Czym zabezpieczyć drewno?

Po pierwsze, sprawdzaj

Warto wyrobić sobie nawyk przeprowadzania systematycznych kontroli powierzchni drewnianych mebli czy elementów małej architektury ogrodowej. Wystarczy pamiętać o nich kilka razy w sezonie lub np. po intensywnej ulewie. Przy okazji prac porządkowych na posesji sprawdź, czy na powierzchni drewna nie pojawiły się rysy, spękania oraz czy nie doszło do powstania uszkodzeń. Czujność powinien obudzić również blaknący kolor powłoki.

Po drugie, reaguj

Jeśli tylko zauważysz, że drewniane powierzchnie w ogrodzie tracą swój nieskazitelny wygląd, a powłoki zabezpieczające drewno ulegają uszkodzeniom, zaplanuj prace renowacyjne.

Dlaczego to takie istotne? Rysy i ubytki w powłoce malarskiej lub lakierniczej oznaczają, że surowa warstwa drewna nie jest już w 100 proc. zabezpieczona. Przez ubytki w warstwie ochronnej może wnikać woda, a stąd tylko o krok do powstania zawilgoceń oraz poważniejszych uszkodzeń. Jeśli w porę o to nie zadbasz, ubytki będą się powiększały, a drewno zostanie wystawione na niszczące działanie negatywnych czynników atmosferycznych.

Czym zabezpieczyć drewno?

Po trzecie, wybierz farbę

Wybierz produkt do renowacji drewna. Zwróć uwagę przede wszystkim na przeznaczenie wyrobu (produkt do wymalowań zewnętrznych) oraz jego właściwości ochronne. Wyrób do drewna na zewnątrz powinien tworzyć powłoki odporne m.in. na oddziaływanie wody, śniegu, zmiennych temperatur oraz promieniowania UV.

Istotny jest także efekt dekoracyjny, jaki można osiągnąć za pomocą danego produktu. Lakiery i lakierobejce pozwalają zazwyczaj na uzyskanie naturalnego odcienia drewna oraz podkreślenie rysunku słojów. Farby z kolei, jak np. Sadolin Kolory Ogrodu (zobacz na sadolin.pl), to przeważnie wyroby o większym stopniu krycia, dodatkowo dostępne w innej gamie odcieni, jak chociażby malinowy, fuksjowy czy limonkowy.

Po czwarte, przygotuj (się)

Kluczowym etapem prac jest dokładne i prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania. W pierwszej kolejności należy z niej usunąć wszelkie luźne, łuszczące się powłoki (za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego), jednocześnie wyrównując drobniejsze rysy. Następnie warto zmatowić drewno. Po odpyleniu drewnianych mebli ogrodowych czy elementów małej architektury umyj je i pozostaw do wyschnięcia.

Jeśli chcesz nałożyć farbę na starą, ale dobrze przyczepną powłokę malarską lub lakierniczą, na tym etapie wykonaj wymalowanie próbne, czyli prosty test. Rozprowadź farbę na mało wyeksponowanym fragmencie powierzchni. Jeśli efekt nie spełni Twoich oczekiwań, oznacza to, że konieczne będzie ponowne przygotowanie podłoża do malowania, co tym razem będzie jednak wiązało się z całkowitym usunięciem starych powłok.

Każdy produkt jest inny, różne są zalecenia dotyczące jego aplikacji, niezbędnych narzędzi czy liczby warstw i czasu schnięcia powłoki. Najważniejszych informacji dotyczących malowania drewna szukaj więc w karcie technicznej farby.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny