Jak wyczyścić aluminium?

Czym umyć aluminium?

Aluminium to metal lekki – należy więc dowiedzieć się, jak skutecznie go wyczyścić. Większość przedmiotów wykonanych z aluminium często atakuje tlenek glinu – jest to pewnego rodzaju korozja, która osiada na metalu i uszkadza jego strukturę. Regularne czyszczenie aluminium zwiększa szanse na przedłużenie żywotności przedmiotów z niego wykonanych – szczególnie takich, na których łatwo gromadzi się brud i tłuszcz.

Najbardziej skuteczne są wszelakie produkty, jakie zawierają kwasy naturalne – np. cytryna, ocet spirytusowy, przecier pomidorowy czy nawet… rabarbar! Potraktowanie aluminium takim kwasem na pewno korzystnie wpłynie na jego wygląd. Staraj się jednak nie nanosić produktu za pomocą szorstkich druciaków bądź szczotek – możesz bowiem przypadkowo zniszczyć powierzchnię aluminium. Lepszym rozwiązaniem będzie chociażby ścierka z mikrofibry.

Pamiętaj, że zaśniedziałe aluminium czy utlenione aluminium to następstwo nieumiejętnego czyszczenia przedmiotów bądź nie robienia tego… wcale. Postaraj się myć je w wodzie wraz z dodatkiem wybranego detergentu – dobrym rozwiązaniem będzie płyn do mycia naczyń i zmywak. Nie używaj ostrych gąbek, gdyż w ten sposób możesz porysować powłokę przedmiotu i nawet polerowanie aluminium na niewiele się wówczas zda! Nie wkładaj też mokrych naczyń do szafki, bo mogą one… sczernieć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu srebra folią aluminiową?

Czyszczenie aluminium sodą i wodą utlenioną

Soda to doskonały środek do czyszczenia aluminium. Do stworzenia mieszanki będziesz potrzebował zaledwie 1 łyżki sody oczyszczonej oraz 2 łyżek wody utlenionej.

  1. Polej wodą utlenioną wodą brudne naczynie z aluminium.
  2. Posyp naczynie sodą i wyczyść je za pomocą szczotki bądź delikatnego zmywaka.
  3. Umyj naczynie pod bieżącą wodą.

Pamiętaj, że zaśniedziałe aluminium błyskawicznie będzie reagowało z sodą – co może spowodować powiększenie się przebarwienia. Używaj zatem sody w naprawdę umiarkowanej ilości!

Jak wyczyścić aluminium kwasem cytrynowym i cytryną?

Kwas cytrynowy oraz naturalna cytryna to bardzo łagodne środki czyszczące, które świetnie usuwają plamy oraz przebarwienia – najbardziej „wybawisz” taką miksturą utlenione aluminium. Do przygotowania roztworu będziesz potrzebować 1 łyżkę soku z cytryny, 1 łyżkę kwasu cytrynowego oraz szczoteczkę.

  1. Połącz kwasek cytrynowy z sokiem z plastikowej lub szklanej misce.
  2. Przelej roztwór na brudne naczynie i wyszoruj przy użyciu szczoteczki,
  3. Przemyj naczynie pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Kwas cytrynowy świetnie poradzi sobie z plamami, szczególnie umieszczonymi bezpośrednio na dotkniętej tym problemem, aluminiowej powłoce. Pamiętaj, że to niezwykle bezpieczny środek czystości, który sprawdzi się również do mycia białej umywalki czy zlewu! Sprawdź także ten artykuł o polerowaniu aluminium krok po kroku.

Czyszczenie aluminium przy samochodzie domowym sposobem oraz porady, jak wyczyścić aluminium i czym umyć aluminium
Czyszczenie aluminium – najlepsze sposoby na to, jak wyczyścić aluminium

Czym umyć aluminium?

Czyszczenie aluminium domowym sposobem, czyli mąka, sól z octem i… ketchup

Mieszanka mąki, soli oraz octu jest domową metodą skutecznego czyszczenia aluminiowych powierzchni. Potrzebujesz jedynie 1 łyżkę mąki, 1 łyżeczkę soli i 1 łyżkę octu. Zmieszaj ze sobą wszystkie składniki tak, by wyszła gładka pasta. Nałóż mieszankę z octem na zabrudzone naczynie, następnie zostaw na ok. 40 minut. Wyszoruj przedmiot, opłucz i wysusz. Ketchup będzie równie skuteczny, co powyższy sposób – wystarczy rozetrzeć odrobinę produktu na naczyniu i zostawić na ok. 20 minut. Później trzeba będzie przetrzeć przedmiot miękką ścierką, a na końcu spłukać obficie wodą.

Zawarty w occie kwas to doskonały środek do usuwania plam z tłuszczu i oleju. Wystarczy rozcieńczyć go także z wodą (1:2), a następnie zanurzyć w otrzymanym roztworze miękką gąbkę – możesz również użyć w tym celu szczoteczkę, która dotrze do trudno dostępnych miejsc aluminiowej powłoki.

Polerowanie aluminium – domowe sposoby

Jak polerować aluminium? Silnym strumieniem wody spryskaj aluminiową powierzchnię naczynia. Następnie nałóż na nią specjalny środek chemiczny dedykowany do mycia aluminiowych elementów (np. Starwax, ok. 23 zł w Leroy Merlin) – zabezpieczy on dodatkowo aluminium przed korozją. Spłucz powierzchnię wodą pod ciśnieniem i zobacz, czy nie ma na niej żadnych plam. Ostatnim etapem będzie wypolerowanie aluminium miękką szmatką z mikrofibry.

Żeby zapobiec ponownemu polerowaniu należy pamiętać o tym, aby możliwie często myć przedmioty z aluminium. Trzeba też unikać wszelakich ciężkich substancji chemicznych do czyszczenia – mogą one bowiem wejść z aluminium w reakcję i przez przypadek je… zmatowić! Najlepiej czyścić powierzchnię nawet kilka razy w tygodniu, wyłącznie za pomocą czystej wody oraz miękkiej ściereczki czy gąbki. Unikaj szorstkich szczotek i druciaków, które na pewno nie zdołają pomóc w „polerce” – a tylko uszkodzą aluminiową powłokę!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny