Metody na pranie wykładzin

Czyszczenie wykładzin dywanowych odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjne pranie na mokro. Drugi z kolei dotyczy prania na sucho. W każdym z tych przypadków niezbędne będzie skorzystanie ze specjalnych środków chemicznych oraz z profesjonalnego sprzętu, który niekoniecznie trzeba kupować. Tego typu sprzęt można także wypożyczyć.

Pranie wykładzin na mokro rozpoczyna się od dokładnego odkurzenia ich powierzchni. Należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia, których czyszczenie będzie nieco inne niż na całej powierzchni. Kolejny krok to sprawdzenie próby preparatu. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, należy przygotować roztwór czyszczący i wlać do urządzenia. Podczas pracy odkurzacz czyści i płucze powierzchnię wykładziny. Na koniec wykorzystujemy sprzęt suszący. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wyczyścić dywan.

Pranie dywanów i wykładzin dywanowych na sucho wygląda nieco inaczej. Rozpoczyna się również od odkurzenia powierzchni. Następnie runo należy ręcznie, bardzo starannie wyczesać. Po wykonaniu tej czynności na wykładzinę nakładany jest aktywizator, który krystalizuje brud. Następnie nakładany jest suchy środek czyszczący (w formie specjalnych wiórek). Na przygotowaną w ten sposób wykładzinę wprowadza się sprzęt, który szoruje tkaninę. Po tej czynności należy odczekać ok. 40 min i odkurzyć wykładzinę silnie ssącym odkurzaczem.

Cena środków czyszczących

Wybór środków czyszczących do wykładzin jest dosyć duży. Nie wszystkie jednak nadają się do ręcznego czyszczenia wykładzin dywanowych. Na etykietach znajduje się instrukcja producenta, która stanowi bardzo ważną informację o sposobie użycia preparatu. Koszt uzależniony jest zwykle od pojemności preparatu. Stężenie roztworu zależne jest od stopnia zabrudzenia wykładziny. Na przykład cena za 1 L koncentratu REMIX PRESPRAY, wynosi ok. 15 zł.

Za ten sam koncentrat o pojemności 3 L zapłacimy około 45 zł. W podobnej cenie dostępne są odplamiacze oraz specjalistyczne środki do czyszczenia ekstrakcyjnego. Bardzo dobrej jakości środki posiada też firma Karcher. Czyszczenie wykładzin karcherem praktykują nawet profesjonalne firmy czyszczące. Na przykład w sieci sklepów Media Expert, znajdziemy proszek Karcher, którego cena wynosi ok. 60 zł/0,8 kg.

Karcherem można czyścić zarówno dywany, jak i wykładziny i tapicerki. Na domowe potrzeby możemy zainwestować w tańsze środki pokroju Vanisha (opakowanie 650 g kupimy za ok. 30 zł) lub Dr Beckmann, którego kupimy za ok. 25 zł/650 ml. Warto pamiętać, że pranie wykładzin powinno być wykonywane co ok. 3 – 4 miesiące.

Pranie wykładzin można przeprowadzić tymi samymi środkami, co pranie tapicerki. Można łatwo zrobić to samemu, krok po kroku od namaczania aż do prania specjalną szczotką
Czyszczenie i pranie wykładzin krok po kroku - metody krok po kroku, ceny, polecane środki

Pranie tapicerki

Tapicerka meblowa, podobnie jak dywan czy wykładzina, z czasem ulega pobrudzeniu. W związku z tym wymaga całościowego czyszczenia. Niektórzy wybierają domowe sposoby na wyczyszczenie tapicerki, inni próbują samodzielnie wykonać tę czynność, korzystając z chemicznych środków czyszczących, a jeszcze inni wybierają fachową usługę.

Wybór jest dowolny. Decydując się jednak na samodzielne pranie tapicerki, warto najpierw dostosować środek, który będzie odpowiedni dla rodzaju tkaniny obicia meblowego. To konieczne, ponieważ w przeciwnym razie możemy jedynie doprowadzić do zniszczenia tapicerki, która zeszpeciłaby nasz ulubiony mebel.

Każda wykładzina, dywan czy nawet obicie meblowe, po jakimś czasie zostanie pobrudzone. Nie stałoby się tak, gdyby przedmiot nie był użytkowany. Dlatego w takiej sytuacji to naturalna sprawa. Ważne jest, aby nie eksperymentować z czyszczeniem tego typu powierzchni. Zamiast narażać dywan lub wykładziną na szkodę, lepiej oddać je w ręce profesjonalistów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny