Czy czyszczenie tapicerki meblowej w zaciszu domowym jest trudne?

Nie jest trudne pod warunkiem, że wiemy, w jaki sposób powinno odbywać się pranie kanap lub innych mebli tapicerowanych oraz jakich środków użyć. W przeciwnym razie lepiej nie zabierać się za czyszczenie tapicerki meblowej, ponieważ możemy jedynie uszkodzić mebel. Sposób czyszczenia powinien zostać dostosowany do materiału, z którego zostało wykonane obicie.

Bardziej nowoczesne obicia wykonane są ze specjalnych mikrowłókien, łatwych w czyszczeniu i odpornych na zabrudzenia. Jednak wszystkie tapicerowane meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wskazane jest na przykład częste odkurzanie kanapy czy foteli. O ile z niewielkimi zabrudzeniami poradzimy sobie sami, o tyle przy mocniejszym zabrudzeniu powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców.

Będzie to zdecydowanie bezpieczniejsze dla mebla. Czyszczenie ręczne może bowiem spowodować odbarwienia na tapicerce lub pojawienie się nieestetycznie wyglądających plam. Niestety nie można tego przewidzieć. Na dodatek szorowanie może uszkodzić tkaninę obicia. Dlatego warto dwa razy się zastanowić, zanim podejmiemy próbę samodzielnego prania mebli tapicerowanych. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić dywan.

Pranie tapicerki meblowej

Czym prać obicia kanapy i foteli?

W sklepach z chemią gospodarczą znajdziemy wiele produktów, służących do czyszczenia tapicerki meblowej. Polecane są często te w formie pianki. Należy jednak pamiętać, że przed każdym czyszczeniem tapicerki, powinno się wykonać test produktu. Dzięki niemu sprawdzimy, czy środek nie zniszczy obicia. Najlepiej wypróbować go na mało widocznym fragmencie tapicerki.

Ważne jest, aby dokładnie przeczytać zalecenia producenta, które zamieszczone są na etykiecie środków do prania tapicerek. Na szczęście są jeszcze domowe sposoby, które będą o wiele łagodniejsze dla tkanin, niż chemiczne środki. Jednak czy tak samo skuteczne? Wszystko zależne jest w tej kwestii od rodzaju zabrudzenia, a także typu tapicerki.

Domowe sposoby przewidują wykorzystanie m.in. popularnej sody oczyszczonej, amoniaku, kwasku cytrynowego, alkoholu oraz mąki ziemniaczanej. Produkty te działają jednak w większości miejscowo, na określony rodzaj zabrudzenia. Dlatego całościowe pranie tapicerki meblowej może być nieco utrudnione. Chyba że chcemy tylko odświeżyć tapicerkę na sucho. W tym przypadku soda będzie najlepszym rozwiązaniem.

Pranie tapicerki na tapczanie czy łóżku nie jest takie trudne. Łatwo można usunąć wszelkie zabrudzenia z obić, wspaniale odświeżają wszystkie tapicerki.
Czyszczenie i pranie tapicerki meblowej w domu - poradnik praktyczny krok po kroku

Jak wygląda czyszczenie tapczanu?

Czyszczenie tapczanu odbywa się na tej samej zasadzie jak w przypadku kanapy czy foteli. Najpierw należy porządnie odkurzyć tapczan. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Do czyszczenia można użyć środka czyszczącego do dywanów i wykładzin. Producenci tych produktów uwzględniają często w ich zastosowaniu również tapicerki meblowe.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Można też wykorzystać produkt, który jest na wyposażeniu w każdym domu – płyn do naczyń. Do miski z wodą należy dolać niewielką ilość płynu i za pomocą miękkiej szczotki (koniecznie miękkiej!) wyczyścić powierzchnię tapczanu. Czyszczenie tapczanu należy zaplanować na słoneczny dzień, aby mebel miał szansę szybko wyschnąć.

Przy trudniejszych zabrudzeniach nie warto zabierać się za samodzielne czyszczenie. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm, które świadczą usługi w zakresie czyszczenia i sprzątania. Nie są to zbyt kosztowne usługi, więc raz na jakiś czas warto z nich skorzystać. Będziemy mieli wówczas pewność, że efekt, jaki uzyskają dla nas fachowcy, będzie w pełni zadowalający.

Pranie kanap – usługi firm czyszczących

Firmy czyszczące stanowią jedno z najlepszych rozwiązań w sytuacji, gdy nasza kanapa wymaga wyczyszczenia. Fachowcy, indywidualnie do każdego mebla, dobierają odpowiednią metodę oraz środki czyszczące. Koszt usługi czyszczenia kanapy wynosi około 100 zł – 300 zł, w zależności od tego, jak duża jest kanapa.

Cena czyszczenia tapicerki tapczanu wynosi z kolei około 40 zł. To niewielki koszt, na który może pozwolić sobie większość klientów. Dlatego czasem nie warto zadawać sobie wiele trudu, wydając praktycznie tyle samo na środki czyszczące, które po samodzielnym czyszczeniu pozostawią np. nieestetyczne plamy.

Kanapy, tapczany, sofy, fotele – to meble, które wpisują się w stałe wyposażenie domów. Ich zadaniem jest nie tylko praktyczne zastosowanie, lecz także poprawa wizualnego efektu pomieszczeń. Dlatego konieczna jest nieustanna pielęgnacja, która pomoże uchronić tapicerkę od większych zabrudzeń. W razie większych, niekontrolowanych zabrudzeń, pranie tapicerki meblowej najlepiej jest zlecić fachowej firmie. Pranie tapicerki meblowej, a także samo czyszczenie tapicerki i czyszczenie mebli z obiciem warto przeprowadzać od czasu do czasu, by meble zachowały swoją jakość.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny