Czy można przeprowadzić mycie elewacji samodzielnie?

Czyszczenie elewacji

Nowo wybudowany dom wygląda pięknie i czysto. Niestety pod wpływem czynników atmosferycznych ściany budynków ulegają zabrudzeniu i zaczynają wyglądać nieestetycznie.

Jaka jest przyczyna zabrudzenia ścian budynków? Duże znaczenie ma lokalizacja, gdyż elewacja szybciej ulegnie zabrudzeniu, jeśli dom znajduje się blisko ruchliwej ulicy lub zakładu przemysłowego. Drugim czynnikiem sprzyjającym zabrudzeniem jest wilgoć, która sprzyja osiadającym na elewacji grzybom i glonom. Ważnym czynnikiem jest jakość tynku oraz jego stopień nasiąkliwości. W przypadku tynków o dużym stopniu nasiąkania, istnieje mniejsza możliwość, że zabrudzenia zostaną spłukane przez deszcz. Większą odporność na zabrudzenia i zmianę koloru mają tynki silikatowe, tynki silikonowe czy tynki akrylowe. Również faktura tynku wpływa na zabrudzenia. Szczególnie narażone na zanieczyszczenia są tynki o fakturze porowatej, gdzie brud dłużej utrzymuje się w zagłębieniach. Natomiast im bardziej tynk jest gładki, tym trudniej utrzymują się zabrudzenia.

Czy można samemu wykonać czyszczenie elewacji?

Samodzielne mycie elewacji domu jest wykonalne, jednak wymaga zakupu lub wypożyczenie sprzętu jak myjka ciśnieniowa z lancą teleskopową. Mycie elewacji samemu nie jest łatwe, szczególnie że oczekujemy, aby każda ściana wyglądała identycznie i była idealnie umyta. Pozostawione smugi sprawiają, że ściana domu wygląda gorzej niż przedtem. Ponadto samodzielne czyszczenie elewacji wymaga wiele czasu i wysiłku.

Samodzielne mycie domu Karcherem najlepiej wykonywać wtedy, kiedy elewacja jest stosunkowo nowa i zabrudzona błotem i kurzem. Należy jednak pamiętać, że myjąc samemu Karcherem musimy starannie dobrać ciśnienie wody, gdyż zbyt silny strumień może uszkodzić elewację. Skoro planujesz prace porządkowe wokół domu, sprawdź także ten artykuł o myciu kostki brukowej.

Firmy specjalistyczne zajmujące się myciem elewacji wyposażone są nie tylko w myjki ciśnieniowe, lecz także w rusztowania, drabiny czy też ruchome podesty pozwalające na mycie ręczne przy pomocy szczotek ryżowych. Profesjonaliści odpowiednio dobiorą środki do mycia elewacji do rodzaju tynku. Profesjonalne firmy są w stanie zadbać, aby nie uszkodzić elewacji podczas mycia oraz aby chemia stosowana do mycia nie uszkodziła roślin w ogrodzie.

Do mycia elewacji nie wystarczy zimna woda i detergenty. Dlatego też wybierając firmę do mycia elewacji warto dowiedzieć się czy firma dysponuje sprzętem do mycia gorącą wodą.

Cena mycia elewacji zależy od rodzaju powierzchni i wielkości domu. Przeciętnie cena za metr kwadratowy mycia waha się od 8 do 18 zł netto.

Środki do mycia elewacji

Jakie detergenty wybrać do mycia elewacji

Chemia do mycia elewacji powinna być dobrana szczególnie starannie do rodzaju tynku oraz rodzaju zabrudzenia. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że zamiast usunięcia zabrudzeń spowodujemy, że jeszcze bardziej wsiąkną w elewację. Detergenty do mycia elewacji wybieramy również w zależności od tego, czy zabrudzenia to zwykły kurz czy też glony i grzyby. Jeśli elewację pokrywają grzyby, należy uzyskać opinię mykologa, co do tego jaki preparat użyć do ich usunięcia.

