Jak sprzątnąć mieszkanie bez wysiłku? Oto najlepsze rozwiązanie!

Czy warto mieć robota sprzątającego? Jest przydatny?

Automatyczne roboty sprzątające to znakomite urządzenia, dzięki którym można błyskawicznie wyczyścić całe mieszkanie, nie wkładając to wysiłku. Warto mieć taki sprzęt w domu, zwłaszcza gdy jesteś codziennie zapracowany i nie masz czasu na czyszczenie podłóg. Dlaczego robot sprzątający jest nie tylko innowacyjny, ale i niezwykle pomocny? Otóż oszczędzić można z nim mnóstwo wolnego czasu – zamiast włączać odkurzacz, możesz po prostu położyć się na łóżko albo usiąść w fotelu z ulubioną książką. Urządzenie zapewnia też ogromną wygodę, bo wcale nie musisz go obsługiwać, żeby doprowadzić do ładu całe mieszkanie. Z automatycznym robotem nie będzie też straszny kurz. Gdy będziesz regularnie z niego korzystać, dom stanie się czystszy, a kurz przestanie się tak natrętnie gromadzić w każdym zakamarku mieszkania.

Na jakiego robota się zdecydować? Nie ma tutaj jednoznacznej i najbardziej słusznej odpowiedzi. Na rynku znajdziesz ogromną ilość automatycznych urządzeń tego typu. Producenci oferują całą masę odkurzaczy o przeróżnych funkcjach. Zanim skusisz się jednak niską ceną albo opinią znanego influencera, koniecznie zadaj sobie kilka pytań. Ile pieniędzy możesz wydać na takie urządzenie? Wśród oferowanych produktów są bowiem odkurzacze zarówno za kilkaset, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Musisz też dopasować robota pod wielkość mieszkania, jakie masz zamiar nim sprzątać. Do większych powierzchni lepiej sprawdzi się urządzenie, które ma bardziej pojemną baterię. Jakie masz podłogi w domu? Jeśli powierzchnia jest zróżnicowana (np. dywany, kafelki, panele), przyda się odkurzacz z wymiennymi szczotkami. Do mieszkania, w którym są same dywany, nie będzie pożądana funkcja mopowania – pojawia się ona w wielu nowoczesnych robotach sprzątających, zwiększając cenę. Jeśli chcesz obsługiwać sprzęt zdalnie, wiele modeli ma wbudowaną taką funkcję. Wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację, aby za jej pośrednictwem sterować robotem.

O tych różnicach musisz wiedzieć! Ważne informacje

Poszczególne modele robotów sprzątających bardzo się od siebie różnią, mimo że mają podobną rolę. Są na pewno zróżnicowane pod kątem rozmiaru i wyglądu – w zasadzie każdy wyróżnia się czymś odrobinę innym, co można dostrzec już na pierwszy rzut oka. Wygląd robota sprzątającego to indywidualna kwestia, bo tutaj każdy ma swoje własne preferencje. Najbardziej należy jednak skupić się na funkcjach, jakie ma pełnić urządzenie. Przeważnie jest tak, że więcej możliwości oznacza lepsze efekty sprzątania. Trzeba jednak pamiętać też o tym, że większa ilość funkcji to także wyższa… cena urządzenia. Oto kilka cech, które jedne roboty sprzątające mają, natomiast inne nie. Właśnie pod względem tych cech sprzęty mogą znacznie różnić się od siebie.

Mapowanie pomieszczeń to coś, co wbudowane ma większość droższych robotów. Wyposażone w tę funkcję urządzenia zainstalowane mają specjalne sensory, dzięki którym skanują pomieszczenia, a także inteligentnie planują całą trasę poruszania się po mieszkaniu. Roboty mogą różnić się od siebie pod względem zmywania na mokro, nazywanego też mopowaniem. Niektóre urządzenia mają bowiem możliwość zmywania podłogi mokrą szmatką, będąc robotem 2 w 1. Inne z kolei są wyłącznie odkurzaczami, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Część robotów obsługiwana jest przez aplikację na smartfony, a część wcale na to nie pozwala. Jeśli ten parametr jest dla ciebie ważny, zwróć na to szczególną uwagę przy zakupie. Pamiętaj również o standardowych cechach, jakimi różnią się od siebie urządzenia – pojemność baterii, pojemnik na kurz i siła ssąca, która powinna być jak największa.

Czy robot odkurzający może zastąpić klasyczny odkurzacz? Tak, jak najbardziej! Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze będziesz z nim w stanie doczyścić trudno dostępne miejsca (np. za kanapą). Urządzenie doskonale poradzi sobie z większością dywanów, ale problemów mogą przysparzać mu już dywany z długimi frędzlami – takie mogą bowiem wplątywać się w robota. Czy możesz używać urządzenia na piętrze, nie martwiąc się o to, że spadnie? Tak, ponieważ większość sprzętów tego typu ma zainstalowane specjalne sensory antyspadkowe. Dzięki nim robot po zbliżeniu się do schodów wyczuje spadek, po czym automatycznie zawróci.

Warto dodać, że robot czasem może mieć problem z poruszaniem się po powierzchniach w czarnym kolorze. Sensory antyspadkowe wmontowane w urządzenie traktują bowiem ciemną podłogę jako… przepaść! Najlepiej więc pozaklejać sensory np. białą taśmą, żeby nie reagowały w ten sposób na czarne kafelki, dywan lub panele. Nie możesz wówczas jednak zapominać, że w przypadku odkurzania mieszkania ze schodami robot może ich wcale nie zauważyć – wówczas spadnie! Urządzenie wspaniale poradzi sobie zarówno z sierścią, jak i z włosami, co jest ogromnym udogodnieniem dla alergików. Jeśli ktoś w rodzinie uczulony jest na zwierzęcą sierść, robot sprzątający, który codziennie może ja usuwać, będzie prawdziwym odciążeniem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak posprzątać dom krok po kroku.

