Czyszczenie komina krok po kroku – poradniki praktyczne

Ceny usług kominiarskich są zależne od wielu czynników, między innymi od rejonu kraju, wybranego sposobu czyszczenia, a także od rodzaju i wielkości budynku, liczby kondygnacji, liczby pomieszczeń czy wreszcie typu podłączeń kominowych. To, ile kosztuje czyszczenie komina, zależy także od stopnia trudności prac i ich zakresu, więc usługa jest wyceniana indywidualnie. Można przyjąć, że sprawdzenie przewodów kominowych i czyszczenie komina to wydatek od 200 zł w górę.

Czyszczenie komina ze smoły i sadzy można przeprowadzić samodzielnie. Znając ceny usług kominiarskich, możemy zdecydować, czy czynność tę zlecamy czy też wykonujemy sami. Jak powinno przebiegać przetykanie komina? Do tej czynności będzie nam potrzebna przede wszystkim specjalna szczotka do czyszczenia komina, gdyż smoła i sadza w kominie mogą ściśle przylegać do jego ścian. Informacje i porady dotyczące jej wyboru znajdziesz w artykule, pt. „Szczotka do czyszczenia komina – rodzaje wyciorów, opinie, ceny, porady” dostępnym na stronie Aniaradzi.pl w tej sekcji artykułów. Niezbędny będzie także metalowy obciążnik oraz stalowa linka.

Warto wspomnieć, że smoła i sadza w kominie, a dokładniej ich zajęcie przez ogień są bardzo często przyczyną pożarów całych budynków. Nie ulega zatem wątpliwości, że regularne przetykanie komina i czyszczenie komina to kwestia naszego zdrowia, a nawet życia. Nie wolno tego obowiązku bagatelizować.

Samodzielne czyszczenie komina ze smoły i z sadzy

Kiedy wiemy już, ile kosztuje czyszczenie komina, możemy zdecydować, że przeprowadzimy samodzielne czyszczenie komina ze smoły i z sadzy. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu, o którym już wspomniano powyżej. Jest to jednak jednorazowa inwestycja, a z wyposażeniem będziemy mogli już zawsze czyścić komin samodzielnie.

Zaczynamy od wejścia na dach i przyjrzenia się wnętrzu komina przy użyciu latarki. Rozwijamy stalową linę, którą przywiązujemy do jakiegoś elementu na dachu i opuszczamy do wnętrza komina z przymocowaną szczotką i obciążnikiem. Całą długość szczotkujemy mniej więcej trzykrotnie.

Następna czynność to usuwanie opadłej sadzy z kotła. Otwieramy wyczystkę i pozwalamy nagromadzonej zawartości wysypać się do wiadra. Po tej czynności sprawdź, czy po zajrzeniu do przewodu kominowego widać niebo i czy komin jest już dostatecznie czysty. Mechaniczne czyszczenie komina dobiegło końca, jeśli nie widać już sadzy i smoły.

Warto podkreślić, że czyszczenie komina to obowiązek każdego właściciela nieruchomości lub jej zarządcy. W przypadku niedopilnowania tej czynności, w razie wypadku, osobie takiej może grozić odpowiedzialność. Nie wspominając już po prostu o kwestiach bezpieczeństwa. Mechaniczne czyszczenie komina nie należy do najtrudniejszych czynności, ale zawsze można ją zlecić specjaliście, by nie musieć samemu zabierać się za tę brudną pracę. Więcej porad na temat usuwania sadzy z komina, ceny usług kominiarskich i pokrewnych zagadnień znajdziesz w licznie zgromadzonych na tej stronie artykułach.