Czyszczenie kostki brukowej krok po kroku - oto 4 najlepsze metody
Zadbany chodnik jest wizytówką domu. Regularne mycie kostki brukowej i jej konserwacja są ważną czynnością, którą warto robić prawidłowo. W zależności od rodzaju zabrudzenia czyszczenie kostki brukowej wymaga zastosowania różnych metod. W niniejszym poradniku przedstawiamy cztery najlepsze z nich.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kostce brukowej.
Jak usunąć tłuste zabrudzenia z kostki?
Plamy z oleju silnikowego i nie tylko
Kiedy pada pytanie czym czyścić kostkę brukową może być kilka odpowiedzi. Podstawą jest posiadanie w domu myjki ciśnieniowej. Bez niej daleko nie zajdziemy. Niewielkie zabrudzenia można bez problemu czyścić samą wodą. Gorzej jest z plamami z tłuszczu. Najczęściej są to plamy z oleju silnikowego, ale też plamy z tłuszczu spożywczego.
Po pojawieniu się plam z oleju silnikowego warto zastosować zwykły piasek, którego warstwę wysypujemy na plamę. Jeżeli olej nie zdążył wsiąknąć, to piasek zabezpiecza plamę i pomaga o wiele szybciej ją usunąć. Usuwanie oleju z kostki brukowej po zastosowaniu piasku jest dużo szybsze. Istnieje też większe prawdopodobieństwo, że plamy nie zostaną na stałe. Piasek może też zapobiec odbarwieniu kostki. Chodzi nie tylko o to czym zmyć olej z kostki, ale jak dany preparat zadziała na powierzchnię. Niektóre są dość żrące i trzeba je stosować z umiarem.
Po szybkim zabezpieczeniu plamy piaskiem czekamy aż cała się wchłonie. Następnie myjemy kostkę.
Warto mieć pod ręką specjalistyczny preparat do czyszczenia kostki brukowej. O tym jak go używać napiszemy dalej.
Jaki preparat do czyszczenia kostki brukowej
Ponieważ tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie, to zawsze musimy wybierać czym zmyć olej z kostki, żeby było to skuteczne. Nie zawsze mamy przy sobie piasek. Natomiast warto mieć w garażu czy w komórce trochę wybranego preparatu do czyszczenia kostki brukowej. Zamiast niego możemy spróbować użyć domowego detergentu np. płynu do naczyń. Odrobinę płynu dodajemy wody w myjce ciśnieniowej i czyścimy pod ciśnieniem. Następnie używamy szorstkiej szczotki do usunięcia pozostałych zabrudzeń.
Do mycia tłustych plam używamy takiego preparatu, który przede wszystkim radzi sobie z tłuszczem. Płyn do mycia naczyń nie zawsze poradzi sobie z chropowatą powierzchnią. Innym sposobem usuwania plam z kostki brukowej jest stosowanie preparatów do czyszczenia brudu w maszynach i pojazdach. Czym zmyć olej z kostki, jeżeli nie ma się specjalistycznego preparatu? Spray do usuwania tłuszczu z łańcucha powinien wystarczyć.
Podczas takiego mycia kostki brukowej trzeba jednak uważać, żeby nie odbarwić nawierzchni. Dobrym pomysłem jest zastosowanie następnie preparatu do konserwacji. Pomoże on zabezpieczyć kostkę na przyszłość.
Czym czyścić kostkę brukową w ogrodzie
Czyszczenie wodą pod ciśnieniem
Jeżeli nie musimy się martwić usuwaniem oleju z kostki brukowej, to do zwykłego czyszczenia wystarczy woda. Czyszczenie kostki brukowej wodą pod ciśnieniem przeprowadza się zwykle na zaimpregnowanej powierzchni. Taka powierzchnia jest wstępnie zabezpieczona przed bardziej dogłębnymi zabrudzeniami.