Jakie detergenty wybrać w zależności od rodzaju elewacji

Preparat do mycia elewacji wybieramy w zależności od tego, z czego wykonana jest elewacja. Tynki mineralne najlepiej myje się zwykłą wodą. Zwykła woda stanowi również najlepszy środek do mycia elewacji z klinkieru lub z kamienia, które mają tendencję do pokrywania się przebarwieniami i wykwitami z soli. Chemia może być stosowana tylko w przypadku zabrudzeń bardzo mocnych i trudnych do usunięcia.

Jednak czym umyć elewację akrylową, która jest szczególnie narażona na występowanie grzybów, pleśni, mchów i glonów. Do elewacji akrylowej należy wybrać preparat grzybobójczy i pleśniobójczy, który dodajemy do wody. Po zakończeniu mycia elewacji akrylowej, należy ponownie zmyć elewację zwykłą wodą.

W przypadku elewacji drewnianej, mycie elewacji należy wykonać przed nałożeniem impregnatu do drewna. Drewnianą elewację należy myć wodą z dodatkiem szarego mydła lub zmywacza do paznokci. Plamy i zacieki możemy delikatnie usuwać przy pomocy papieru ściernego.

Środki do mycia elewacji jak preparat do usuwania glonów oraz preparat do usuwania grzybów dostępne są w Castoramie w cenie 28,98 zł za opakowanie 1 l.

Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową

Jaką myjką ciśnieniową najlepiej umyć elewację

Idealnym urządzeniem ułatwiającym mycie elewacji jest myjka ciśnieniowa. Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż korzystanie ze szczotek ryżowych. Ponadto myjka ciśnieniowa pozwala na łatwe rozpylanie środków grzybobójczych i pleśniobójczych.

Wybierając myjkę ciśnieniową należy zwrócić uwagę na:

  • długość lancy - do mycia elewacji najlepiej sprawdzi się lanca teleskopowa. Niektóre modele posiadają lancę o długości do 4 metrów, która dobrze sprawdzi się do mycia elewacji.
  • ciśnienie robocze jakie wytwarza pompa - do mycia elewacji wystarczy ciśnienie 100-160 barów,
  • moc urządzenia im większa tym lepiej,
  • długość węża. Długi wąż ułatwia pracę. Zwiększa jednak ciężar myjki.
  • zbiornik na detergent jest przydatny, jeśli zamierzamy myć mocno zabrudzoną elewację,
  • dodatkowe akcesoria do mycia elewacji. Końcówki do czyszczenia powierzchni płaskich przydadzą się do mycia okien. Zaś dysza kątowa będzie przydatna do mycia rynien dachowych czy też kanałów spustowych.

Na rynku dostępne są myjki ciśnieniowe elektryczne, które są najbardziej popularne i najczęściej kupowane. Myjki spalinowe odznaczają się lepszą wydajnością, wyższą mocą i wyższym ciśnieniem roboczym, jednak ich cena jest znacznie wyższa.

Cena myjek ciśnieniowych w Castoramie waha się od 168 do 2198 zł. Najtańsza myjka ciśnieniowa ma moc 1400 W i nadaje się do prac domowych jak mycie posadzek, tarasów, okien czy samochodu. Lancę przedłużającą posiada myjka wysokociśnieniowa MacAllister 1300 W, w cenie 258 zł, która sprawdzi się do dbania o czystość elewacji. Dobrze sprawdza się do mycia elewacji myjka wysokociśnieniowa Black&decker 1700 W, której cena wynosi 398 zł. Bardzo popularna do mycia elewacji jest myjka ciśnieniowa Karcher, której cena w Castoramie waha się od 278 do 2198 zł. Czyszczenie elewacji za pomocą myjki pod ciśnieniem to bardzo skuteczna metoda.

Czyszczenie elewacji Karcherem

Najtańsza myjka ciśnieniowa Karcher sprawdza się do zwykłych prac domowych. Do mycia elewacji potrzebna będzie droższa myjka ciśnieniowa Karcher, na przykład model K2 full control home, o mocy 1400 W, w cenie 498 zł lub model K4 o mocy 1800 W, w cenie 898 zł.

Nieznacznie zabrudzoną elewację można z powodzeniem umyć samodzielnie Karcherem. Natomiast do czyszczenia dużych i mocno zabrudzonych budynków lepiej wybrać firmę specjalistyczną, która dysponuje profesjonalnym sprzętem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny