Czym zmyć wosk z pomnika?

Sposób 1 – chlorek metylenu

Możesz polać zabrudzone woskiem miejsce gorącą wodą albo usunąć wosk dzięki drewnianej skrobaczce (ewentualnie plastikowej). Wylej następnie chlorek metylu w niewielkiej ilości na plamę ze świecy. Zostaw na około 15-20 minut. Następnie, załóż gumowe rękawiczki w celu ochronnym – nie zapominaj, że chlorek metylenu jest substancją żrącą!

Wyczyść plamę za pomocą szczotki, a także przetrzyj pomnik ścierką w miejscu, gdzie został on zabrudzony przez stearynę. Polej miejsce z plamą… sokiem z cytryny! Nadmiar wosku zbierz przy pomocy ścierki. Zanim zastosujesz jednak chlorek metylenu, koniecznie zapoznaj się ze środkami ostrożności, jakie powinny zostać zawarte na etykiecie produktu! Preparat możesz zakupić w sklepie chemicznym.

Sposób 2 – usuwanie wosku z granitu octem

Plamę z wosku możesz usunąć dzięki użyciu wody z octem. W tym celu wystarczy przygotować roztwór, jaki składa się z ok. 3 łyżeczek octu na 1 litr wody. Nasączasz nim wówczas gąbkę lub ścierkę, a następnie przemywasz kamień. Staraj się jednak nie używać ostrych narzędzi takich, jak druciany zmywak – nie możesz bowiem porysować powierzchni! Zanim użyjesz tej metody, przeprowadź test w niewidocznym miejscu – tylko tak upewnisz się, że granit się nie odbarwi w kontakcie z octem. Pamiętaj, że detergenty mogą wniknąć w płytę, powodując jej matowienie bądź trudne do usunięcia smugi.

Nie używaj wosku albo pasty do czyszczenia plamy na granicie, ponieważ granit to materiał jak zwyczajnie… musi oddychać! Do posmarowanej jego powierzchni łatwo przyklei się brud oraz kurz, więc ciężko będzie go wówczas usunąć czy też zeskrobać! Nie zapomnij również, że proszek do szorowania albo mleczko też nie będą dobrą metodą na pozbywanie się wosku – mogą porysować granit… na stałe! Jeśli planujesz umycie całego pomnika, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat sprzątania i czyszczenia grobów.

Sposób 3 – papierowe ręczniki

Jeżeli chcesz w ten sposób rozpuścić wosk, warto przeprowadzić czyszczenie w bezchmurny i upalny dzień. Usuń go szpatułką plastikową albo drewnianą – gdy jest oczywiście zastygnięty. Uważaj przy tym, aby przypadkowo nie zarysować powierzchni kamienia! Jeżeli chcesz, możesz także skorzystać z gorącej wody, jaką z powodzeniem możesz przynieść np. w termosie. Następnie wyłóż papierowe ręczniki i przykryj miejsce… szybą! Wosk powinien pod wpływem ciepła wsiąknąć w papierowy ręcznik.

Pamiętaj o tym, że granit bardzo łatwo pochłania parafinę czy też stearynę ze zniczy, więc musisz koniecznie zabezpieczyć ją przed zalaniem np. zniczem czy też topniejącą świecą. Możesz rozgrzany gorącą wosk oderwać od płyty albo zdrapać drewnianą szpatułką, o której wspomnieliśmy wyżej. Nie stosuj plastikowych druciaków albo szczotek ryżowych – bo granit się porysuje!

Usuwanie wosku z granitu

Sposób 4 – rozlany wosk na pomniku a środki naturalne

Zastanawiasz się, czym zmyć wosk z pomnika? Użyj w tym celu neutralnych bądź zasadowych środków ze sklepowej półki! Możesz wykorzystać chociażby:

  • mydło potasowe
  • szare mydło
  • pasta z tabletek do zmywarek
  • pasta z proszku do prania

Równie dobrze, możesz wypolerować plamy na granicie za pomocą wody amoniakalnej. Dzięki niej, powierzchnia nagrobka będzie mogła zyskać zupełnie… nowy blask! Czym zmyć wosk? Cóż, zawsze możesz też użyć specjalnego płynu do czyszczenia nagrobków. Tego typu produkty pozwalają na usuwanie parafiny dlatego, że w swoim składzie posiadają nie tyle co substancje piorące, ale również środki nabłyszczające czy konserwujące. Możesz je rozprowadzić szmatką albo gąbką – a następnie spłukać w ten sposób, by nie pojawiły się żadne plamy czy też smugi.

Mycie grobu i rozlany wosk na pomniku, a także porady jak i czym zmyć wosk z pomnika i z kamiennej płyty
Czym zmyć wosk z pomnika? Oto 5 praktycznych sposobów

Staraj się nie korzystać z ryżowych czy też drucianych szczotek, jakie mają grube włosie. Niestety, ale mogą one porysować powierzchnie, które zostały wcześniej wypolerowane. Tak samo nagrobki z lastryka czy marmuru – nie lubią one żadnych, ostrych narzędzi. Wystrzegaj się więc tego typu „czyścików”.

Sposób 5 – czyszczenie powierzchni z lastryko

Aby wyczyścić plamy po wosku z lastryko, zrób to już nieco wcześniej, ok. 3 tygodnie przed Świętem Zmarłych. Warto będzie tym celu skorzystać z szamponu samochodowego, jaki dokładnie usunie tłuste plamy po wosku bądź nawet zaschnięte... ptasie odchody. Spokojnie możesz kupić go chociażby na stacji benzynowej (w cenie do 20 zł).

  1. Przygotuj odpowiednią ilość ciepłej wody – zależnie od wielkości pomnika na cmentarzu.
  2. Rozcieńcz szampon w proporcji 4:1.
  3. Nałóż powstałą pianę na płytę pomnikową i zostaw na kilka godzin.
  4. Przemyj pomnik ciepłą wodą i wypoleruj go suchą szmatką.

Możesz również zastosować środek, jaki pomoże usunąć porosty czy mchy – to wzmocni efekt preparatu i sprawi, że pomnik będzie wyglądał naprawdę bardzo… elegancko.

ikona podziel się Przekaż dalej