Jak zasugerowaliśmy wcześniej, nie powinno się zaprzestać na samym myciu kostki brukowej. Żeby usunąć zabrudzenia między kostkami warto poprawić pracę przy pomocy szorstkiej szczotki do tego przeznaczonej. Pomoże ona szybciej i bardziej równomiernie pozbyć się brudu.
Kostkę najlepiej zaimpregnować tuż po położeniu nawierzchni. W żadnym wypadku nie możemy impregnować tuż przed czyszczeniem. Wówczas tylko utrwalimy brud, a praca wcale nie będzie łatwiejsza. Zupełnie inaczej podchodzimy natomiast do kostki nieimpregnowanej.Tu najlepiej używać preparatu do czyszczenia kostki brukowej. Użycie samej wody może się bowiem okazać niewystarczające. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych preparatach do czyszczenia kostki brukowej.
Czyszczenie kostki brukowej z granitu w ogrodzie
Podczas mycia kostki brukowej z granitu trzeba pamiętać, żeby nie wypłukać piasku lub żwiru pomiędzy kostkami. Zapewnia on stabilność bruku. Dlatego ważne jest nie tylko pytanie czym czyścić kostkę brukową, ale pod jakim kątem nachylenia zaaplikujemy wodę i jakie będzie jej ciśnienie.
Plam z oleju silnikowego w przypadku granitu nie należy czyścić pod ciśnieniem. To może zaszkodzić kostce. Najlepiej, tak jak pisaliśmy wcześniej, posypać najpierw piaskiem, a potem zmyć za pomocą detergentu (może być płyn do naczyń). Jeżeli nie mamy piasku używamy środków wnikających w strukturę kostki. Inaczej nie pozbędziemy się tłustych plam.
Czyszczenie kostki brukowej z granitu nie musi być tak częste jak w przypadku kostki betonowej. Jednak i granit ulega zniszczeniu. Dlatego w ramach konserwacji warto utrwalić ją impregnatem. Na rynku dostępne są różne preparaty. Jeżeli kostka jest położona w ogródku i wokół niej znajduje się trawnik lub grządki, to warto wybrać środek ekologiczny.
Jak czyścić wykwity z mchu
Czym czyścić kostkę brukową, kiedy pojawiają się wykwity z mchu lub porosty? Ten problem najczęściej dotyczy kostki kamiennej, w której rośliny łatwiej się zakorzeniają. Jednak pojawia się od czasu do czasu również na kostce granitowej.
Warto pamiętać, że kostka „ozdobiona” wykwitami z mchu nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest narażona na niszczenie. Dlatego warto usunąć je od razu jak tylko się pojawią. Można do tego celu użyć ostrych środków chemicznych. Trzeba jednak pamiętać, że są one szkodliwe również dla innych roślin.
Na szczęście wykwitów z mchu możemy się też pozbyć mechanicznie. Można je wyrywać ręcznie, ale to zabierze dużo czasu i energii. Zamiast tego dobrze jest użyć szczotki ze stalowym włosiem. Dodatkowo można potraktować mech palnikiem gazowym.
Podsumujmy teraz sposoby czyszczenia kostki:
- Za pomocą wody pod ciśnieniem – przy lekkich zabrudzeniach, zwłaszcza w przypadku kostki granitowej.
- Za pomocą wody z detergentem – kiedy zabrudzenia są silniejsze (specjalistyczne preparaty do czyszczenia kostki usuwają również plamy z tłuszczu)
- Używając piasku i dowolnego detergentu – na świeże plamy z oleju, zwłaszcza na kostce granitowej
- Za pomocą szczotki ze stalowym włosiem – kiedy pojawią się wykwity z mchu.
Kiedy już wiecie, jak radzić sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami kostki jej czyszczenie nie powinno być wielkim problemem. Pamiętajcie, żeby robić to regularnie, ale nie za często. Najlepiej po wyczyszczeniu zaimpregnować kostkę i mieć trochę spokoju.