Czyszczenie dysz w kuchence gazowej

W czasie gotowania często zdarza się, że potrawa wykipi lub się rozleje. Zalana kuchenka gazowa wymaga szybkiego działania. Zanieczyszczenia i płyny łatwiej się usuwa zanim zaschną. Ponadto zaschnięte resztki jedzenia mogą zatkać elementy palnika lub iskrownika. W takim przypadku palniki mogą palić się nierównomiernie lub nie będzie można zapalić palnika. Konsekwencją dostania się płynów do palników mogą być zapchane dysze.

Dysze w kuchence gazowej odpowiedzialne są za dopływ gazu do palnika. Jeśli palniki się nie zapalają lub płomień jest nierównomierny, może to oznaczać zapchane dysze. Warto wiedzieć, jak przeczyścić dysze, gdyż nie jest to trudne. Jeśli czyszczenie dysz nie pomoże, konieczna będzie wymiana dysz na nowe.

Podobnie ważne jest regularne czyszczenie palników, gdyż przedłuża to żywotność sprzętu. Przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy codziennie przetrzeć palniki szmatką namoczoną w wodzie z mydłem. Zalana kuchenka gazowa, gdy potrawa nam wykipi, wymaga czyszczenia palników mocniejszym detergentem lub roztworem wody i sody oczyszczonej. Sprawdź także ten artykuł o płytach gazowych Beko.

Jak przeczyścić dysze krok po kroku?

Czyszczenie dysz w kuchence gazowej nie jest zadaniem trudnym. Najpierw odłącz kuchenkę od zasilania gazem, aby przypadkowo nie włączyć gazu. Jeśli kuchenka zapala się przyciskiem, odłącz również kuchenkę od prądu.

Mężczyzna wykonujący czyszczenie dysz w kuchence gazowej oraz czyszczenie palników krok po kroku
Czyszczenie dysz w kuchence gazowej - zobacz, jak wyczyścić palniki krok po kroku

Po usunięciu płynu z płyty kuchenki zdejmujemy pokrywkę i koronę palnika. Wtedy widać będzie korpus palnika a w jego środku dyszę. Czyszczenie dysz w kuchence gazowej polega na przetkaniu ich cienkim, miedzianym drucikiem.

Wymiana dysz w kuchence gazowej

Wymiana dysz w kuchence gazowej nie jest trudna i można ją wykonać samodzielnie. Należy zdjąć palnik i wymienić dysze przy pomocy klucza nasadowego. Następnie należy zapalić palnik i ustawić pokrętło na minimum. Aby wyregulować palnik zdejmij kurek. Następnie małym śrubokrętem regulujemy śrubkę obok trzpienia zaworu. Sprawdź także ten artykuł o płytach gazowych Solgaz.

Samodzielna wymiana dysz w kuchence gazowej zależy od typu kuchenki. Aby je wymienić, musimy zakupić dysze do posiadanego typu kuchenki. Koszt dyszy do kuchenki gazowej waha się od około 4 do 12 zł za sztukę.

Niekiedy konieczne jest zdemontowania płyty palnikowej oraz iskrownika i termopary. Użytkownicy, którzy nie czują się na siłach, aby wykonać wymianę samodzielnie, mogą powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Wymiana dysz kosztuje około 100 zł.

Zalana kuchenka gazowa nie stanie się problemem, jeśli wiesz, jak postępować i jak przeczyścić dysze, jeśli się zapchają. Ale ważne jest również regularne czyszczenie palników i płyty grzewczej, aby kuchenka służyła długi czas.

ikona podziel się Przekaż dalej