Samodzielne czyszczenie klimatyzacji domowej

Czyszczenie domowym sposobem

Klimatyzacja to urządzenie, które wymaga pielęgnacji i czyszczenia. Brak konserwacji urządzenia może doprowadzić do chorób domowników. Poprzez nagromadzony na filtrach osad w postaci bakterii i zanieczyszczeń wydalane do pomieszczenia powietrze jest zanieczyszczone. Na rynku można kupić specjalne filtry, które wychwytują kurz i bakterie oraz takie z atomami srebra, które działają bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie. Zanim odpowiemy na pytanie, czym odgrzybiać klimatyzację, sprawdźmy, czym i jak ją czyścić.

Na szczęście samodzielne czyszczenie nie jest trudne.  Najważniejsze są filtry, które znajdują się w łatwo dostępnym miejscu, dzięki czemu upraszczają pielęgnację. Ważne jest też dbanie o czystość paneli, ponieważ to przez nie odbywa się cyrkulacja powietrza z i do klimatyzatora. Jak powinno przebiegać czyszczenie klimatyzacji w domu?

Czyszczenie filtrów domowym sposobem jest proste. Wystarczy zaopatrzyć się w ściereczkę, delikatny środek myjący, odkurzacz i ciepłą wodę. Najpierw usuwamy kratkę przednią. Należy dokładnie ją umyć. Następnie, jeśli to możliwe, wyciągamy filtr i delikatnie go myjemy. W innym wypadku możemy użyć odkurzacza do usunięcia nadmiaru kurzu. Czyszczenie klimatyzacji domowej powinno się robić min. co dwa, trzy tygodnie. Podczas konserwacji, należy sprawdzić też rurkę odprowadzającą wodę oraz wylot wody z klimy.

Klimatyzator przenośny - czyszczenie

Klimatyzator jest doskonałym urządzeniem w upalny dzień. Bez problemu można ustawić go w dowolnym miejscu. Na efekt chłodu trzeba poczekać trochę dłużej niż w przypadku naściennej klimy. Aby jednak był bezpieczny dla naszego zdrowia, wymaga podobnie jak klimatyzacja stacjonarna, regularnego czyszczenia.

Czyszczenie klimatyzatora przenośnego to przede wszystkim czyszczenie filtra. Tę czynność powinno się wykonywać średnio co 2 tygodnie. Są modele, które same sygnalizują konieczność odświeżenia filtra. Czyszczenie klimatyzacji w domu wykonujemy najczęściej za pomocą szmatki i odkurzacza. Czasem trzeba wymienić filtr na nowy.

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku nie jest trudne. Jest kilka sprawdzonych domowych sposobów na czyszczenie klimatyzacji w domu.
Czyszczenie klimatyzacji domowej krok po kroku - sprawdzone sposoby

Klimatyzator przenośny ma tendencję do zbierania kurzu na całej obudowie. Dlatego należy przecierać panel wilgotną szmatką. Do czyszczenia klimatyzacji można zastosować również gotowe środki chemiczne. Występują w formie sprayu, koncentratu lub płynu. Popularny jest preparat Axor Clinair (specjalistyczny aerozol do konserwacji i czyszczenia klimatyzatorów) oraz Faren F20 (środek bakteriobójczy).

Jak odgrzybić klimatyzację w domu i w samochodzie?

Czyszczenie klimatyzacji domowej: odgrzybianie klimatyzacji stacjonarnej

Brak konserwacji urządzenia oraz odpowiedniej pielęgnacji bardzo często prowadzi do zagrzybienia klimatyzacji domowej. To bardzo niebezpieczne, ponieważ wydmuchiwane powietrze z bakteriami może odbić się na naszym zdrowiu. Ważna jest dokładna dezynfekcja tacy skroplin. To tam tworzy się wilgotne środowisko – idealne miejsce dla bakterii i grzybów. Można też wlać od góry parownika preparat grzybobójczy, który wyeliminuje wszelkie grzyby. Ale czym skutecznie odgrzybiać klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji stacjonarnej można wykonać samodzielnie, korzystając z jednego z trzech sposobów. Pierwszy to metoda piankowa. Czyli środek grzybobójczy w postaci pianki (często z wężykiem w celu lepszej aplikacji), którym spryskuje się parownik. Druga metoda polega na wykorzystaniu ozonu, który z łatwością usuwa grzyby. Tutaj potrzebna jest jednak profesjonalna firma.

Ostatni sposób na odgrzybianie to metoda ultradźwiękowa. Polega na zastosowaniu specjalistycznego płynu dezynfekującego i urządzenia emitującego dźwięki w częstotliwości 1,7 MHz. Reakcja powoduje wytworzenie się pary, która bez trudu dotrze do wnętrza klimatyzacji i usunie wszelkie zarazki. Wiedząc już, czym odgrzybiać klimatyzację, wystarczy wybrać jeden ze sposobów i do dzieła!

Co zrobić, gdy w samochodzie poczujemy nieprzyjemny zapach z układu klimatyzacji?

Niewątpliwie, gdy poczujemy nieprzyjemny zapach z układu klimatyzacji w samochodzie, możemy być pewni, że powodem jest zagrzybiona klimatyzacja. Ukryty przed światłem wilgotny parownik, jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów. Zagrzybienie może spowodować okropny zapach w samochodzie, dlatego, jeśli zauważymy taki objaw, trzeba błyskawicznie działać. No dobrze, ale czym odgrzybiać klimatyzację?

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie to najlepszy sposób na przywrócenie świeżości w samochodzie. Czyszczenie układu klimatyzacji w samochodzie można zlecić profesjonalistom.
Czyszczenie klimatyzacji domowej krok po kroku - sprawdzone sposoby

Klima w naszym aucie powinna być regularnie czyszczona. Jednak w wielu przypadkach zabieramy się za to dopiero wtedy, gdy już powstanie grzyb. W takim wypadku najczęściej w odgrzybianiu stosuje się tradycyjną, prostą, lecz czasochłonną metodę piankową. Aerozol możemy aplikować przez kokpit wewnętrzny lub od strony silnika.

Drugą metodą na odkażanie klimatyzacji samochodowej jest sposób chemiczny z wykorzystaniem ultradźwięków. Polega na wpuszczeniu do układu klimatyzacji specjalnej pary przy użyciu wężyka w kształcie spirali. To znacznie bardziej skuteczna metoda na odgrzybianie.

Jakie mogą być skutki zaniedbania pielęgnacji tego urządzenia?

Odkażanie klimatyzacji jest niezwykle ważną rzeczą. Zaniedbanie urządzenia może nieść za sobą nieprzyjemne skutki. Wzrost zachorowań jest główną tego przyczyną. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy potrafimy dobrze wyczyścić urządzenie lub nie wiemy czym odgrzybiać klimatyzację, skorzystajmy z usług fachowców.

Zanieczyszczona klimatyzacja domowa obciążona jest małą wydajnością i zwiększonym poborem energii. Klimatyzator wówczas głośniej pracuje, co może drażnić domowników. Przeglądy są więc koniecznością. Jeśli chcemy cieszyć się komfortem chłodu w upalne dni, warto zadbać o regularne czyszczenie klimatyzacji domowej.

Generalny przegląd klimatyzacji domowej, powinien być jednak wykonany przez specjalistów. Taki serwis powinien mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Wtedy możemy być spokojni, że nasze urządzenie działa w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia.

ikona podziel się Przekaż dalej