Czyszczenie mieszkania w sposób prosty, szybki i skuteczny – wskazówki

Najważniejsze zalety robota odkurzającego

Roboty automatycznie czyszczące podłogę stają się coraz popularniejsze. Z roku na rok przybywa ich zwolenników, którzy doceniają właściwości i zalety urządzenia. Wśród najważniejszych cech sprzętu, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest oczywiście oszczędność czasu i siły. Robot będzie sprzątał dom, a ty możesz spędzać czas z rodziną, odpoczywać po pracy albo zajmować się hobby. Urządzenie działa samodzielnie, więc może czyścić podłogi nawet każdego dnia, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Poza tym robot pozwala oszczędzać pieniądze i siłę. Nie musisz go dźwigać, a w dodatku dokupować worków, jak to bywa w przypadku klasycznego urządzenia. W robotach jest zbiornik na kurz, który można szybko i łatwo opróżnić – wystarczy później opłukać go wodą.

Kolejną ważną zaletą robota automatycznego jest możliwość odkurzania i mycia podłogi jednocześnie. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie z dwiema funkcjami nie dość, że odkurzy powierzchnię domu, to w dodatku zmyje na mokro wszystkie podłogi. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że sprzęt jest w stanie pozbyć się dosłownie każdej, nawet starej zaschniętej plamy. Warto rozejrzeć się za robotem z delikatnie wibrującą podkładką myjącą, która nie będzie mieć litości dla żadnych plam. Poza tym urządzenie jest kompaktowe i bezprzewodowe. Możesz naładować akumulator do pełna i cieszyć się jego niezawodnym działaniem.

O czym jeszcze należy pamiętać? Otóż robot jest cichy, więc sprzątanie przeprowadzać może nawet wieczorem. Działa niemal bezgłośnie, zatem nie będzie przeszkadzać dziecku we śnie, a tobie w oglądaniu filmu lub czytaniu książki. Nie będzie też dzięki temu straszyć zwierząt w domu i przerywać innych czynności, które wymagają szczególnego skupienia. Możesz ustawić w nim również harmonogram pracy, według którego urządzenie będzie czyścić mieszkanie. Mogą to być wybrane dni i godziny, w które robot będzie efektywnie czyścił powierzchnie. To ogromne udogodnienie, móc programować robota sprzątającego pod prywatny plan dnia.

Na podstawie czego wybrać robota sprzątającego do domu?

Pamiętaj, że tylko niektóre roboty mają opcję odkurzania, ale i mopowania. Jeśli zależy ci na tych dwóch funkcjach, dobrze przypatrz się urządzeniu, które kupujesz. Musisz upewnić się, że wybierasz właściwy sprzęt. W odkurzaczach automatycznych ważna jest regulacja intensywności i mopowania lub odkurzania, ponieważ to dzięki tym opcjom można utrzymać wysoką skuteczność pracy urządzenia niezależnie od tego, jak brudna jest powierzchnia. Warto poszukać robota z możliwością ustalania stref bez mopowania. Jeśli nie chcesz czyścić wybranej powierzchni (np. dywanu), sprzęt ją wówczas pominie. Dla najbardziej wygodnych idealny będzie robot z dedykowaną aplikacją, dzięki której zaprogramujesz urządzenie i uruchomisz je o dowolnej porze dnia i godzinie.

Pożyteczną funkcją jest również możliwość sprzątania na kilku piętrach, a także czyszczenia tylko jednego pokoju. W ten sposób możesz szybko usuwać zanieczyszczenia, nie ustalając stref i nie programując pracy urządzenia. Masz wirtualnego asystenta? Super! Możesz połączyć go ze swoim robotem sprzątającym, aby wydawać mu różne komendy. Upewnij się tylko, że wybrane urządzenie współpracować może z systemem inteligentnego domu, a także z wirtualnym asystentem (takim jak Google Home). W robocie sprzątającym fantastycznie sprawdzą się też akcesoria, takie jak wirtualna latarnia, wielkość pojemników na wodę i kurz oraz stacja dokująca z opróżnianiem pojemnika na brudy.

Koniecznie porównaj też, jakimi systemami nawigacji i czujnikami dysponują urządzenia, które ci się podobają. Doskonałym rozwiązaniem zawsze jest sensor, który zapobiega upadkowi robota ze schodów, a także kamera umieszczona na urządzeniu. Kamera będzie wspierać sprzęt poruszający się po mieszkaniu, a także pokazywać obraz na żywo na smartfonie. Możesz również rejestrować nią wideo, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Niektóre roboty mogą wykrywać zabrudzone obszary i analizować, co się tam znajduje. Gdy zabrudzenie będzie duże, urządzenie zwiększy siłę ssania i ponowi czyszczenie. Warto zdecydować się na robota sprzątającego z laserową nawigacją, aby urządzenie szybko i efektywnie czyściło domowe powierzchnie. Na funkcjonalność urządzenia wpływ ma również wielkość robota. Niższy ma szansę wjechać np. pod łóżko czy inne meble. Niewielka średnica pozwoli z kolei lepiej doczyszczać mu trudno dostępne kąty. Koniecznie weź to pod uwagę, wybierając wymarzonego robota sprzątającego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny