Czyszczenie granitu

Czym czyścić granit?

Jednym z najlepszych sposobów na mycie granitu okazuje się… zastosowanie alkoholu! Metoda ta skutecznie umożliwi usuwanie plam zarówno z granitowych blatów, jak i podłóg.

Mycie granitu – blat kuchenny

Przygotuj 2 szklanki wody i 2 szklanki alkoholu, a następnie zmieszaj je ze sobą w plastikowej butelce ze spryskiwaczem. Teraz wystarczy spryskać tą miksturą granitową powierzchnię, przetrzeć ją szmatką i… gotowe!

Czyszczenie granitu – podłoga

Wlej do wiadra 2 szklanki alkoholu oraz pół litra ciepłej wody. Następnie zanurz w tak powstałej mieszance mop i umyj nim podłogę. Poczekaj do wyschnięcia i naciesz się nowym blaskiem podłóg! Zastanawiasz się, czym polerować granit w przypadku posadzki? Otóż, alkohol również pomoże – właśnie dzięki przetarciu tym roztworem powierzchni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby.

Czym czyścić granit?

Woda utleniona kontra blat kuchenny i podłoga

Zmieszaj w buteleczce ze spryskiwaczem połowę wody utlenionej z połową zwykłej wody , a następnie spryskaj tym roztworem granitowy blat. Z kolei w przypadku podłogi, wymieszaj szklankę wody utlenionej wraz z połową litra zwykłej wody w wiadrze. Później umyj za pomocą mopa podłogę tak, jak robisz to zwykle. Woda utleniona to skuteczny i sprawdzony sposób na czyszczenie granitu. Pielęgnacja granitu w ten sposób będzie więc zarówno nieszkodliwa dla tego rodzaju kamienia, jak i… naprawdę tania!

Czyścik do marmuru

Dostaniesz go w każdym markecie budowlanym i będziesz mógł zastosować go zarówno na powierzchni polerowanej, jak i tej nieszkliwionej. Usuwanie plam i zabrudzeń naturalnych (jak przebarwienia po liściach) będą z czyścikiem znacznie łatwiejsze, nie narażając granitu na zarysowanie. Dlatego jest to również doskonały sposób na czyszczenie nagrobka z granitu! A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu miedzi?

Płyn do mycia naczyń

Okazuje się, że płyn służący do mycia naszych garnków jest o wiele lepszy, jak niektóre specjalistyczne środki czyszczące! Wystarczy napełnić wiadro wodą z dodatkiem małej ilości płynu do mycia naczyń. Następnie należy umyć powierzchnię z granitu, stosując niewielkie pociągnięcia mopem. Później opróżnia się wiadro i napełnia je zimną wodą – już bez środka do mycia. Pozostaje oczyścić powierzchnię i wypolerować ją suchą szmatką. Konserwacja granitu w ten sposób umożliwi uniknięcie powstania na nim zacieków!

Jest jeszcze jeden sposób na to, czym czyścić granit. Wystarczy nasączyć szmatkę z mikrofibry niewielką ilością wody i wylać na nią płyn do mycia naczyń – oczywiście, w niewielkiej ilości! Później należy delikatnie usunąć nią plamę, przesuwając pionowo ścierką po powierzchni granitu. Kiedy plama zniknie, trzeba wypolerować kamień suchą szmatką – to nada mu niesamowitego blasku!

Czyszczenie grobu granitowego, a także czyszczenie granitu krok po kroku, najlepsze środki, sposoby i porady, jak czyścić granit
Czyszczenie granitu krok po kroku – jak go prawidłowo umyć, pielęgnować i konserwować

Czym konserwować granit?

Czyszczenie nagrobka z granitu

Zastanawiasz się, czym polerować granit nagrobka, na którym pojawiły się plamy z wosku po świeczkach? Niepotrzebne będą żadne profesjonalne środki czyszczące! Zaopatrz się w skrobaczkę, gumowe rękawiczki, sok z cytryny, chlorek metylenu, ściereczki i szczotkę. Zeskrob wosk skrobaczką tak, by nie porysować kamienia. Wylej kilka kropel metylenu na plamę (w rękawiczkach!) i odczekaj parę minut. Następnie przeczyść szczotką i ściereczką to miejsce. Ostatnim krokiem będzie nałożenie soku z cytryny na zanieczyszczenie, pozostawienie go na chwilę oraz starcie soku po kilku minutach.

Konserwacja granitu

Potrzebujesz wiedzieć, czym konserwować granit, by posłużył przez kilka kolejnych lat? Możesz zrobić to za pomocą… czystej wody! Wystarczy czyścić kamień regularnie – nawet poprzez obfite polewanie go wodą. Wskazane są również wszelakie miękkie ściereczki, gąbki, a także szczotki z miękkim włosiem. Trzeba pamiętać również o delikatnym czyszczeniu granitu, ponieważ zbyt dużo siły może przyczynić się do powstania zarysowań bądź innego rodzaju uszkodzeń kamienia!

ikona podziel się Przekaż dalej