, czym usunąć klej, aby na pewno było bezpiecznie oraz skutecznie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o czyszczeniu.
Czym usunąć klej bez szkody dla danej powierzchni?
Wydawać by się mogło, że usuwanie zaschniętego kleju z plastiku, z drewna, ze skóry lub też innej powierzchni zawsze będzie wiązać się z użyciem mechanicznych sposobów. Jednak w przypadku delikatnych materiałów może wiązać się to niestety z jego uszkodzeniem. Dlatego właśnie warto poznać inne skuteczne sposoby na to, czym usunąć klej, który jest już dawno zaschnięty.
Ponadto sposób ściągania kleju powinien być koniecznie dostosowany do tego, jaki rodzaj kleju chcemy zmyć. Zupełnie inaczej będzie wyglądało usuwanie kleju po naklejce, który najczęściej szpeci szyby w oknach lub fornir na meblach. A jeszcze inaczej będziemy usuwać klej na gorąco, który jest o wiele mocniejszy i trudniejszy w pozbyciu się z delikatnych powierzchni.
Jak rozpuścić zaschnięty klej - TOP 5 sprawdzonych sposobów
Przejdźmy już do konkretnych i sprawdzonych sposobów na to, jak i czym usunąć klej z wybranych powierzchni. Dzięki temu odzyskamy konkretną powierzchnię bez jej uszkodzenia, a także jej dawny wygląd. Jeżeli nie mamy pewności co do konkretnej metody, ponieważ pozostałości kleju są w widocznym miejscu, zawsze możemy wykonać próbę na bardziej zakamuflowanej powierzchni. Tak jest chociażby w przypadku mebli ze skóry, a także pozostałości po starym kleju, które odznaczają się na siedziskach lub oparciach. Wtedy dobrze jest wykonać taką próbę na przykład z tyłu kanapy lub fotela.
5 sprawdzonych sposobów na usunięcie kleju:
- Wykorzystaj olej roślinny - jeżeli właśnie zastanawiasz się nad tym, jak zmyć zaschnięty klej z drewna, to jednym ze skutecznych sposobów jest użycie zwykłego oleju roślinnego. W tym celu wystarczy nasączyć bawełnianą szmatkę i próbować zetrzeć pozostałości po kleju. Jeżeli jednak jest to większa powierzchnia, to można nasączyć klej olejem i zetrzeć go dopiero po godzinie.
- Zmywacz do paznokci z acetonem - zmywacz do paznokci, który w swoim składzie zawiera aceton, to doskonały pomysł na uporanie się z pozostałościami po kleju. Takie rozwiązanie można stosować zarówno na powierzchniach z drewna lub meblach ze skóry. Innym rozwiązaniem jest czysty aceton, który zakupisz na przykład w marketach budowlanych lub też sklepach chemicznych. Pamiętaj jednak o tym, aby jeszcze przed usunięciem kleju z właściwego miejsca, wcześniej zrobić próbę w niewidocznym miejscu. Wtedy będziesz mieć pewność, że zmywacz do paznokci na pewno nie odbarwi drewna lub skóry. Ciekawostką na pewno jest to, że aceton doskonale sprawdzi się również w przypadku, gdy kleimy coś bardzo mocnymi klejami i skleimy sobie przypadkowo palce. Wtedy użycie acetonu okaże się dla nas zbawienne.
- Żel odtłuszczający - kolejnym sposobem na usuwanie zaschniętego kleju, szczególnie z plastiku, jest użycie specjalnych żeli o właściwościach odtłuszczających. Najczęściej z takim problemem spotykamy się na plastikowych ramach okiennych lub też mając różnego rodzaju akcesoria kuchenne, na których zostają pozostałości po naklejce. Specjalnymi żelami odtłuszczającymi, które możemy zakupić w sklepach z wyposażeniem elektronicznym lub nawet w sklepach motoryzacyjnych, poradzimy sobie również z klejem pozostawionym na różnych elementach w samochodzie.
- Spirytus - jeżeli zostają uporczywe ślady po naklejce na plastiku, to możemy spróbować usunąć go bezpiecznie przy pomocy spirytusu lub innego alkoholu. Chociaż na pewno najlepiej sprawdzi się czysty spirytus spożywczy bądź też spirytus salicylowy. Wystarczy alkoholem nasączyć wacik, następnie przemyć zabrudzoną powierzchnię.
- Silne środki do czyszczenia zabrudzonych powierzchni - w przypadku, gdy domowe sposoby zawiodą, możemy spróbować bezpiecznie zmyć oraz usunąć pozostałości po kleju przy pomocy specjalnych detergentów przeznaczonych do czyszczenia uporczywych zabrudzeń. Ważne jest jednak to, aby wcześniej wykonać próbę, czy aby na pewno środek do czyszczenia nie uszkodzi konkretnej powierzchni. Dopiero wtedy próbujemy rozpuścić pozostałości po kleju. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym rozpuścić klej.
Jak widzimy, nie powinniśmy mieć większego problemu z tym, aby rozpuścić bezpiecznie klej po naklejce i nie tylko z plastiku, ze skóry, a także z innych powierzchni. Ponieważ takie metody są nie tylko proste, ale również skuteczne. Pamiętajmy tylko o tym, że jeżeli chcemy zmyć lub rozpuścić klej ze skóry, to żeby wcześniej wykonać małą próbę. Wtedy rzeczywiście nie będziemy się martwić, że na powierzchni pokrytej klejem pojawi się jakiekolwiek odbarwienie. Oczywiście warto zwrócić uwagę również na inne porady, takie jak na przykład, czym czyścić ekran telewizora, czy też, jak odkamienić żelazko.