Czyszczenie komina ze smoły i z sadzy

Czyszczenie komina - przede wszystkim… profilaktyka!

Warto pamiętać o tym, że każde paliwo wytwarzać będzie zupełnie inne spaliny. Oczywiście najwięcej zanieczyszczeń w kotle i kominie powstaje poprzez palenie węgla, koksu oraz żywicznego drewna. Na odkładanie się zanieczyszczeń wpływa także sposób palenia – im mniej będzie dymu, tym mniej będzie również… sadzy. Jeżeli palisz w kotle paliwem stałym, to sadza może odłożyć się nawet po kilku tygodniach od pierwszego rozpalenia nim w kominie! Niestety, ale nieumiejętne rozpalanie i brak regularnego czyszczenia często kończy się zapaleniem paliwa bądź nawet grozi… pożarem.

Musisz zatem pamiętać, że niezwykle istotne jest to, czym palisz w kotle. Możesz również dodatkowo posłużyć się dobrej jakości preparatem do usuwania smoły i sadzy (np. marki Hansa, cena ok. 40 zł / 1 kg). Taki środek unosić się będzie podczas spalania paliwa w postaci gazu, dzięki czemu oderwie on sadzę od ścianek komina – a to pozwoli na utrzymanie stałej drożności przewodu kominowego! Metoda będzie jednak nieskuteczna, jeśli stosujesz preparat w przypadku kominka – wówczas niezbędne będzie specjalistyczne chemiczne czyszczenie komina bądź tradycyjne mechaniczne czyszczenie komina.

Narzędzia a prawidłowe przetykanie komina

Pamiętaj, że sznurek do bielizny, młotek lub cegła nigdy nie zastąpią dobrej szczotki! Podstawowy sprzęt do pracy to:

  • szczotka do czyszczenia komina,
  • obciążnik kulisty (kilka kilogramów),
  • stalowa linka o grubości ok. 3 mm (kilkanaście metrów długości). A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu kominka z sadzy?

Możesz zastąpić linkę sznurem, jednak powinien on być gruby i wytrzymały. Kulisty obciążnik jest ważny, bo taki nie stanie w poprzek komina i nie zaklinuje się. Ważne, abyś solidnie przymocował linkę do szczotki – nie może się ona urwać nawet, kiedy szczotka zablokuje się w ciaśniejszym punkcie komina. Z kolei szczotka do czyszczenia komina musi być dopasowana do jego przekroju – inaczej czyszczenie komina ze smoły może być nieskuteczne. Musi ona być tak dobrana, żeby zeszła od góry na sam dół. Jak zabrać się za przetykanie komina z zanieczyszczeń?

  1. Wejdź na dach, zanieś tam potrzebne narzędzia i przed rozpoczęciem czyszczenia przejrzyj komin za pomocą latarki. Rozwiń linę, przywiąż ją do masztu np. anteny i zacznij opuszczać szczotkę z obciążnikiem w dół. Rób to z niewielkiego rozpędu, szczotkując na całej długości ok. 3 razy.
  2. Zejdź do kotła, otwórz wyczystkę w kotle, podstaw wiadro i pozwól sadzy wysypać się do wiadra. Rób to bardzo ostrożnie i wybieraj z wyczystki wszystko, co się wysypuje – może być tego sporo! Gdy sadza przestanie wylatywać, podbieraj ją przy pomocy łopatki. Zajrzyj do środka – gdy będziesz widział wylot komina i niebo to znaczy, że mechaniczne czyszczenie komina dobiegło końca! Jeżeli nie, musisz pogmerać w kanale kominowym i odblokować sadzę, by wyleciała w dół.
  3. Wróć na dach – przeszczotkuj komin w dolnej partii. Później pozostanie zejść ponownie do kotłowni i zebrać resztkę zanieczyszczeń z wyczystki. Upewnij się, że komin jest drożny. Sadzę możesz wyrzucić na popiół lub ją… spalić.
Czyszczenie komina ze smoły i z sadzy krok po kroku, czyli mechaniczne czyszczenie komina, a także inne sposoby na czyszczeni komina
Czyszczenie komina ze smoły i sadzy – poradnik krok po kroku

Pamiętaj, że taka metoda usuwania smoły i sadzy jest nieco niebezpieczna – jeżeli mechaniczne czyszczenie od góry jest problemem ( lęk wysokości), to nie podejmuj się takiego zadania na siłę! Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia szyby kominka.

Czyszczenie komina ze smoły – o czym pamiętać?

Jak przeczyścić komin bez wchodzenia na dach?

Chemiczne czyszczenie komina od dołu jest najbardziej popularnym sposobem i często korzystają z tej metody ludzie, którzy boją się czyścić go z wysokości. Wykorzystuje się w tym celu chociażby proszek do czyszczenia komina (np. firmy Morus, cena ok. 12 zł / 50 g) – dzięki niemu można bowiem w łatwy sposób można pozbyć się zalegającej w kominie sadzy i smoły. Kiedy palisz w kominie, aktywna substancja z proszku pokryje zalegającą smołę i sadzę aktywnymi gazami – dzięki temu zanieczyszczenia wyschną i staną się kruche. Możesz usunąć je dobrej jakości szczotką do komina (np. producenta Nordflam, cena ok. 18 zł w Castoramie).

Komin kotła na paliwa stałe powinno się wyczyścić co najmniej cztery razy w roku – pamiętaj o tej zasadzie w celu zminimalizowania ryzyka pożaru w kominie oraz zatrucia się sadzą. Jeżeli nie chcesz wchodzić na dach, czyszczenie od dołu będzie dobrym rozwiązaniem!

Nie wypalaj sadzy!

Taką metodę stosuje się je jedynie w ostateczności, kiedy mechaniczne czyszczenie zawodzi. Tylko pomału wypalając komin od góry możesz ustrzec się pożaru sadzy i jego groźnych konsekwencji – lepiej jednak stosować jeden z wyżej opisanych sposobów. Czyszczenie komina wypalaniem sadzy to bowiem ogromne ryzyko, którego lepiej bez specjalistycznej wiedzy jest nie podejmować. W innym przypadku nieumiejętne wypalanie może skończyć się zapaleniem komina i… całego budynku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny