Jak wyprać dywan sodą?

Pranie dywanu sodą jest bardzo prostą czynnością. Produkt ten skutecznie radzi sobie z plamami na dywanie (i nie tylko). Usuwanie plam sodą oczyszczoną powinno odbywać się zaraz po tym, jak powstanie plama. Na stare i zaschnięte plamy, sposób ten może okazać się nieskuteczny.

Zabierając się za czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną, najpierw powinno się polać plamę octem. Po upływie około 30 minut obficie zasypujemy zabrudzone miejsce sodą, którą znów polewamy octem. Plamę najlepiej jest pozostawić na całą noc, lecz jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy na pół godziny.

Po upływie wymaganego czasu należy za pomocą szmatki przetrzeć czyszczone miejsce, po czym dokładnie odkurzyć dywan. Po zabrudzonym miejscu nie powinno być najmniejszego śladu. Usuwanie plam nie jest jedynym zastosowaniem sody podczas czyszczenia dywanu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić dywan.

Jak odświeżyć dywan na sucho?

Ten popularny produkt kuchenny może posłużyć także do tzw. czyszczenia dywanu na sucho. Co to oznacza? Mianem tym określa się skuteczne odświeżenie oraz zdezynfekowanie powierzchni dywanowej. Zastanawiacie się pewnie, jak wyprać dywan na sucho? Jak to możliwe?

Otóż to proste. Wystarczy tylko rozsypać kilka torebek sody na dywanie i za pomocą szmatki, rozprowadzić proszek w miarę równomiernie. Po tej czynności najlepiej zostawić dywan w tym stanie na całą noc lub przynajmniej na kilka godzin.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Następnego dnia wystarczy tylko dokładnie odkurzyć dywan i gotowe! Proste, prawda? Domowe sposoby z reguły są bardzo proste, dlatego gospodynie tak chętnie po nie sięgają. Dzięki sodzie pozbędziemy się przykrego zapachu na dywanie oraz skutecznie go odświeżmy i ożywimy jego kolor.

Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną lub inne domowe sposoby to bardzo skuteczne rozwiązanie. Sprawdza się zarówno w przypadku dłuższego i krótszego włosia.
Czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną krok po kroku

Czym czyścić dywany? Inne domowe sposoby

Nie tylko soda potrafi zdziałać cuda, gdy w grę wchodzi czyszczenie dywanu. Zastanawialiście się, czym czyścić dywany prócz sody? Babcine sposoby na czysty dywan wykorzystują także sól kuchenną, ocet, alkohol, lód, mąkę ziemniaczaną, mleko, amoniak, wodę utlenioną, kwasek cytrynowy, żółtko itd.

Metod jest co niemiara. Jednak ocenę skuteczności pozostawiamy do indywidualnego rozstrzygnięcia. Najlepiej każdą z nich zweryfikuje samodzielny test. Pamiętajmy jednak, żeby wziąć pod uwagę rodzaj tkaniny dywanowej. Niektóre z nich są bardzo specyficzne, przez co nie da się ich wyczyścić domowym sposobem (np. dywany wełniane).

Zamieszczone powyżej rady mówiące o tym, jak odświeżyć dywan, z pewnością pomogą w codziennej pielęgnacji. Dzięki zastosowaniu się do tych wskazówek dywan nie będzie tak często wymagał specjalistycznego prania. Doraźne czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną pomoże m.in. sporo zaoszczędzić.

ikona podziel się Przekaż dalej