Sposoby na czyszczenie dywanów

Pranie dywanów w domu

Pobrudzony dywan często stanowi utrapienie, szpecąc wnętrze naszego pomieszczenia. Czyszczenie dywanu zwykle nas przerasta. Możemy jednak zrobić to na kilka sposobów. Wybór metody zależny jest od rodzaju zabrudzenia oraz naszych oczekiwań. W tym celu można wykorzystać nieinwazyjne domowe sposoby typu soda oczyszczona czy amoniak lub postawić na czyszczenie chemiczne.

Zastanawiacie się pewnie, czy pranie chemiczne można wykonać samodzielnie w domu? Owszem, można. I na dodatek nie ma konieczności inwestowania w gotowe środki chemiczne. Bez problemu możemy samodzielnie wykonać płyn czyszczący. Potrzebne będą: plastikowy pojemnik z przykrywką 0,5 l, 1/8 szkl. płynu do naczyń, 1 szkl. wody utlenionej, 0,5 szkl. płynu do płukania tkanin oraz lejek.

Jak wyczyścić dywan i jak wygląda usuwanie plam? Zanim jednak rozpoczniemy czyszczenie, warto najpierw wykonać test na niewielkim kawałku dywanu w niewidocznym miejscu. Jeśli po ok. pół godz. dywan się nie odbarwi, można przystąpić do prania. Przez lejek należy wlać do pojemnika wszystkie składniki prócz wody. Dopiero na koniec dopełnić wodą. Środek domowej roboty można wykorzystać nawet do urządzenia piorącego, jeśli takowe posiadamy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o środkach do prania dywanów.

Pranie chemiczne w pralni

Innym sposobem, zdecydowanie bardziej bezpiecznym, jest oddanie dywanu do pralni chemicznej. W tym miejscu czyszczenie dywanów (zwłaszcza dywanów wełnianych) odbywa się w profesjonalny sposób. Specjaliści posiadają niemałe doświadczenie w tej kwestii, a przed przystąpieniem do czyszczenia dobierają odpowiednią metodę prania, technologię oraz środki chemiczne. W ofertach pralni dostępne jest także czyszczenie wykładzin. Jednym z podstawowych sprzętów pralni powinna być wirówka do dywanów, która skraca czas suszenia dywanu.

W telegraficznym skrócie czyszczenie dywanów w pralni odbywa się w następujących etapach. Najpierw dywan jest wytrzepywany mechaniczne za pomocą specjalnego urządzenia, które działa z częstotliwością ok. 30 tys. uderzeń na 1 minutę. Kolejny krok to odkurzanie. Podczas tej czynności podnoszone jest runo dywanu. Tak przygotowany dywan poddawany jest odplamianiu ze stałych zabrudzeń.

Na czysty dywan rozpyla się specjalny środek zmiękczający, który posiada właściwości rozpuszczające brud. Etap następny polega na użyciu urządzenia o nazwie szczotkarka walcowa oraz środka piorącego. Po wyczyszczeniu, z powierzchni dywanu odsysa się powstałe zawiesiny brudu, przeprowadzając jednocześnie płukanie impregnujące. Na koniec dywan zostaje wysuszony (w urządzeniu typu wirówka do dywanów) i oczekuje na właściciela.

Pranie dywanów przez firmę specjalizującą się w tym to dobre rozwiązanie. Usługa może być wykonana raz na pół roku, a dywany będą świeże, pachnące i idealnie czyste.
Czyszczenie dywanów - sposoby chemiczne i inne, polecane środki, porady, ceny prania

Polecane środki do prania dywanów w domu

Dzisiejszy rynek oferuje nam duży wybór środków chemicznych. Spośród tych do czyszczenia dywanów polecane są w szczególności odplamiające produkty Vanish. Proszek tej marki przeznaczony jest do prania na sucho, natomiast żele można używać do prania na mokro. Vanishem można również wykonać czyszczenie wykładzin.

Jednymi z najbardziej popularnych środków chemicznych do czyszczenia dywanów oraz innych podobnych powierzchni są produkty Karcher. Niektórzy mogą też natknąć się na szampon piorący Wezyr, jednak jak twierdzi wielu konsumentów, to opcja dla cierpliwych.

Większość ze specjalistycznych preparatów przeznaczona jest do stosowania w odkurzaczach piorących. Dlatego warto najpierw sprawdzić zastosowanie, zanim zdecydujemy się na zakup. Chyba że przewidujemy inwestycję w tego typu urządzenie lub planujemy jego wypożyczenie.

Ceny prania w domu i w pralni – preparaty i usługi

Od zawsze wiadomo, że czyszczenie dywanów w domu jest znacznie tańszą opcją, niż np. zaniesienie go do pralni chemicznej. Chyba że wynajmiemy firmę czyszczącą z dojazdem do domu. Ale po kolei. Oszacujmy, ile orientacyjnie wyniosłoby nas pranie dywanu samodzielnie w domu. Biorąc pod uwagę domowe sposoby (soda, amoniak czy kwasek cytrynowy), raczej nie przekroczylibyśmy wydatku rzędu 10 zł. Za gotowy środek zapłacilibyśmy ok. 15 zł – 30 zł. Wypożyczenie odkurzacza piorącego to koszt ok. 51 zł (sklepy Komfort).

Ile kosztuje pranie dywanu w pralni? Ceny podawane są zwykle w m2. Wynoszą około 12 zł – 25 zł. W niektórych pralniach impregnacja dywanu jest dodatkowo płatna. Za 1m2 należy zapłacić wówczas około 10 zł. A co z firmą czyszczącą? Ile wynosi koszt usługi? Za 1m2 trzeba zapłacić 10 zł – 12 zł. Natomiast czyszczenie wykładziny kosztuje ok. 5 zł/m2.

Chemiczne metody czyszczenia dywanów stanowią najlepsze rozwiązanie w związku z efektywnym czyszczeniem powierzchni dywanowej. Odpowiednio dobrana metoda, technika oraz środki sprawią, że dywan odzyska dawną świetność. Dlatego, zamiast męczyć się i trudzić, warto pomyśleć o usługach profesjonalistów. Nie zaleca się samodzielnego czyszczenia, zwłaszcza dywanów wełnianych. Czyszczenie dywanów czy też pranie dywanów to niezbędna czynność w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny